VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tým mužů? Jsme připraveni, říká Kocourek. Ale musíme mít kde hrát

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Předseda 1. SK Prostějov hovoří o současné situaci, nově vzniklém klubu Fotbal Prostějov i možnosti vytvoření vlastního mužského oddílu

16.3.2010 26
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaný fotbalový stadion na sídlišti E. Beneše v ProstějověFoto: Jiří Kopáč

Je to fotbalový klub s největší mládežnickou základnou na Prostějovsku, ale jeho mladí fotbalisté nemají vlastní hřiště. Natožpak vysněné družstvo mužů, které v současné době oddíl ani z výše uvedeného důvodu neprovozuje.

Historický nástupce tradičního SK Prostějov – 1. SK Prostějov, není vlastníkem žádné fotbalové plochy, a na lepší časy se mu zatím neblýská ani po dobudování nového sportovního areálu na sídlišti Edvarda Beneše.

Výběrové řízení města Prostějov na jeho spravování vyhrál nově vzniklý subjekt Fotbal Prostějov předsedy místního OFS (okresní fotbalový svaz, pozn. red.) Vladimíra Trundy, který se netajil vizí spojit dva stávající prostějovské kluby – 1. SK a Hanou, pod svoji hlavičku. K tomuto sloučení ale nedošlo a podle všech indicií ani nedojde. Alespoň to tvrdí šéf 1. SK Prostějov Jiří Kocourek.

„Já to hlavně nechápu. Nechápu konání zúčastněných činovníků, kteří se angažují v tomto projektu třetího subjektu. V Prostějově jsou dva bezproblémově fungující kluby a podle mě není důvod, aby vznikal nějaký další, který by měl navíc tyto dva shrnout,“ podivuje se Kocourek.

Zároveň odmítá tvrzení hlavy okresního fotbalu, že na téma sloučení probíhala nějaká jednání. „Neproběhla. S panem Trundou jsme měli jedno sezení a to bylo jenom mezi ním, mnou a dalším zástupcem našeho klubu, panem Langrem. Haná tam vůbec nebyla. Takže o žádných jednáních nevím,“ říká.Šéf 1. SK Prostějov jiří Kocourek

Co se tedy probíralo na onom posezení, když ne rovnou sloučení? „Padly jen návrhy typu kdyby, coby. O žádná zásadní stanoviska se nejednalo. Jak říkám, ani tam nebyl třetí subjekt. Žádná další jednání už neproběhla, proto mě překvapuje, co se dovídám z novin,“ přemítá Kocourek. „Nikdo z nás to nechápe a myslím si, že to nechápe ani širší veřejnost. Nevím, kdo za tím stojí.“

HLASUJTE V ANKETĚ: Co dál s prostějovským fotbalem?

Fotbal Prostějov? Krok vedle, tvrdí Kocourek

Když je Kocourek tázán na budoucnost Trundova klubu, příliš se do odpovědi nehrne. „Nevím, jakou má budoucnost. Já vím jen to, že občanské sdružení Fotbal Prostějov má tři členy. Kdo dopustil, že je zaregistrovali na ČMFS bez členské základny, to nevím. Jestli chtějí žádat o nějakou dotaci, tak nevím, kdo jim ji dá na tři členy, ještě k tomu dospělé,“ vyhýbá se přímé odpovědi.

Stejně jako na to, jestli akceptuje fakt, že šéf okresního svazu založil vlastní fotbalový klub, a zdali to nepovažuje jako možný střet zájmů. „To musí posoudit jiní. Pan Trunda jako šéf OFS Prostějov by se měl především starat o rozvoj kopané na Prostějovsku. Ne o to, aby zanikaly kluby. Na okrese ve fotbale je potřeba řešit důležitější věci než zánik klubů,“ zdůrazňuje Kocourek.

