Určičtí se zachránili teprve v posledním utkání soutěže, když díky heroickému výkonu zvítězili doma 2:0 nad 1.HFK Olomouc B. Holickým tak znemožnili postup do divize.

Určické mužstvo obsadilo v šestnáctičlenné konečné tabulce s 34 body 12. místo, třinácté Štíty nasbíraly stejný počet bodů, ale ve vzájemných duelech byly úspěšnější Určice. Doma vyhrály 2:0, ve Štítech se hrálo bez gólů.

Na naše otázky odpovídal trenér určických fotbalistů, Svatopluk Kovář.

Rozhovor

Konec dobrý, všechno dobré?

To určitě ne, řekl bych, že ta sezóna byla nakonec vydařená, ale úspěšná v žádném případě. Pokulhávat nám to začalo už na jaře 2009 a mnohých neúspěchů jsme pak dosahovali i na podzim a letos na jaře. Před jarem 2009 nám odešli dva střelci, Kašpárek a Žondra a nepřikládal se tomu takový význam, jaký to nakonec mělo. Měli jsme z podzimu 2008 uhraných třicet bodů a tak ty hráčské ztráty moc nebolely. Na jaře 2009 jsme se trápili a stejně tak na podzim, kdy jsme uhráli pouhých čtrnáct bodů. To už bylo jasné, že letos na jaře budeme bojovat o záchranu a při tom jsme navíc přišli o dalšího útočníka a střelce, Michala Trajera. Po podzimu 209 byl totiž na čtyři utkání v trestu a když poprvé nastoupil, utrpěl ve 36. minutě domácího utkání se Štíty zranění a potom nastoupil až 6. června. Naštěstí jsme v zimě tým vhodně doplnili o Martina Svozila, Davida Škodu, Matěje Hatleho a Patrika Hochmana.

Krajský přebor tedy opouštějí Štíty, Bělotín, Leština a Šternberk.

Se všemi jsme byli ve vzájemných zápasech úspěšnější. Nejsympatičtější byli fotbalisté ze Šternberku, skončili sice jako poslední, ale bojovali až do konce. Na jaře velmi dobře a často s překvapujícími výsledky. Doplatili na svůj špatný podzim. Zbývající dělali pro záchranu mnohé, ale nakonec bez efektu. Nám to skutečně vyšlo na poslední chvíli a navíc ve vzájemném utkání celků, kterým se jednalo o mnoho. Nám o záchranu v krajském přeboru, holickému B-týmu o postup do divize.

Jak lze hodnotit výkony jednotlivých určických hráčů?

Brankáři Mirku Nejezchlebovi se občas nějaká chybička do výkonů vloudila, ví to sám, ale byl bezesporu naší oporou. Náhradním gólmanem je Radim Miler, chytá za B-mužstvo. V obraně nastupovali kapitán týmu Petr Ullmann, Kamil Žáček, Přemysl Mlčoch, Roman Kocourek, Tomáš Dokoupil a někdy David Škoda, netvrdím, že tam bylo vše vždy v pořádku. Dostali jsme 58 branek, to je hodně a je tedy co zlepšovat. Kvalitní obrana je základ, dům se staví od základů. Naši obránci se musejí lépe sehrát a neškodil by nějaký příchozí kvalitní zadák jako posila. V záložní řadě jsme se opírali o základní kameny. Byli to ofenzívnější tvořivý Martin Svozil, defenzívnější pracant David Škoda a výborný Matěj Hatle, který vynikal i v útoku. David Javořík poněkud stagnuje a hráli zde i Lukáš Havlena a Patrik Hochman, hostující z Vyškova, který se potřebuje víc vyhrát. V útoku se stal Michal Trajer, s přihlédnutím k odehraným minutám, nejproduktivnějším. Velký bojovník a poctivec Tomáš Los byl v útoku vztyčným důstojníkem, klíčovým hráčem, v závěru chytil famózní formu. Někdy hrál Los výborně i v záloze a Hatle, také výtečně, v útoku. K dispozici ještě bývali Marek Žídek a Jaroslav Hradečný.

Zázemí určického fotbalu je i nadále dobré?

Skutečně dlouhodobě dobré. Vedení určického fotbalu dělá pro prosperitu maximum. Místní kopaná se opírá o přízeň starosty obce Určice Vlastimila Konšela, dále o práci prezidenta Milana Sosíka, vedoucího mužstva Františka Hýbla, sekretáře Petra Kouřila i další pracovníky.

A nakonec plány do budoucna?

Osobně zatím nic neplánuji, ze závěru soutěže jsem velmi unavený a přestávku bych přivítal. Jsem také u týmu tři roky a to je obvykle optimální doba pro trenéra i hráče. S prezidentem klubu Milanem Sosíkem budu mít teprve schůzku, pokud by měl za mne náhradu tak to přijmu, rád si odpočinu. Pokud ne, od práce nikdy neutíkám. V případě že budu pokračovat, nerad bych se rozcházel s hráči, kteří patřili v určickém týmu k nejlepším, kteří byli tahouny. A samozřejmě bych přivítal nějakou tu posilu, ale vím, že to nebude jednoduché.

VLASTIMIL KADLEC