Hasičský sbor v Myslejovicích vznikl 19. ledna 1889. V obci byly časté požáry, a také obec dostala darem od Moravsko-Slezské pojišťovny v Brně vozovou stříkačku na ruční pohon. Na začátku bylo ve sboru 46 členů, z toho 13 ze Křenůvek. Dnes je ve vesnici kolem třiceti dobrovolných hasičů, z nichž většina má kolem pětadvaceti let.

Myslejovičtí hasiči jsou zařazeni na nejnižším stupni jednotek, které zasahují u hašení požárů.

„Pět mužů je zahrnuto v zásahové jednotce. Naposledy drželi pohotovost před několika týdny, kdy byly hlášeny bouřky a přívalové deště,“ vysvětlil starosta SDH Myslejovice Josef Buriánek.

Bláto jsme likvidovali dva dny

Přede dvěma lety totiž po silných deštích vtrhla voda z polí do vesnice. Na několika místech obce zůstaly nánosy bahna a kamení.

„Nejhorší situace byla u jednoho domu, kde po dešti zůstala před domem a na dvorku několikacenti­metrová vrstva bláta, kterou jsme likvidovali dva dny,“ popsal Buriánek.

Zbylé škody nebyly tak velké a jejich následky jsme odstranili během několika hodin. Letos se velká voda Myslejovicím vyhnula.

Vybavení myslejovických hasičů je skromné.

Chybí nám velké auto, tak jezdímě škodovkou

„Hlavně nám chybí vícemístné auto. Pro převoz vybavení na soutěže a námětová cvičení jsme si pořídili starou škodovkou,“ dodal Buriánek. Vybavení pro požární sport, kterým hasiči disponují, je to nejlepší, jaké je dostupné.

„Dopomohl nám k němu zejména obecní úřad a dotace z ministerstva vnitra,“ vysvětlil starosta. Za pomoci dotací obec postupně obnovuje hasičskou zbrojnici. V tomto týdnu se začalo s rekonstrukcí střechy, po ní se opraví fasáda.

Od roku 2006 posbírali hasiči na třicet pódiových umístění. Na okrskové soutěže a závody zahrnuté ve Velké ceně vyškovského okresu jezdí dvě družstva dospělých. Mezi poslední úspěchy patří postup na krajské kolo v požárním sportu do Břeclavi.

„Ve vyškovské Velké ceně momentálně držíme třetí příčku z jednadvaceti družstev,“ konstatoval starosta.

Chceme postavit i žákovské družstvo

„Poprvé k nám přijdou děti kolem patnácti roků. Chceme, aby chodily již tak od osmi let. Přes prázdniny se na ně zaměříme, abychom postavili i jedno žákovské družstvo,“ doplnil Buriánek.

Několik mladých hasičů se také stará o internetové stránky SDH. Zájemci na nich najdou nejen zprávy o myslejovických hasičích, ale i výsledky, fotografie, videa a zajímavé reportáže ze všech soutěží vyškovské velké ceny a jiných.

„Po soutěžích se návštěvnost pohybuje okolo dvě stě lidí denně, průměrně je to sto padesát návštěv,“ informoval starosta SHD Josef Buriánek.