Dolany vytěžily z nudy tři body

Na letošní jaro nebudou příznivci jesenického fotbalu vzpomínat v dobrém. Týmu se nedaří a herní i výsledkovou krizi tým z okresu na severu nezlomil ani v Dolanech.

Zápas rozhodla jediná kloudnější akce celého zápasu, kdy hosté ztratili míč ve středu pole a nahrávka našla na šestnáctce zcela volného Sekela, který přehodil jesenického gólmana.

Vzápětí šel ještě po kolmici sám na brankáře Pavlíček, který si naběhl mezi jesenické stopery. Místo střely ale volil špatnou přihrávku na Sekela, takže z nadějné příležitosti nebylo nic.

Zbytek se už odehrát nemusel, ani jeden tým si nevytvořil ani náznak šance.

„Těžko se mi o utkání hovoří. Dříve jsme sice také prohrávali, ale alespoň jsme zahazovali šance. Tentokrát jsme si nevypracovali ani ty šance. Marně vzpomínám na okamžik, který by mi utkvěl v paměti. Bylo to opravdu z obou stran nezajímavé utkání,“ uvedl kouč Jeseníku Ladislav Krobot.

Jeseník se na jaře poněkud potýká se sestavou, ta se často mění a nastupují i velmi mladí hráči.

„To je ale na jednu stranu dobře, už nám o moc nejde, můžeme tedy zkoušet mladé hráče a chystat si nový tým na příští sezony,“ dodal Krobot.

„Dali jsme pěknou branku, vytvořili si rychle ještě jednu šanci a pak už opravdu nebyla ani jedna šance,“ říkal trenér vítězných Dolan Jiří Navrátil.

„Bylo to o bojovnosti. Byl hodně těžký terén. Hráčům ubývaly síly a na kombinaci jich moc nezbývalo. Od šedesáté minuty jsme hráli tak, abychom soupeře nutili nakopávat, protože vzadu máme vysoké stopery, kteří si ty vysoké míče pohlídali,“ řekl Navrátil.

„Stáhli jsme hru ze tří útočníků na jednoho a posílili kraje zálohy. Už jsme si nevytvořili nic, ale soupeř také ne. Ani když jsme hráli v deseti bez vyloučeného Schmidta. S herní disciplínou mohu být velmi spokojen,“ dodal na závěr.

FC Dolany – FK Jeseník 1:0 (1:0)

Branka: 15. Sekel. Rozhodčí: Kopecký – Vedral, Tomeček. ČK: 75. Schmidt. Diváků: 100.
Dolany: Benčík – Horák, Penc, Pospíšil, Schmidt – Valenta, Bergmann, Novák (80. Okleštěk) – Sekel (46. Dlabal), Pavlíček, Duda (65. Smolák). Trenér: Jiří Navrátil.
Jeseník: Jaroš – Harazin, Bříza (40. Kysela), Cundrla, Skoupil – Plhák, Mravec (78. Zykmund), Juriš, Woitek, Ivanič – Pavelka (71. T. Glac). Trenér: Ladislav Krobot.

Mohelnice zůstane první, těsně zdolala Určice

I po utkání s Určicemi bude fotbalistům Mohelnice patřit v krajském přeboru první příčka. Tentokrát k bodům pomohla bojovnost i trochu štěstíčka.

Ze hry nepadl jediný gól. Po hodině hry byl ve vápně při pokusu hlavičkovat sražen Chudáček a rozhodčí odpískal penaltu. Kapitán Šrot se jako exekutor nemýlil.

A to bylo co se gólů týká vše.

„Zápas ovlivnil těžký podmáčený terén. Nedalo se na něm tolik kombinovat,“ konstatoval Richard Polák, kouč domácích.

Zápas to byl vyrovnaný, na držení míče i na šance, ovšem hlavně na ty ne zcela gólové.

„Soupeř nás ze hry neohrozil, ale byl párkrát nebezpečný ze standardek, snažil se tam dostávat i hodně dlouhými centry,“ uvedl Polák.

