„Historie se u nás počítá od roku 1945, kdy byl založen český sbor dobrovolných hasičů,“ vysvětlil velitel zásahové jednotky sboru Jaroslav Belák. K předválečné historii sboru se v Brodku lidé nikdy nehlásili, protože obec byla převážně německá.

Ve fungování SDH přišel zlom na přelomu 20. a 21. století.

Sbor má 105 členů

„Rozsypal se výbor a staré vedení složilo funkce. Od roku 2004 to dáváme společně do kupy,“ vysvětlil velitel Belák. V sboru je sto pět členů, z toho třiatřicet mladých do osmnácti let a čtyři ženy.

„Mezi dětmi je velký zájem o to být hasičem,“ zmínil Belák.

Mladí hasiči slaví úspěchy

Vliv na to mají i úspěchy na soutěžích požárního sportu, kde mladí hasiči z Brodku pravidelně postupují i na krajská soutěžní kola.

„To víte, někdo se ve škole pochlubí medailí ze závodů a kamarádi ji pak chtějí taky, proto k nám přijdou,“ usmál se velitel. Každý pátek se pak scházejí v místní tělocvičně.

Úspěchy mladých hasičů se promítly i do dospělé kategorie. „Starší žáci, kteří nás před pěti lety reprezentovali na kraji, byli letos na krajské kategorii už v mužské kategorii,“ dodal Belák.

Každoročně vyjíždějí mladí hasiči na čtyřdenní soustředění na kolech do Protivanova.

„Společně s obcí pak připravujeme několik kulturních akcí pro děti,“ vysvětlil Belák. Od rozloučení s prázdninami přes lampiónový průvod až po stavění a kácení májky. Dospělí se baví na hasičském plese, kateřinské zábavě nebo šibřinkách.

Děti se scházejí každý pátek v místní tělocvičně

„Chybí nám klubovna, protože v polovině hasičské zbrojnice sídlí obecní úřad,“ zmínil velitel. Po postavení nové budovy úřadu, na kterou je již vypracován projekt, by měla celá zbrojnice opět připadnout hasičům.

Zásahová jednotka brodeckých hasičů má patnáct členů.

„Za pomoci obce a dotací jsme nakoupili kompletní výbavu pro všechny členy,“ doplnil Belák.

Hasiči v Brodku disponují všemi ochrannými pomůckami i specializovaným vybavením jako je vysavač na bodavý hmyz. Obec vychází sboru vstříc i tak, že hasiči ze zásahové jednotky mohou zdarma využívat posilovnu a víceúčelové hřiště.

Nejvíce zasahují u spadlých stromů a lesních požárů

Brodecké hasiče nejvíc zaměstnávají spadlé stromy na silnici, lesní požáry a jarní tání vody, ale vyjíždí i k dopravním nehodám. „Některé roky máme třicet výjezdů, jindy kolem deseti,“ informoval Belák. Letos zatím zasahovali v deseti případech. Například při lesním požáru u Lipové nebo dvakrát u požárů bývalé sušky v Ochozi.

S velkou vodou mají v Brodku svoje zkušenosti. „V roce 2006 jsme tři dny ve dne v noci hlídali rybník ve vesnici, který přetékal díky vodě z tajícího sněhu,“ zavzpomínal velitel. Hasiči v obci čerpali vodu ze sklepů i z domů.

Diabetik šel pro stromeček, našli ho v garáži u slivovice

Nakonec nejúsměvnější zásah se stal před několika lety v prosinci.

„Šest hodin jsme hledali v lese diabetika, který šel pro vánoční stromeček a nevrátil se. Nakonec se našel u kamaráda v garáži, kde popíjeli slivovici.

Ten ho před tím zapřel, když se obvolávala celá vesnice, kde by mohl muž být,“ zmínil Belák.