Druhý jmenovaný oblékne dres Prostějova po třinácti letech. Ty dnes už třitřicetiletý brankář strávil v Sigmě Olomouc, Drnovicích a naposledy Brnu. V moravské metropoli působil téměř šest let a nebýt krachu Zbrojovky, možná by tam i ukončil kariéru.

„Vrátit se do Prostějova? Až do letošního léta by mě to vůbec nenapadlo,“ přiznal zkušený gólman, který má na svém kontě i dva starty v poháru UEFA.

Zraněnou jedničku Sigmy Jindřicha Skácela v roce 1999 nahradil nejprve v domácím zápase s moldavským Tiraspolem a poté i v odvetě 1. kola na Mallorce. V obou zápasech vychytal coby novic v olomouckém dresu čisté konto. V nejvyšší české soutěži pak nastoupil dohromady ke 114 utkáním. Nyní ho čeká nová výzva v podobě boje o postup do třetí nejvyšší soutěže.

Sledoval jste v poslední době, jak je na tom prostějovský fotbal? Měl jste nějaké zprávy, že se tady začíná něco dít?

Nejvíc informací jsem měl právě přes Ivoše Zbožínka, který tady trénuje přípravky. Takže mi o všem říkal, věděl jsem, jak se to tady vyvíjí a musím říct, že jsem opravdu nadšený z toho, jakým způsobem to nakonec dopadlo.

Musí to být velký rozdíl, odcházet z krachující Zbrojovky do Prostějova, který se stal velmi dobře zajištěným klubem.

Je to pravda. Poslední dobou jsem zažíval spíše zklamání. Teď snad budeme vyhrávat a já si trochu zvednu náladu.

V dnešní době je situace v Prostějově asi hodně neobvyklá. Co na to říkáte?

Pro mě je to skutečně pecka, protože pořád někde slyšíme o tom, jak má někdo finanční problémy nebo jsou před krachem. Tady najednou vzniká klub, který je transparentní a navíc finančně zajištěný. To je v českých poměrech bomba.

Vzpomínáte si na své mládežnické působení v Železárnách?

Jasně, pamatuju si skoro na všechno. Začátky tady byly fantastické, od žáčků po dorostenecká léta. Potom pan Kresta přivedl druhou ligu a tím nám usnadnil přechod do profesionálního fotbalu, protože byl přímo tady. Byl jsem doma, nikam jsem nemusel cestovat, všechno bylo jenom na mně.

Byl zde nějaký trenér, který vám vyloženě utkvěl v paměti?

Strašně rád vzpomínám na pana Zdeňka Jareše, který to s námi táhl hodně dlouho. To byla skvělá doba.

Máte před sebou jaro, ve kterém se budete snažit postoupit. Jak náročný to bude cíl?

Těžké to samozřejmě bude. Co tady managment dokázal vytvořit, to je malý zázrak. Budeme v roli, kdy nás každý bude chtít nachytat a porazit. Ale je nás tu hodně zkušených, takže si s tím musíme poradit. Potřebujeme skončit druzí, první místo už je asi nereálné. Ale pokud by se nám to povedlo, tak už záleží jen na tom, jak to dopadne se samostatnou soutěží juniorek, díky které bychom mohli postoupit i z druhého fleku.

Vzpomenete si, kdy jste naposledy chytal divizi?

No, to už je hodně dlouho. Opravdu hodně dlouho, snad si ani nevzpomenu. Vůbec nevím, co od toho čekat. Byl jsem tady na jednom zápase, takže vím, že všechny týmy jsou výborně fyzicky připravené, ale je tam trochu méně kvality. Když někde přijde s nadstavbou, tak je výborný. To byl asi případ Orlové, teď ale máme nadstavbu i my. Nebojím se toho, pro gólmana je navíc celkem jedno, jestli chytá v divizi nebo v druhé lize. Vystřelit umí hráči všude.

Jak bude těžké se sehrát? Přece jen tu jsou hráči, kteří by se asi normálně nepotkali.

Nepotkali, na této úrovni rozhodně ne. Máme na to spoustu času. Navíc trenér i po pražských hráčích chce, aby tady bývali už od středy nebo od čtvrtka. Navíc pojedeme na soustředění, hrajeme dost přípravných utkání. Věřím, že si mančaft sedne.

Už jste si stihl promluvit se Zdeňkem Kofroňem, který by vám s největší pravděpodobností měl dělat na jaře dvojku?

Ano, už jsem něčím prošel, něco mám za sebou, takže jsem si s ním chtěl sám promluvit. To se povedlo, rozebrali jsme to. Samozřejmě to pro něj bude těžké, ale něco jsem mu řekl a když na to bude chtít přistoupit, tak mu ten půlrok může jenom pomoct. A pak už bude na něm, jak bude chtít dál pokračovat.

Je vůbec v Prostějově hráčský potenciál na to, aby s odchovanci dlouhodobě působil ve třetí lize?

Určitě je. V Prostějově je fotbalová základna obrovská, je to celý okres. Jenže tím, že tady dospělá kopaná nějakou dobu nefungovala, tak děti, když už byly talentované, tak odcházely do Sigmy, Zbrojovky nebo Slovácka. Tohle by se dalo zastavit a mohly by chodit zase do Prostějova. My jsme tady s Ivošem jako důkaz, že to jde – dostat se z Prostějova do vrcholového fotbalu.

Jako ve vašem případě, kdy jste začínal v rodném Brodku u Prostějova a následně se přesunul do Železáren?

Přesně tak, úplně stejně. I rodiče přijdou na to, že je to pro ně finačně daleko výhodnější. My jim samozřejmě musíme nabídnout kvalitní soutěže, kvalitní trenéry. A to je právě věc, na které se tady nyní usilovně pracuje a já věřím, že tomu tak bude. Když k tomu nabídneme kvalitní mužský fotbal, budou se na nás chodit dívat a jednou chtít být jako my nebo ještě výš, tak to bude nádherné.

Poslední léta jste strávil ve Zbrojovce. Už jste se za tím působením stačil ohlédnout?  

Byl jsem tam pět a půl roku, z toho tři byly vynikající. Potom už to stálo tak nějak za nic. V létě, kdy se rozhodovalo, jestli budu ve Zbrojovce dál, tak byla vize, že by se mohlo postoupit a vybudovat nový tým. Zůstal jsem, naplňovat cíl se vůbec nepovedlo a vyvrcholilo to ve všeobecně známé problémy. Ale co už, život je takový, nedá se nic dělat. Zase mi ukázal jinou cestu a já doufám, že tu správnou.

Jaká bude podle vás budoucnost brněnského fotbalu?

Fotbal v Brně se hrát bude. Ale nějakou dobu potvrá, než se klub dá do kupy. Celý svět je dnes o penězích a těch má Zbrojovka momentálně málo. To je ten největší problém.

ČTĚTE TAKÉ

Jura: Z dvaceti hráčů máme šestnáct odchovanců

Třetí liga. Fotbalový Prostějov si vytyčil svůj dlouhodobý cíl

Černošek vstoupil do fotbalu. Kvůli mládeži a bez megalomanských plánů

TOMÁŠ BUREŠ

Narozen: 27. 9. 1978 v Prostějově

Výška/váha: 187/89 Post: Brankář

Bilance v 1. lize: 121 zápasů/40 vychytaných nul

Bilance ve 2. lize: 108/?

Kariéra: TJ Brodek u Prostějova, TJ Železárny Prostějov, SK LeRK Brno/Prostějov, SK Sigma Olomouc, FK Drnovice, 1. FC/FC Zbrojovka Brno.