Při nezapočítání kontumační výhry nad Šternberkem (původní výsledek 4:3 pro domácí – pozn. autora) pro neoprávněný start jedné z domácích hráček je pouhých devět bodů uhraných přímo na hřišti dokonce historickým minimem. Při své soutěžní premiéře v sezoně 2008/09 z toho totiž po úvodních osmi zápasech bylo deset bodů.

„Ještě ale není konec sezony. Jsme šestí se čtyřbodovou ztrátou na čtvrtý Šternberk, což je hratelné. Čtvrté místo je pro nás dosažitelná laťka, to je teď náš cíl,“ určil metu do jarních odvet hlavní kouč Petr Merta. Na stupně vítězů jeho velmi mladý výběr zatím ze šesté pozice při záporném skóre 16:22 ztrácí sedm bodů, na bezkonkurenční Holešov pak dalších osm bodů.

V divizi se Kostelec pohybuje již třetí sezonu. Vidíte změnu v přístupu holek k tréninkům a zápasům?

(pousměje se) Vidím to stále stejně. Když se vyhrává, vezou se na vlně, když prohrají a něco se jim nepodaří, tak chuť není. Jsou to rapidní rozdíly, jednou nahoře, jednou dole. Není to nic mezi jako třeba v mužském fotbale, kde chlapi dokáží hodit jeden nevydařený zápas za hlavu. Je to hodně o psychice a když se nedaří, nejde to ani proti slabším soupeřům.

PODÍVEJTE SE TAKÉ NA PŘEDSTAVOVAČKU DRUŽSTVA: PŘEDSTAVUJEME: Sličné a dravé fotbalistky Kostelce

Projevily se horší výsledky na tréninkové docházce?

Tréninková docházka byla slabší než kdykoli předtím, ale vlivem školy a marodky. Scházelo se jich pouze deset dvanáct a ne jako dříve kolem dvaceti. Proto změníme časy, aby to vyhovovalo maximálnímu počtu. Někdy jsme se v tak kritické situaci, že jsme měli kvůli marodce takřka problém složit jedenáctku.

Proslýchá se, že prý dokonce uvažujete o rezignaci.

Měli jsme výkonnostní i disciplinární problémy. Zhoršil se nám týmový duch a trochu jsem ztratil i motivaci pracovat na jejich zlepšení. Pokud se nic nezlepší, tak skutečně skončím. Rozhodne první měsíc přípravy, jakou chuť budou mít holky.Kouč Petr Merta

V létě jste toužil po zopakování umístění mezi nejlepší trojicí. Mimo kontumační výhry nad Šternberkem jste ale zvítězili jen nad poslední trojicí Lažany, Brodek a Ráječko.

To je strašně málo. Ještě ale není konec sezony. Jsme šestí se čtyřbodovou ztrátou na čtvrtý Šternberk, což je hratelné. První určitě nebudeme, o druhé místo se poperou devatenáctibodoví Kunštát s Kotvrdovicemi. Třetí místo vybízelo minimálně k obhajobě, nedařilo se nám ale. Částečně to ovlivnily zranění a nemoci, hráčky nastupovaly ob zápas. Takřka v žádném zápase jsme tak neměli ideální sestavu.

Mohlo sehrát roli i rozlosování, kdy jste hned ve druhém kole narazili na suverénní Holešov?

Holešov je pro každého nadprůměrný soupeř a každého „vyklepl“. Kdybychom s nimi hráli poslední zápas, možná by to vypadalo trochu jinak. Po jejich prvním výsledku se Šternberkem jsme s něčím podobným počítali. Myslím si, že to holky rychle hodily za hlavu a soustředily se na další zápasy, bohužel nám nevycházely. Mrzí mě, že jsme ztráceli domácí zápasy. Hlavně s Kunštátem a Kotvrdovicemi.

Co je potřeba zlepšit, aby to vyšlo?

Přístup, disciplínu a tréninkovou morálku. Nemáme co ztratit, takže budu zkoušet trochu odlišné rozestavení. Chci je naučit hrát na čtyři obránce v řadě. Do teď jsme měl defenzivnější variantu pro silnějšího soupeře a ofenzivnější proti slabšímu. Teď to bude mix obou. Chci to do holek dostat, bude to ale hodně těžké.

Při utkáních byla stále znát obrovská závislost na hře Lucie Tomešové.