Které konkrétní věci má v tomto případě na mysli? „Není dostatek hřišť, vyškolených rozhodčích, činovníků klubů a v neposlední řadě přislíbil finanční pomoc klubům na okrese. Většina představitelů klubů ho ještě za dobu jeho působení ani neviděla, natož aby jim pomohl s nějakým řešením vzniklé situace. Tímto směrem by se měla ubírat jeho činnost.“

Kocourkovi se nelíbí ani fakt, že Fotbal Prostějov vstupuje do hry o veřejné finance od města. „Jako vrcholový manažer OFS by měl shánět peníze pro všechny kluby, a ne žádat peníze na městě Prostějov z veřejné finanční podpory určené pro mládež města Prostějova. Veřejná finanční podpora je určena především pro prostějovskou veřejnost, a ne pro OFS, který dělá servis pro okresní fotbalové kluby,“ vysvětluje.

„Zdá se mi to celé jako neuvážený krok. Krok vedle,“ podotýká.

Hráči pro muže jsou připraveni

Koneckonců je to vcelku pochopitelné. I on má ambici postavit mužský mančaft. Bez Fotbalu Prostějov. Nebo s jeho finanční podporou. „Náš klub tady funguje. To jsme panu Trundovi taky řekli. Ať položí peníze na stůl a není problém. Jestli chce mužský fotbal, tak my s tím problém nemáme,“ říká Kocourek.

„Neříkám, že by to měla být divize nebo krajský přebor, to určitě ne, protože na to momentálně nemáme finance. Dokud se nezlepší situace a nevytvoříme nějaké zázemí, na kterém by se dalo postavit samofinancování klubu,“ vysvětluje.

„Hráči jsou nachystaní. Jestli se najde někdo, kdo to bude podporovat, jsme připravení. Ale pokud není ochoten, tak pak se bohužel není o čem bavit. My děláme mládež, myslím si, že ji děláme dobře. Co se týče města, máme s nimi jen ty nejlepší vztahy. Patří mezi naše největší přispívatele na chod družstev a my se naopak chováme s vůlí řádného hospodáře vůči těmto příspěvkům,“ upozorňuje předseda prostějovského 1. SK.

„Za celou dobu našeho působení se nestalo, že by byla nesprávně vyúčtována podpora z města, a rovněž všechny kontroly na tuto dotaci proběhly v pořádku, z čehož jsou i zápisy,“ pokračuje. „Navíc v osobě pana starosty vidíme osobu, která nám vychází všemožně vstříc v podobě řešení různých problémů spojených s provozem klubu.“

Jak taková podpora starosty Jana Tesaře vypadá v konkrétních krocích? „Zajistil prostory šaten na velodromu pro mládežnická mužstva, pomáhá nám řešit problém s financováním hřiště a šaten v novém areálu a spoustou dalších problémů,“ vypočítává Kocourek.

„My se městu naopak snažíme vrátit jeho investice v podobě sportující mládeže a dosaženými sportovními výsledky jednotlivých mužstev a jejich reprezentací města Prostějova po celé ČR, dokonce i v zahraničí.“

Nedostatečný počet hřišť přetrvává

Situace, do které se prostějovský fotbal v posledních letech dostal, začíná nabývat poněkud bizarních poměrů a „spásný“ plán předsedy OFS dostává vážné trhliny. Alespoň co se týče začlenění rozsáhlé a úspěšné mládežnické základny 1. SK Prostějov pod vzniknuvší Fotbal.

Ve složité situaci je ale i samotný 1. SK, jehož dorost nastupuje k domácím utkáním v Olšanech u Prostějova, béčko žáků vzalo zavděk Mostkovicemi. Další mládežnické týmy 1. SK musí využívat dalších okolních vesnic, tolik diskutované hřiště v areálu mládežnického centra na sídlišti Edvarda Beneše nebo využívají bývalých hřišť svého předchůdce za řekou Hloučelou, která jsou však v tristním stavu.