Domácí měli více ze hry, pokud kombinovali. Zkoušeli ale také pasáže, ve kterých nakopávali míče dopředu. „Tohle ale k ničemu nevedlo,“ podotknul Polák.

Dvakrát byl v dobré šanci druhý nejlepší střelec celé župy mohelnický Petr Navrátil. Nejdříve při dorážce v malém vápně uklouzl, podruhé dokázal vystřelit, ale gólman Navrátila vychytal.

„Pak jsme měli pár střel ze střední vzdálenosti, co mohou skončit gólem, ale většinou neskončí,“ vysvětloval Polák. „Sehráli jsme dnes utkání, ve kterém jsme nebyli lepší než soupeř, ale ten gól jsme si zasloužili. Měli jsme více štěstí,“ uznal.

„I přes prohru jsme dnes neodehráli špatné utkání, i když měli domácí o jednu nebo dvě šance víc. Určitě jsme byli rovnocenným soupeřem, možná v první půlce i víc aktivnější. Škoda, že jsme neproměnili stoprocentní šanci Svozila, ta by asi dost znamenala v konečném účtování,“ litoval trenér Určic Svatopluk Kovář.

„Myslím, že se nemáme za co stydět, utkání jsme odbojovali poctivě, ukázali jsme, že fotbal hrát umíme a teď bude důležité to potvrdit v domácích zápasech, které budou pro nás klíčové,“ doplnil.

FK Mohelnice – Sokol Určice 1:0 (0:0)

Branka: 61. Šrot z pen. Rozhodčí: Křepský – Straka, Štěpánek. ŽK: Chudáček, Mičunda – Žáček, Dokoupil, Kocourek. Diváků: 250.
Mohelnice: Večeř – Heger, Rosůlek, Čihulka, Strnad – Macák (55. Okleštěk), Erneker, Šrot, Chudáček – Vašíček (60. Mičunda), Navrátil (80. Havlíček). Trenér: Richard Polák.
Určice: Nejezchleb – Dokoupil, Žáček, Kocourek, Mlčoch – Javořík, Svozil, Škoda, Hochman (77. Havlena) – Los, Hatle. Trenér: Svatopluk Kovář.

Štíty podlehly poslednímu Šternberku

Výsledková mizérie fotbalistů Štítů nemá konce, po porážce na půdě posledního Šternberku se Štíty začínají po uši topit v sestupových starostech. Šternberk naopak po beznadějném podzimu pořádně zamotal boj o záchranu.

Dlouho to ale vypadalo, že si domácí fotbalisté sami nad sebou píší rozhodující ortel. „První půli jsme prospali, kluci mi připadali, že jsou duchem někde jinde. Navíc soupeř hrál opravdu velmi dobře,“ podotkl trenér Šternberka Jaromír Novák, že Štíty vedly zaslouženě.

Už v 10. minutě napálil Janků roh volejem přesně k tyčce. Domácí mladé mužstvo sice rychle dokázalo zareagovat úspěšnou střelou Tomance, ale pak po rychlém brejku v posledních sekundách první půle po přihrávce Sedláčka skóroval téměř do prázdné branky Čech.

Druhá půle však nabídla zcela jiný scénář. „První půle byla z naší strany výborná, jenže domácí hned v padesáté minutě vyrovnali a my přestali hrát,“ konstatoval Jaroslav Lakomý, hráč Štítů. Na vyrovnávání Jurečky navíc za dalších deset minut navázal Šrámek, který šel sám na brankáře a sólo zakončil precizním lobem.

Několikrát musel zasahovat velmi dobře chytající Gruntorád a definitivní pojistku přidal až v 90. minutě střídající Dvořáček, který naskočil do hry poprvé po dlouhé pauza zaviněné zdravotními problémy.

„S druhu půlí už můžu být spokojený. Štíty jsme přehráli. „Vypadli jsme z tempa, domácí nás po většinu druhé půle přehrávali,“ dodal Lakomý.

V závěru potom pracovaly nervy. „Štíty hrály velmi dobře, na to nemůžu říct ani slovo, ale vadilo mi, že byli zákeřní, když začali prohrávat. Hlaváček ležel na zemi a protihráč na něj šlápl, Tomanec dostal facku. Vrcholem bylo, když Sedláček praštil nesmyslně Šrámka loktem do hlavy,“ stěžoval si Novák.

