VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tým mužů? Jsme připraveni, říká Kocourek. Ale musíme mít kde hrát

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Předseda 1. SK Prostějov hovoří o současné situaci, nově vzniklém klubu Fotbal Prostějov i možnosti vytvoření vlastního mužského oddílu

16.3.2010 26
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaný fotbalový stadion na sídlišti E. Beneše v ProstějověFoto: Jiří Kopáč

Je to fotbalový klub s největší mládežnickou základnou na Prostějovsku, ale jeho mladí fotbalisté nemají vlastní hřiště. Natožpak vysněné družstvo mužů, které v současné době oddíl ani z výše uvedeného důvodu neprovozuje.

Historický nástupce tradičního SK Prostějov – 1. SK Prostějov, není vlastníkem žádné fotbalové plochy, a na lepší časy se mu zatím neblýská ani po dobudování nového sportovního areálu na sídlišti Edvarda Beneše.

Výběrové řízení města Prostějov na jeho spravování vyhrál nově vzniklý subjekt Fotbal Prostějov předsedy místního OFS (okresní fotbalový svaz, pozn. red.) Vladimíra Trundy, který se netajil vizí spojit dva stávající prostějovské kluby – 1. SK a Hanou, pod svoji hlavičku. K tomuto sloučení ale nedošlo a podle všech indicií ani nedojde. Alespoň to tvrdí šéf 1. SK Prostějov Jiří Kocourek.

„Já to hlavně nechápu. Nechápu konání zúčastněných činovníků, kteří se angažují v tomto projektu třetího subjektu. V Prostějově jsou dva bezproblémově fungující kluby a podle mě není důvod, aby vznikal nějaký další, který by měl navíc tyto dva shrnout,“ podivuje se Kocourek.

Zároveň odmítá tvrzení hlavy okresního fotbalu, že na téma sloučení probíhala nějaká jednání. „Neproběhla. S panem Trundou jsme měli jedno sezení a to bylo jenom mezi ním, mnou a dalším zástupcem našeho klubu, panem Langrem. Haná tam vůbec nebyla. Takže o žádných jednáních nevím,“ říká.Šéf 1. SK Prostějov jiří Kocourek

Co se tedy probíralo na onom posezení, když ne rovnou sloučení? „Padly jen návrhy typu kdyby, coby. O žádná zásadní stanoviska se nejednalo. Jak říkám, ani tam nebyl třetí subjekt. Žádná další jednání už neproběhla, proto mě překvapuje, co se dovídám z novin,“ přemítá Kocourek. „Nikdo z nás to nechápe a myslím si, že to nechápe ani širší veřejnost. Nevím, kdo za tím stojí.“

HLASUJTE V ANKETĚ: Co dál s prostějovským fotbalem?

Fotbal Prostějov? Krok vedle, tvrdí Kocourek

Když je Kocourek tázán na budoucnost Trundova klubu, příliš se do odpovědi nehrne. „Nevím, jakou má budoucnost. Já vím jen to, že občanské sdružení Fotbal Prostějov má tři členy. Kdo dopustil, že je zaregistrovali na ČMFS bez členské základny, to nevím. Jestli chtějí žádat o nějakou dotaci, tak nevím, kdo jim ji dá na tři členy, ještě k tomu dospělé,“ vyhýbá se přímé odpovědi.

Stejně jako na to, jestli akceptuje fakt, že šéf okresního svazu založil vlastní fotbalový klub, a zdali to nepovažuje jako možný střet zájmů. „To musí posoudit jiní. Pan Trunda jako šéf OFS Prostějov by se měl především starat o rozvoj kopané na Prostějovsku. Ne o to, aby zanikaly kluby. Na okrese ve fotbale je potřeba řešit důležitější věci než zánik klubů,“ zdůrazňuje Kocourek.

Které konkrétní věci má v tomto případě na mysli? „Není dostatek hřišť, vyškolených rozhodčích, činovníků klubů a v neposlední řadě přislíbil finanční pomoc klubům na okrese. Většina představitelů klubů ho ještě za dobu jeho působení ani neviděla, natož aby jim pomohl s nějakým řešením vzniklé situace. Tímto směrem by se měla ubírat jeho činnost.“

Kocourkovi se nelíbí ani fakt, že Fotbal Prostějov vstupuje do hry o veřejné finance od města. „Jako vrcholový manažer OFS by měl shánět peníze pro všechny kluby, a ne žádat peníze na městě Prostějov z veřejné finanční podpory určené pro mládež města Prostějova. Veřejná finanční podpora je určena především pro prostějovskou veřejnost, a ne pro OFS, který dělá servis pro okresní fotbalové kluby,“ vysvětluje.