Protože má 1. SK dvanáct mládežnických týmů, aktuální kapacity Prostějova mu nedostačují. Ani s novým areálem. Tam už podle rozpisu některé kategorie stráví jaro. „Máme to tak v plánu. V rozpise už tam máme divizní žáky, takže se v Prostějově bude hrát druhá nejvyšší žákovská soutěž,“ upřesňuje Kocourek.

„Ten areál ale není nafukovací a víc se tam toho nevleze, protože tam hraje ještě Haná, její muži A i B, nějaké přípravky, hrají tam naše přípravky a to si myslím, že plně pokryje kapacitu toho nového stadionu. Ostatní mládež bude muset znovu hrát v okolí. Tomu nelze zabránit, protože v Prostějově další hřiště nejsou,“ pokrčí rameny.

Zatím bez finanční podpory

A přidává další důvod, proč mládež 1. SK zatím v zrekonstruovaném areálu netrénuje – finanční náročnost. „Vyvolali jsme jednání s domovní správou, která byla a v současnosti ještě je dočasným správcem nového areálu. Chtěli jsme to hřiště už užívat. Ale kdybychom ho chtěli využívat čtyři hodiny denně, od 15.00 do 19.00, jednalo by se o pronájem hřiště za 800 korun na hodinu a 10 korun za osobu v šatně, což přibližně dělá při tomto počtu hodin 20 tisíc korun týdně pro naši mládež,“ počítá Kocourek.

„Tento problém nám ale pomáhá řešit pan starosta, protože to znamená 80 tisíc měsíčně jenom na tréninky bez zápasů. Jen ty domácí dělají dalších 20 tisíc měsíčně. To jsem přednesl panu starostovi a ten nás ujistil, že ceny budeme mít jiné a od toho se bude vázat i veřejná finanční podpora,“ vysvětluje, proč nebylo v únoru hlasováno o rozdělení finanční podpory fotbalovým klubům.

„Takže jsme v jejím přidělení byli dočasně pozastaveni. Bude se to řešit v dubnu, až bude stanovený nějaký nájem. Ten byl zatím stanovený od města pro domovní správu. Pan starosta dal pokyn nesepisovat novou smlouvu, a vyčkat, jak bude s areálem naloženo. Následně by se podle toho měla řešit finanční podpora města pro náš klub,“ dodal Kocourek.

I další fotbalová hřiště pro Fotbal Prostějov?

Velká otázka vyvstává také nad tím, jak město naloží s dvěma hřišti za Hloučelou v Olympijské ulici, která nedávno koupilo za sedmnáct a půl milionu korun od soukromého vlastníka.

„Co se týče dvou hřišť v Olympijské, tak zatím patří městu. Komu to přidělí, jestli znovu Fotbalu Prostějov, to nevím. Je to možné, těžko říct, co má radnice v plánu,“ předkládá Kocourek možnost, že by expanze Fotbalu nemusela končit správcovstvím zrekonstruovaného sportoviště.

Nemusela by dokonce končit ani tady. Už v prosinci minulého roku uvedl Trunda pro Deník, že počítá i s chátrajícím prostějovským fotbalovým stadionem. „Patrně je to tak. Pokud se na žádné hřiště kvůli neakceptovatelným podmínkám nedostaneme, mužský tým udělat nemůžeme.“

Faktem ale zůstává, že na výkonném výboru ČSTV se probírala ohledně tohoto areálu možnost výstavby sportovní haly, nikoliv fotbalového stánku či kdysi hojně diskutovaného atletického stadionu.

Krach Protivanova očima Jiřího Kocourka

Prostějov – Fotbalová veřejnost na Prostějovsku musela v uplynulých týdnech zkousnout další fotbalový krach. Po LeRKu Prostějov a Lipové skončil další tým z vyšší soutěže – divizní TJ Sokol Protivanov. Jak se na tuto politováníhodnou skutečnost dívá předseda 1. SK Prostějov Jiří Kocourek?