Sedláček za svůj faul viděl červenou kartu, a tak hosté dohrávali v deseti.

Situace v boji o záchranu se tak pořádně zamotává. Šternberk, který byl po ubohém podzimu odepisován, už ztrácí na patnáctý Bělotín dva body.

„Na začátku jara jsme si říkali, že se pokusíme a teď vidíme, že i s tím mladým týmem to jde, že máme šanci. Ještě to bude zajímavé,“ slibuje Novák.

FK Šternberk – Sokol Štíty 4:2 (1:2)

Branky: 19. Tomanec, 50. Jurečka, 60. Šrámek, 90. Dvořáček - 10. Janků, 45. Čech. Rozhodčí: Štětka – Rýpar, Částečka. ČK: Sedláček (Štíty). Diváků: 100.
Šternberk: Novák – Havlík, Mudrák, Frieb, Šlížek – Běhal (60. Šogor) , Valtr (70. Kymlička), Hlaváček, Tomanec – Šrámek (87. Dvořáček), Jurečka. Trenér. Jaromír Novák.
Štíty: Gruntorád – Šlesinger, Verner, Prokop, Šponar – Odstrčil (85. Dus), Sedláček, Nýdecký, Janků (15. Smrčka, 85. Doležel), Čech – Lakomý. Trenér: Martin Hoško.

Leština sahala po bodu, ale nedosáhla

Příslušnost fotbalové Leštiny ke krajskému přeboru je po sobotě zase o něco více nahnutější. Tým sice dvakrát dokázal okamžitě odpovědět na branku domácích, jenže body to nepřineslo.

Leštinu trápí na jaře především personální krize. Do Hněvotína odjelo dvanáct hráčů včetně dvou šestnáctiletých dorostenců Barvíře a Grau. Těžko se pak konkuruje soupeřům…

„Když nad tím tak dumám, na jaře jsme se ještě ani jednou nesešli kompletní,“ podotýká Radek Pelc, vedoucí týmu Leštiny.

První půle byla nejdříve ve znamení opatrné hry z obou stran, ve 14. minutě vystrašil domácí nepovedený centr Jančíka, který gólman horko těžko vyrazil na roh.

Domácí byli blízko gólu po dvaceti minutách, kdy centr Keluce skluzem zasáhl Šulc a jen těsně minul bránu.

Ve 30. minutě centr domácích pohotově tečoval pod břevno Barčík, Hajtmar ale bravurně vyrazil. Domácí pak měli další dvě stoprocentní šance, málem ale platilo známé nedáš-dostaneš: Lipka se řítil sám do brejku, v šestnáctce ale místo střely zvolil nepřesnou přihrávku.

Druhá půlka začala dvěma šancemi hostů, ale do vedení šli domácí. Centr Keluce gólman Hajtmar minul a Pořízka dával do prázdné brány.

Na druhý gól domácích reagovala Leština snížením, když z vlastní poloviny vypálil Smékal a na kluzkém trávníku se domácí gólman na opravdu povedenou ránu natahoval marně.

„To byl opravdu krásný gól, bylo vidět, že ten hráč to chtěl udělat,“ chválil Smékala bývalý ligový útočník a dnes trenér Hněvotína Radek Šindelář.

Domácí opět zvýšili své vedení a opět Leština okamžitě kontrovala gólem. Honza Volek vybojoval míč a křížnou střelou do vinklu dal hostům šanci. „Za stavu 2:0 a potom 3:1 už jsme měli zápas dohrát v klidu, ale pokaždé jsme soupeři nabídli snížení, takže to bylo drama až do konce,“ řekl Šindelář.

Vyrovnat mohl v 85. minutě Smékal, ale vypálil nad bránu, o čtyři minuty později po rohu Tomáš Janíček z šestnáctky mířil vedle brány.

„Sahali jsme po bodu, ale zatím marně. Kluci mají chuť do hry, ale máme potíže se sestavou. Chybí Hampl či Valenta a je to znát,“ dodal Pelcl.

