„Pocity z nedávno skončené sezony nejsou nejlepší, a to hlavně kvůli nepovedenému jaru. Problémy jsme sice měli už na podzim, jenže to jsme se z nich po špatném úvodu postupně dostali a první půlku soutěže ještě zvládli docela obstojně,“ vzpomínal na minulý kalendářní rok trenér Sokola Roman Popelka.

Pak ovšem přišla mizerná zima. „V první řadě nám během ní odešly některé opory, hlavně skvělý útočník Vodák. Na tréninky chodilo jen šest až osm kluků, přípravné zápasy jsme zajišťovali na poslední chvíli a také kádr pro jaro se formoval doslova za minutu dvanáct. Po těchto velkých potížích panovaly před odvetami nemalé obavy a ty se bohužel naplnily,“ konstatoval Popelka smutně.

Zahajovací duel na hřišti béčka Holice jeho svěřenci sice zvládli solidně, jenže poté se nahromaděné trable projevily v plné nahotě. „Hlavně v defenzivě to byla někdy hrůza, převážně v domácích utkáních jsme se opakovaně dopouštěli hrubých individuálních chyb a pykali za ně lacině inkasovanými góly. Ty logicky srážely celý mančaft dolů, protože stále dohánět dvou nebo tříbrankové manko není žádný med,“ pokračoval Popelka v neradostném výkladu.

Aby toho nebylo málo, sužovala určické fotbalisty i početná marodka. „Kvůli řadě zranění jsme nikdy neměli k dispozici víc než čtrnáct hráčů, častokrát ještě méně. Tím pádem panovala v kolektivu menší konkurence, někteří jedinci měli místo v základní sestavě jisté a to jejich výkonům stejně jako projevu celého týmu vůbec nesvědčilo,“ provedl kouč malý rozbor.

Zapomenout přitom nemohl na nesmírně citelnou ztrátu kanonýra Vodáka. „On střílel spoustu gólů a my na něm navíc v podzimní části stavěli celou naši hru. Po jeho odchodu jsme museli celý systém přebudovat a v tom novém se chlapci necítili právě nejlépe. Zapojováním většího počtu členů mužstva do útočné činnosti se víc odkrývaly zadní řady a ofenziva přitom byla stejně slabší, vždyť jsme se ani nedostávali do tolika vyložených šancí. Prostě scházel koncový útočník,“ viděl Popelka.

Navzdory převažujícím porážkám prý atmosféra v kolektivu nebyla až tak špatná. „Po téhle stránce jsme se docela drželi. Přispívaly k tomu ještě horší výsledky konkurentů v boji o záchranu, díky čemuž jsme zůstávali v relativním klidu ohledně případného sestupu. Jeho odvrácení bylo nakonec jediným splněným cílem, když zopakování loňského postavení ve středu tabulky se nám hrubě nepovedlo,“ neváhal mladý kouč sáhnout ke kritice.

Pochvalu si od něho vysloužili pouze tahoun Tomáš Los, gólman Radim Miler a za tréninkovou píli i duo Přemysl Mlčoch – Dušan Svoboda. „Kromě Vodáka nám dost chyběli Trajer, Pospíšil, Přikryl a většinu času i Chrást, Mráček a Macourek. O budoucnost mančaftu v KP však obavy nemám, při vhodném hráčském doplnění a zachování výborných podmínek v oddílu na tuhle soutěž Určice jednoznačně mají. Jen je nutné se z uplynulé sezony poučit a neopakovat stejné chyby,“ nabádal Popelka. Sám na lavičce TJ Sokol končí a podle našich informací jej v roli hlavního trenéra nahradí Svatopluk Kovář.