„Náš sbor vznikl v roce 1894, kdy se do něj zapojilo sedmadvacet členů,“ řekla členka sboru i zásahové jednotky Jana Vičarová. Nejvyššího počtu dobrovolníků dosáhl sbor v osmdesátých letech, a to čtyřiceti.

V současné době má SDH dvacet osm členů, z toho dvacet mužů a osm žen. „Děti bohužel ve svých řadách zatím nemáme,“ posteskla si Vičarová. „V našem sboru i v zásahové jednotce je kritický nedostatek nových členů. Mládež je dnes neochotná ve větší míře dělat něco smysluplného ve svém volném čase,“ popsala Vičarová.

Jezdí i na Rallye Hamry a Hanáckou sekerku

Požárních soutěží se účastní družstvo mužů. „Letos poprvé jsme domluvili složení ženského týmu, který zvítězil v okrskové soutěži,“ popsala Vičarová. Hasiči také jezdí na záchranářské víceboje jako Radslavská přilba, Rallye Hamry nebo Hanácká sekerka.

Pro děti hasiči v Bedihošti pořádají dětský den, pro dospělé pak ples. „S obcí spolupracujeme na rozsvěcování vánočního stromu a novoroční přípitek s ohňostrojem,“ doplnila Vičarová. Ve spolupráci s jednotkami z Domamyslic a Klenovic pořádají setkání dětí se zdravotním postižením z celého okresu Prostějov.

Základní technika hasičů je více než třicet let stará, ale je v provozuschopném stavu a dobře ošetřovaná. Výstroj a výzbroj se za poslední tři roky výrazně zlepšila.

Zásahovou jednotku tvoří deset mužů a tři ženy

„Letos jsme měli dva výjezdy. „V březnu k požáru trávy a v červenci jsme uklízeli stromy po větrné smršti,“ uvedl velitel zásahové jednotky Miroslav Prokop. Poslední veliký požár, při kterém jednotka zasahovala, byl v roce 2002 oheň na farmě ve Vaclavicích (místní části Bedihoště).

„Naše jednotka je zařazena na pátý stupeň JPO. To znamená výjezd do deseti minut od vyhlášení poplachu ve čtyřech mužích,“ popsal Prokop a doplnil: „Vždy jsme po vyhlášení výjezdu připraveni vyjeli.“

Před dvěma roky tři členky sboru absolvovaly kurs první pomoci a školení Českého červeného kříže a prošly základními školeními na funkci hasič. „Po splnění vstupní lékařské prohlídky jsme sepsali dohodu o činnosti v zásahové jednotce v Bedihošti,“ vysvětlila jedna z členek zásahové jednotky Lenka Vičarová.