„Divákům se pět gólů asi líbilo, ale já jsem čekal, že to bude víc fotbalovější. Spokojen můžu být jenom s vítězstvím. Zápas ale ovlivnil hodně zlý terén,“ uvedl na závěr Šindelář.

FC Hněvotín – Sokol Leština 3:2 (0:0)

Branky: 57. Pořízka, 62. Skoumal, 74. Barčík - 63. Smejkal, 76. J. Volek. Rozhodčí: Vičar - Machala, Vachutka. Diváků: 100.
Hněvotín: Romanovský – Urban, Keluc, Zamykal, Chabičovský – Pořízka, Skoumal, Barčík, Macourek, Novák – Šulc. Trenér: Radek Šindelář.
Leština: Hajtmar – P. Volek, Martínek, Neumann, Barvíř (65. Grau), Hobler, R. Jančík, T. Jančík, Smékal. J. Volek. Lipka. Trenér: Martin Šichor.

Přerov nestačil na Litovel

Nepřející počasí přesunulo souboj mužstev z popředí krajského přeboru mužů na umělou trávu Spartaku. Po kombinaci Schlehra s Polou se ocitl Kučera sám před hostujícím gólmanem Procházkou, ale mířil pouze do něj.

Úspěšnější byl litovelský Kvapil na konci první desetiminutovky, přesně trefil šibenici Bělíkovy svatyně 0:1. Na hřišti se začala tvořit vodní jezera, ty méně překážely soupeři 1.FC. Jedno z nich pomohlo Přerovu, když byl domácí brankář již překonán, míč se na něm dokonale zbrzdil, Matyáš jej pak mohl uklidit do bezpečí.

Ve 25. minutě zopakoval Bělík stejné pochybení jako minulý týden v Holici, kdy si nešel pro vysoký míč ve svém vápně. Výsledek zůstal stejný, darovaný gól na 0:2 dával Čep.

Do přestávky mohli snížit Hýbner, Pola a Schlehr, nestalo se tak. Po změně stran vylezlo dokonce sluníčko, ovšem s krátkým setrváním. Za pět minut opět lilo jako z konve a to fotbalu ublížilo. Na nákopy tam a zpět nebyla zrovna oku lahodící podívaná.

Čtyři minuty před koncem srazil hostující gólman ve vápně střídajícího dorostence Navrátila a Schlehr penaltu proměnil – 1:2. Vyrovnání však nebylo domácím souzeno, do Litovle putovaly všechny tři body.

„Na nepříjemném terénu a na hřišti velmi malých rozměrů jsme byli agresivnější, bojovnější než domácí. Vytvořili jsme si i šance, bohužel některé nevyužili. Vítězství považuji za zasloužené,“ hodnotil vítězství trenér Sedláček.

„Utkání se hrálo řekl bych až za neregulérních podmínek. Hrálo se na umělé trávě a do toho snad šestkrát bouřilo. Hřiště tak bylo z velké části pod vodou, nicméně rozhodčí už to nechal dohrát. V první půli byl soupeř lepší, důraznější v koncovce. Po změně stran jsme zjednodušili hru, dostali jsme Litovel pod tlak, ale kontaktní branku jsme vstřelili až příliš pozdě,“ kontroval přerovský kouč Zdeněk Novák-

1. FC Přerov – Tatran Litovel 1:2 (0:2)

Branky: 86. Schlehr z pen. – 10. P. Kvapil, 25. Čep. Rozhodčí: Molík - Klíma, Jílek. Diváků: 30.
Přerov: Bělík - Gřešák, Mrázek, Matyáš, Hrabal - Pola (63. Machač), Schlehr, Hýbner, Bernard - Kašpárek (70. Navrátil), Kučera. Trenér: Jaromír Novák.
Litovel: Procházka - Kopp, Krátký, Jindra, Planička – Šrom (75. Šilbereský), Fišara, Kratochvíl, Kvapil P. – Zavadil, Čep (80.Kvapil J). Trenér: Roman Sedláček.