„My to máme za sebou,“ připomíná. „S odstupem času to vnímáme stejně jako to, co se kdysi stalo nám. Myslím si, že z toho mrazí veškerou fotbalovou veřejnost. Na druhou stranu se dokážu vžít i do rolí činovníků Protivanova, kteří to několik let budovali. Několik let na vrcholové úrovni dokázali vydržet. Divize přitom pro takový klub znamená velké náklady. Smekám před nimi, že je vůbec dokázali sehnat, že tu práci tak dlouho dělali, a je mi velmi líto, že to všechno přišlo vniveč,“ lituje Kocourek.

„Pro nás to byl jeden z klubů, kam naši hráči mohli odcházet do kvalitní soutěže. Pro přechod z dorostenecké kategorie to byla dobrá soutěž, aby měli nějaký posun, buďto přímo k profesionální kopané, nebo k té výkonnostní, ale na velmi vysoké úrovni. Takže pro nás je to škoda ze dvou hledisek,“ upozorňuje šéf 1. SK Prostějov.

„Z pozice funkcionáře vnímám, že to pro ně muselo být nepříjemné. Vypořádali se s tím, jak se s tím vypořádali. Řekli stop, dál tu agónii neprodlužovali, protože by to vedlo k dalšímu zadlužování. V Protivanově se skutečně vždy chovali férově a nikdy neměli žádné nevyplacené částky vůči hráčům. Pro nás jako pro klub je to další mužstvo, které zmizelo z mapy uplatnění našich hráčů. Určitě je to špatně,“ říká Kocourek.

„Fotbal se odráží od vývoje celé společnosti. Krize samozřejmě přinesla další problémy, nakupilo se to a padlo to na sport. Myslím si, že jak v hokeji, tak ve fotbale by to chtělo nějaké komplexní řešení, nejlépe přímo ze strany vlády. Situace je fakt špatná,“ přidává smutnou tečku.

Autor: Martin Dostál

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 19 000 Kč

Pracovníci heren (kromě krupiérů) OBSLUHA HERNY - BARMANI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Nástup ihned. Životopis zašlete na e-mail spalovska.zdenka@seznam.cz. Požadavky: trestní bezúhonnost, spolehlivost, příjemné vystupování., Nabízíme: práce v dobrém kolektivu, dobré platové podmínky. PD: Po-Ne, nástup na 12ti hod.směny v 7:00 nebo v 19:00hod. PP dle dohody. Pracoviště: Herna Grande, Karla Svolinského 287, Prostějov. Pracoviště: Endl + k a.s. - herna grande, Karla Svolinského, č.p. 287, 796 04 Prostějov 4. Informace: Zděňka Spálovská, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 360 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu REFERENT/KA TECHNICKÉ PŘÍPRAVY NA ODBORU ROZVOJE A INVESTIC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Termín pro podání přihlášky: do 29. 3. 2018. Vznik pracovního poměru je podmíněn splněním předpokladů, kdy fyzická osoba:, - je státním občanem České republiky, popř. fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, - dosáhla věku 18 let, - je způsobilá k právním úkonům, - je bezúhonná, - ovládá jednací jazyk, Další požadavky:, - středoškolské vzdělání stavebního směru - podmínkou, - vysokoškolské vzdělání stavebního směru- výhodou, - zkušenosti v oblasti přípravy a povolování investičních staveb – výhodou, - zkušenosti v oblasti technického dozoru investora – výhodou, - zkušenosti v oblasti přípravy a plánování stavebních investic – výhodou, - znalost města Prostějova - výhodou, - příjemné vystupování a jednání s lidmi, schopnost týmové práce, - morální předpoklady pro výkon práce ve veřejné správě, - znalost práce s PC (Word, Excel, nástroje GIS), - řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič - výhodou, Přihláška musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí následující doklady:, - strukturovaný životopis, ve kterém budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních, příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským, státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost, čestným prohlášením, - ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Nedoložení výše uvedených dokumentů je považováno za nesplnění formálních požadavků a je důvodem k vyřazení z účasti ve výběrovém řízení., Žadatel nese náklady, které mu účastí ve výběrovém řízení vznikly., Přihlášku můžete doručit následovně:, • prostřednictvím podatelny Magistrátu města Prostějova na adrese nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, • prostřednictvím pošty na adresu Magistrát města Prostějova, oddělení řízení lidských zdrojů, nám. T. G. Masaryka 130/14, Prostějov 796 01, Obálka musí být vždy označena zn.: „VŘ – REFERENT/KA TECHNICKÉ PŘÍPRAVY“., Platové zařazení: 9. platová třída, dle příslušných platových předpisů, Pracovní poměr: plný pracovní úvazek na dobu určitou, Místo výkonu práce: Prostějov, Termín pro podání přihlášky: do 29. 3. 2018, Předpokládaný nástup: květen 2018 příp. dle možností vybraného uchazeče, Bližší informace o pracovním místě podá Ing. Antonín Zajíček, vedoucí Odboru rozvoje a investic, tel. č. 582 329 364 nebo Mgr. Zdeňka Bendová, personalistka MMPv, tel. 582 329 162. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Statutární město prostějov, nám. T. G. Masaryka, č.p. 130, 796 01 Prostějov 1. Informace: Zdeňka Bendová, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Strukturovaný životopis zašlete na e-mail: sekretariat@profrost.cz nebo osobně na adresu J. B. Pecky 15, Prostějov v době 8:00-14:00 hod., Požadavky: vzdělání ÚSO/ VŠ ekonomického směru, praxe vítána, není podmínkou, znalost podvojného účetnictví, daňové problematiky, znalost práce na PC (zejména MS Excel), spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost., Nabízíme: stravenky, příspěvek na dopravu, zajímavé mzdové ohodnocení, PP na dobu určitou. PD: Po-Pá: 7:00-15:00 hod.. Pracoviště: Profrost a.s., J. B. Pecky, č.p. 4446, 796 01 Prostějov 1. Informace: E-mail, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 25 000 Kč