„Zdá se mi to celé jako neuvážený krok. Krok vedle,“ podotýká.

Hráči pro muže jsou připraveni

Koneckonců je to vcelku pochopitelné. I on má ambici postavit mužský mančaft. Bez Fotbalu Prostějov. Nebo s jeho finanční podporou. „Náš klub tady funguje. To jsme panu Trundovi taky řekli. Ať položí peníze na stůl a není problém. Jestli chce mužský fotbal, tak my s tím problém nemáme,“ říká Kocourek.

„Neříkám, že by to měla být divize nebo krajský přebor, to určitě ne, protože na to momentálně nemáme finance. Dokud se nezlepší situace a nevytvoříme nějaké zázemí, na kterém by se dalo postavit samofinancování klubu,“ vysvětluje.

„Hráči jsou nachystaní. Jestli se najde někdo, kdo to bude podporovat, jsme připravení. Ale pokud není ochoten, tak pak se bohužel není o čem bavit. My děláme mládež, myslím si, že ji děláme dobře. Co se týče města, máme s nimi jen ty nejlepší vztahy. Patří mezi naše největší přispívatele na chod družstev a my se naopak chováme s vůlí řádného hospodáře vůči těmto příspěvkům,“ upozorňuje předseda prostějovského 1. SK.

„Za celou dobu našeho působení se nestalo, že by byla nesprávně vyúčtována podpora z města, a rovněž všechny kontroly na tuto dotaci proběhly v pořádku, z čehož jsou i zápisy,“ pokračuje. „Navíc v osobě pana starosty vidíme osobu, která nám vychází všemožně vstříc v podobě řešení různých problémů spojených s provozem klubu.“

Jak taková podpora starosty Jana Tesaře vypadá v konkrétních krocích? „Zajistil prostory šaten na velodromu pro mládežnická mužstva, pomáhá nám řešit problém s financováním hřiště a šaten v novém areálu a spoustou dalších problémů,“ vypočítává Kocourek.

„My se městu naopak snažíme vrátit jeho investice v podobě sportující mládeže a dosaženými sportovními výsledky jednotlivých mužstev a jejich reprezentací města Prostějova po celé ČR, dokonce i v zahraničí.“

Nedostatečný počet hřišť přetrvává

Situace, do které se prostějovský fotbal v posledních letech dostal, začíná nabývat poněkud bizarních poměrů a „spásný“ plán předsedy OFS dostává vážné trhliny. Alespoň co se týče začlenění rozsáhlé a úspěšné mládežnické základny 1. SK Prostějov pod vzniknuvší Fotbal.

Ve složité situaci je ale i samotný 1. SK, jehož dorost nastupuje k domácím utkáním v Olšanech u Prostějova, béčko žáků vzalo zavděk Mostkovicemi. Další mládežnické týmy 1. SK musí využívat dalších okolních vesnic, tolik diskutované hřiště v areálu mládežnického centra na sídlišti Edvarda Beneše nebo využívají bývalých hřišť svého předchůdce za řekou Hloučelou, která jsou však v tristním stavu.

Protože má 1. SK dvanáct mládežnických týmů, aktuální kapacity Prostějova mu nedostačují. Ani s novým areálem. Tam už podle rozpisu některé kategorie stráví jaro. „Máme to tak v plánu. V rozpise už tam máme divizní žáky, takže se v Prostějově bude hrát druhá nejvyšší žákovská soutěž,“ upřesňuje Kocourek.

„Ten areál ale není nafukovací a víc se tam toho nevleze, protože tam hraje ještě Haná, její muži A i B, nějaké přípravky, hrají tam naše přípravky a to si myslím, že plně pokryje kapacitu toho nového stadionu. Ostatní mládež bude muset znovu hrát v okolí. Tomu nelze zabránit, protože v Prostějově další hřiště nejsou,“ pokrčí rameny.