Bělotín v Kozlovicích nebodoval

Fotbalisté Bělotína v Kozlovicích prohráli 3:1 a poslední Šternberk se k nim v tabulce přiblížil na pouhé dva body.

Úvod střetnutí patřil překvapivě Bělotínu. Nasazení, agresivita a tvrdost na hranici únosnosti kozlovickým plejerům příliš nevoněly. První pozdrav Mánkovi zařídil po rohu hlavičkou Peša a z další standardky už šli hosté do vedení, když se prosadil Biskup.

I potom Bělotínští pokračovali ve svém stylu a hodně blízko byl druhému gólu ve 21. minutě Peša. Jeho bodlo z hranice velkého čtverce však o centimetry minulo levou tyč.

Kozli poprvé zahrozili až po půlhodině hry. Šolínův přímý kop z uctivé vzdálenosti mířil vedle a před Janem Dohnalem zasáhl včasným vyběhnutím Majerský.

Jedinou skutečnou gólovou šanci Kozlovic v první půli měl na svědomí Mackovík, ale jeho pokus vytěsnila obrana se štěstím na roh.

Začátek druhého dějství se nesl ve znamení série rohových kopů Bělotína. Tyto standardky přežili Kozli bez úhony a začali kontrovat. Střely Jana Dohnala a Kaďorka však žádnou škodu soupeři nenadělaly.

Důležitý moment celého střetnutí přišel v 60. minutě. Hostující Kainar se v souboji důrazně zmocnil míče a postupoval zleva sám na bránu. Místo přihrávky zcela volnému Novosadovi však zkoušel vyběhnuvšího Mánka bez úspěchu prostřelit.

Od této situace jakoby Bělotínští přestali hrát. Kozlů bylo najednou plné hřiště a bylo jen otázkou času, kdy se brankově prosadí. Stalo se tak v 69. minutě, kdy z volného kopu noblesním způsobem zatočil míč přes zeď do šibenice Stržínek.

Další loženku zařídil opět Stržínek, který vysunul za obranu Jana Dohnala, ten však mezi tři tyče netrefil. Vítěznou trefu obstaral osm minut před koncem Kuba. Jeho volný kop z těžkého úhlu tečoval pravděpodobně některý z bránících hráčů a míč proklouzl u první tyče do brány. Když minutu nato potáhl míč po straně Kaďorek a poslal ho pod sebe Šolínovi, který z první umístil míč do brány, bylo definitivně rozhodnuto.

„V poločase jsem hráčům hodně vyčinil a bylo to znát. Nehráli jsme sice podle mých představ, ale daleko lépe než v tom prvním dějství. Postupem času podle mého názoru začaly soupeři docházet síly a projevila se naše lepší trénovanost. Zhruba od 70. minuty jsme Bělotín přehrávali jednoznačně a zaslouženě jsme docílili tří branek,“ prozradil recept na úspěch kozlovický trenér Kamil Štěpaník.

Trenér Bělotína Martin Nešťák byl naopak smutný: „Do druhého dějství jsme šli především s tím, nedostat branku, ale začali jsme se bát o výsledek. Následně jsme zbytečně faulovali, a po standardce si dali polovlastní gól. Poté jsme už otevřeli hru s cílem vyrovnat, ale inkasovali jsme třetí branku. Je to škoda, protože jsem po první půli věřil, že alespoň bod si odvezeme.“

FK Kozlovice – Sokol Bělotín 3:1 (0:1)

Branky: 69. Stržínek, 82. Kuba, 83. Šolín – 10. Biskup. Rozhodčí: Rýpar – Caletka, Klíma. Diváků: 70.
Kozlovice: Mánek, Stokláska, Jedelský, Tomčík, L. Dohnal – Kaďorek, Stržínek, Šolín, Mackovík (66. Matula), Kuba (86. Kolomazník), J. Dohnal (88. Král). Trenér: Kamil Štěpaník.
Bělotín: Majerský - Haluzík, Peša, Bočan, Eleš - Lukáš Biskup (90. Kulajta), Hrazdil, Kozák, Březík - Kainar (76. Janovský), Novosad (90. Ohnůtek). Trenér: Martin Nešťák.