Stavební inženýři výstavby budov STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENTI. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Studený tel.: 722 458 185 nebo e-mail kancelar@smartstavby.cz. Hledáme stavbyvedoucího pro řízení stavebních zakázek. Stavby charakteru rodinných domů. Požadujeme: řidičský průkaz sk.B, samostatnost, flexibilitu. Nabízíme: stravenky, firemní auto i k soukromým účelům, firemní telefon i k soukromým účelům.. Pracoviště: Smart stavby s.r.o., Krapkova, č.p. 1635, 796 01 Prostějov 1. Informace: Vít Studený, +420 722 458 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba rozhledny v Repechách.
8

Stavba rozhledny Kopaninka jde do finále, otevřít by mohla už 1. května

Trenér 1. SK Prostějov Oldřich Machala

Start jara se zase odkládá. Prostějov s Uničovem hrát nebude

Hledá se 45letý muž z Prostějova, může být v ohrožení života. Neviděli jste ho?

Prostějovští policisté pátrají po pětačtyřicetiletém Pavlu Swiatkovi, který má přechodné bydliště v Nerudově ulici v Prostějově.

Exkluzivní rozhovor s Gábinou Koukalovou: Konečně se můžu nadechnout

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Tenhle půlrok bude hlavně o nás, cítí před startem jara Hapal

Jméno Hapal se v posledních týdnech skloňovalo hlavně ve spojitosti s novým trenérem Sparty Praha Pavlem Hapalem. O pozornost se ale nyní hlásí i jeho syn Lukáš ve službách Prostějova. Pětadvacetiletý útočník těsně před startem jara nabral výbornou formu a v posledních dvou přípravných zápasech nasázel pět gólů.

Rozhledna na Kosíři otevře na léto. Snad

Populární rozhledna na Velkém Kosíři zůstane zatím turistům nepřístupna. Neotevře na Velikonoce ani o volných květnových dnech.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT