„SDH byl v Němčicích založen v roce 1879 a od té doby nepřerušil svoji činnost,“ popsal starosta němčických hasičů Jiří Dvořák. Po celou dobu patřil k aktivním a zasahujícím sborům. „Nejstarší technika, která se nám zachovala je motorová stříkačka z roku 1939,“ doplnil starosta Dvořák.

V současné době je ve sboru 87 hasičů. Z toho je 25 mladých do osmnácti let. „S mladými to máme podobné jako všude jinde. Zhruba polovina u nás zůstane až do dospělosti, ostatní sbor opustí,“ vysvětlil Dvořák. Přesto mají v Němčicích tři žákovská družstva, která jezdí na soutěže v požárním sportu. „Se střídavými úspěchy,“ konstatoval starosta.

Soutěže jsou v Němčicích oblíbené u všech věkových kategorií.

„Závodí děti, dvě ženská družstva i muži,“ vypočítal Dvořák. V Němčicích také jako první na okrese zavedli veteránské soutěže. „V mužské i ženské kategorii závodí i sedmdesátníci,“ řekl Dvořák.

Hasiči spolupracují s městem a Domem dětí a mládeže Orion. Ročně tak zajišťují hodně akcí od hodových oslav až po pálení čarodějnic. „Pro nás samotné jsou nejdůležitější oslavy svatého Floriána, hasičský ples a Hanácký pohár, což je tradiční klání v požárním sportu,“ upřesnil starosta.

Zasahovali při požáru OP i u povodní

Do konce roku 1998 měla svoje stanoviště v Němčicích jednotka profesionálních hasičů. Od 1. ledna 1999 zůstali ve městě jen dobrovolníci a to na druhém stupni jednotek požární ochrany. V roce 1997 pomáhali při povodních. Největšího zásahu, kterého se zúčastnili byl v roce 1967 požár prostějovského OP. Hasiči z Němčic pomáhali také při povodních v roce 2002 v Praze. ali. Velká voda se také před několika lety prohnala samotnými Němčicemi. „Čerpali jsme vodu ze sklepů i z několika domů,“ zavzpomínal starosta Dvořák.

V loňském roce měli hasiči 65 výjezdů. „Letos jich máme zatím 46. Od požárů, přes autohavárie po likvidaci včel a vos,“ popsal velitel zásahové jednotky Vladimír Kyselák.

Třinácthasičů má k dispozici i dvě cisterny a plošinu s žebříkem

V zásahové jednotce je momentálně třináct členů, kteří disponují dvěma cisternami, Avií, vysokozdvižnou plošinou a žebříkem. „Příští rok bychom chtěli společně s městem požádat o nové auto a získat na ně dotace od státu i kraje,“ doplnil Kyselák. Stejně tak chtějí získat peníze na opravu zbrojnice.

Dobrovolní hasiči v Němčicích nad Hanou zvládnou poskytnout plně profesionální pomoc při hašení požáru i při záchraně života při automobilové nehodě. „Absolvujeme všechna potřebná školení a cvičení a máme dobrou výbavu,“ popsal velitel zásahové jednotky Vladimír Kyselák. V dobré materiální výbavě se promítá spolupráce s městem. „Vychází nám vstříc a podporují nás, protože ví, že jsme pro celé Němčicko důležití,“ doplnil Kyselák.⋌