Je pro nás strašně důležitá, je koncová hráčka, gólová, ale mozkem družstva není. Hra nestojí na Lucce Tomešové, není to typický tvůrce hry. Je ale individualistka schopná dát gól po vlastní akci. Několikrát jsme se přesvědčili o tom, že bez ní byla naše mezihra lepší a vytvořili jsme si možná i více šancí. Když hraje v záloze Tomešová, je to o ní, ale jen individuálně. Nevytváří šance pro druhé, ale pro sebe. Bez ní hráčky splynou v jeden celek a každá přidá něco.

Takže je spíše gólovou náhradou za Gabrielu Matouškovou?

Zatím je to Lucka, kdo nás gólově táhne. Vyloženě takového útočníka, jakým je Gabča, už asi mít nebudeme. Ona dokázala střílet góly pořád. Teď je ještě půl roku na hostování ve Slovácku.

V létě jste avizoval trenérské i hráčské posily, nakonec ale zůstalo vše beze změny.

S trenérem Škarabelou jsme byli předběžně domluveni. Věděl, Lucie Tomešovákdy začínáme přípravu, pak se už ale neozval. Dal jsem mu termíny našich tréninků, slíbil, že se zastaví, ale nezastavil se. Bral jsem to, že asi ztratil zájem a nějak to vyšumělo. Z hráček jsem stál o Nikolu Havlíčkovou ze Slatinic. Tehdy ještě nebyly známy podrobnosti kolem střídavých startů. Ty nakonec fungují pouze v ženském fotbale, mezi týmy z různých soutěží. Alternativami bylo hostování nebo přestup, ale ani jedno neklaplo. Uvidíme, jak se rozhodne po sezoně, protože současně trénuje s FK Olomouc (momentálně devátý tým moravskoslezské ligy žen – pozn. autora).

Změní se tým přes zimu?

Přibyly nám dvě nové holky, jde ale ještě o začátečnice, které si musejí na svou šanci chvilku počkat. Žádný příchod hotové hráčky v plánu nemám. Do přípravy by se ale opět mělo zapojit několik holek, jež jsem neměl celý podzim k dispozici. Jde o Růženu Oravcovou, Katku Rozsívalovou a Ivanu Stratilovou.

Jaká bude zimní příprava?

Začneme v půlce ledna a do konce února budeme trénovat dvakrát týdně – jednou v hale, jednou venku. Začátkem března pojedeme na třídenní soustředění. Buď do Zlatých Hor, nebo opět do Šubířova, cenově to vyjde nastejno. Po soustředění budeme podle počasí opět chodit ven a trénovat opět třikrát týdně – dvakrát venku a jednou v hale.

Před startem sezony se uvažovalo o vzniku okresní soutěže, kam jste chtěli přihlásit béčko. Nakonec z toho ale sešlo. Jak holky snášejí, že jednoduše nemohou hrát všechny?

Je to obrovská škoda. Musíme ještě půl roku počkat, ale v létě si to pohlídáme a béčko přihlásíme, třeba i do jiné divizní skupiny. Zahrát si chtějí všechny, vybrat ale mohu jen šestnáct hráček. Některé netrénují častěji než jednou za měsíc jen kvůli tomu, že vědí, že ode mě tu šanci stejně nedostanou. Kdybychom byli v plné sestavě, divizi by si určitě nezahráli. Pokud však budou moci pravidelně nastupovat, mám k dispozici s přehledem osmatřicet hráček.

JIŘÍ MOŽNÝ

Nejvyšší výhra: 5:1 nad Brodkem u Konice
Nejtěžší porážka: 2:10 s Holešovem
Střelkyně: Lucie Tomešová 10 branek, Veronika Páleníková a Martina Pitáková 2, Zuzana Burgetová a Klára Knápková 1
Nastoupili: Kateřina Bošková, Zuzana Burgetová, Eliška Drápalová, Lucie Hájková, Klára Knápková, Denisa Konrádová, Martina Křupková, Alena Otáhalová, Veronika Páleníková, Veronika Paličková, Petra Pavlíčková, Aneta Píchalová, Martina Pitáková, Veronika Poučová, Gabriela Řezníčková, Denisa Sekaninová, Lenka Schönová, Lucie Tomešová, Petra Všetičková, Kristýna Vykopalová, Ludmila Zdřálková
Hlavní trenér: Petr Merta
Asistent: Mojmír Drápal