Zatím bez finanční podpory

A přidává další důvod, proč mládež 1. SK zatím v zrekonstruovaném areálu netrénuje – finanční náročnost. „Vyvolali jsme jednání s domovní správou, která byla a v současnosti ještě je dočasným správcem nového areálu. Chtěli jsme to hřiště už užívat. Ale kdybychom ho chtěli využívat čtyři hodiny denně, od 15.00 do 19.00, jednalo by se o pronájem hřiště za 800 korun na hodinu a 10 korun za osobu v šatně, což přibližně dělá při tomto počtu hodin 20 tisíc korun týdně pro naši mládež,“ počítá Kocourek.

„Tento problém nám ale pomáhá řešit pan starosta, protože to znamená 80 tisíc měsíčně jenom na tréninky bez zápasů. Jen ty domácí dělají dalších 20 tisíc měsíčně. To jsem přednesl panu starostovi a ten nás ujistil, že ceny budeme mít jiné a od toho se bude vázat i veřejná finanční podpora,“ vysvětluje, proč nebylo v únoru hlasováno o rozdělení finanční podpory fotbalovým klubům.

„Takže jsme v jejím přidělení byli dočasně pozastaveni. Bude se to řešit v dubnu, až bude stanovený nějaký nájem. Ten byl zatím stanovený od města pro domovní správu. Pan starosta dal pokyn nesepisovat novou smlouvu, a vyčkat, jak bude s areálem naloženo. Následně by se podle toho měla řešit finanční podpora města pro náš klub,“ dodal Kocourek.

I další fotbalová hřiště pro Fotbal Prostějov?

Velká otázka vyvstává také nad tím, jak město naloží s dvěma hřišti za Hloučelou v Olympijské ulici, která nedávno koupilo za sedmnáct a půl milionu korun od soukromého vlastníka.

„Co se týče dvou hřišť v Olympijské, tak zatím patří městu. Komu to přidělí, jestli znovu Fotbalu Prostějov, to nevím. Je to možné, těžko říct, co má radnice v plánu,“ předkládá Kocourek možnost, že by expanze Fotbalu nemusela končit správcovstvím zrekonstruovaného sportoviště.

Nemusela by dokonce končit ani tady. Už v prosinci minulého roku uvedl Trunda pro Deník, že počítá i s chátrajícím prostějovským fotbalovým stadionem. „Patrně je to tak. Pokud se na žádné hřiště kvůli neakceptovatelným podmínkám nedostaneme, mužský tým udělat nemůžeme.“

Faktem ale zůstává, že na výkonném výboru ČSTV se probírala ohledně tohoto areálu možnost výstavby sportovní haly, nikoliv fotbalového stánku či kdysi hojně diskutovaného atletického stadionu.

Krach Protivanova očima Jiřího Kocourka

Prostějov – Fotbalová veřejnost na Prostějovsku musela v uplynulých týdnech zkousnout další fotbalový krach. Po LeRKu Prostějov a Lipové skončil další tým z vyšší soutěže – divizní TJ Sokol Protivanov. Jak se na tuto politováníhodnou skutečnost dívá předseda 1. SK Prostějov Jiří Kocourek?

„My to máme za sebou,“ připomíná. „S odstupem času to vnímáme stejně jako to, co se kdysi stalo nám. Myslím si, že z toho mrazí veškerou fotbalovou veřejnost. Na druhou stranu se dokážu vžít i do rolí činovníků Protivanova, kteří to několik let budovali. Několik let na vrcholové úrovni dokázali vydržet. Divize přitom pro takový klub znamená velké náklady. Smekám před nimi, že je vůbec dokázali sehnat, že tu práci tak dlouho dělali, a je mi velmi líto, že to všechno přišlo vniveč,“ lituje Kocourek.

„Pro nás to byl jeden z klubů, kam naši hráči mohli odcházet do kvalitní soutěže. Pro přechod z dorostenecké kategorie to byla dobrá soutěž, aby měli nějaký posun, buďto přímo k profesionální kopané, nebo k té výkonnostní, ale na velmi vysoké úrovni. Takže pro nás je to škoda ze dvou hledisek,“ upozorňuje šéf 1. SK Prostějov.

„Z pozice funkcionáře vnímám, že to pro ně muselo být nepříjemné. Vypořádali se s tím, jak se s tím vypořádali. Řekli stop, dál tu agónii neprodlužovali, protože by to vedlo k dalšímu zadlužování. V Protivanově se skutečně vždy chovali férově a nikdy neměli žádné nevyplacené částky vůči hráčům. Pro nás jako pro klub je to další mužstvo, které zmizelo z mapy uplatnění našich hráčů. Určitě je to špatně,“ říká Kocourek.

„Fotbal se odráží od vývoje celé společnosti. Krize samozřejmě přinesla další problémy, nakupilo se to a padlo to na sport. Myslím si, že jak v hokeji, tak ve fotbale by to chtělo nějaké komplexní řešení, nejlépe přímo ze strany vlády. Situace je fakt špatná,“ přidává smutnou tečku.

Autor: Martin Dostál

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 30 000 Kč Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech *TECHNOLOGOVÉ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CZ-ISCO 31193. V případě Vašeho zájmu zašlete životopis na e-mail hr@dgpack.eu., Náplň práce: , - zpracování a kontrola technologických postupů , - zpracování a evidence technologické dokumentace , - ověřování technologie nových výrobků, provádění technických zkoušek , - spolupráce při navrhování způsobu kontroly jakosti , , Požadujeme: , - praktické zkušenosti na pozici technologa (technologie laminace, flexotisk nebo hlubotisk) min. 1 rok nebo praktické zkušenosti s laminací min. 3 roky. (například jako operátor), - znalost anglického nebo ruské jazyka na komunikativní úrovni, - SŠ nebo VŠ vzdělání technického směru výhodou, - znalost práce na PC, technické myšlení , - manuální zručnost (manipulace s břemeny) , , Nabízíme: 25 dní dovolené, dotované stravování, flexipassy. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) s možností prodloužení. Místo výkonu práce: Průmyslová zóna B, Kralice na Hané.. Pracoviště: Dgpack s.r.o.. - průmyslová zóna b, 798 12 Kralice na Hané. Informace: ., . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ / TRYSKAČI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Životopisy zasílejte na email derkovad@sppv.cz. Více informací na tel. 582 301 611 (v době 8:00-13:00 hod.). , Požadujeme:, - Samostatnost , - Fyzická zdatnost, - Ochotu pracovat ve vícesměnném provozu, - Schopnost manipulace VZV + mostový jeřáb , Náplň práce :, - Tryskání hotových svařenců, jejich následné čištění, kontrola kvality povrchu materiálu., Možnost práce přesčas.. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Diana Derková, +420 582 301 611. Výroba - Výroba Strojírenští technici 18 000 Kč Obsluha strojů na bělení, barvení, čištění a další úpravu tkanin OPERÁTOŘI BAREVNY – textilní průmysl (1601002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OPERÁTOR BAREVNY – textilní průmysl (1601002), (muži), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte min. střední odborné vzdělání s výučním listem, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý a zodpovědný, - máte operativní přístup k práci, - jste samostatný, - máte zkušenosti s řízením jeřábu – výhodou, - máte zkušenosti s řízením VZV – výhodou, , Budete se věnovat:, - obsluze strojního zařízení, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), - získáte 25 dní dovolené, - parkování je v objektu závodu, - čeká na Vás čisté příjemné pracovní prostředí, - máte možnost profesního růstu, - máte možnost přesčasů, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Obchod - Obchod Obchodní referent 30 000 Kč Obchodní referenti *SPECIALISTÉ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: CZ-ISCO 33392. V případě Vašeho zájmu zašlete životopis na e-mail hr@dgpack.eu., Náplň práce: , - Přijímat objednávky od zákazníků, informovat o termínu dodání, - Zpracovat parametry zakázky v souladu s technickými specifikacemi a potřebami zákazníků, - Kalkulovat předběžné náklady objednávky , - Připravovat podklady smluv ve spolupráci s klientem a manažerem prodeje, , Požadujeme: , - Praktické zkušenosti na obdobné pozici v prodeji flexibilních obalů min. 1 rok, - Znalost práce na PC, - Plynulá znalost anglického jazyka a ruského jazyka, - SŠ nebo VŠ technického směru výhodou, - Výborné organizační, komunikační a interpersonální dovednosti , , Nabízíme: 25 dní dovolené, dotované stravování, flexipassy. Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky) s možností prodloužení. Místo výkonu práce: Průmyslová zóna B, Kralice na Hané.. Pracoviště: Dgpack s.r.o.. - průmyslová zóna b, 798 12 Kralice na Hané. Informace: ., .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Čáp

Čáp přelétl z Přerova k Jestřábům. Pro Zubry byl moc drahý

Utkání 12. kola Kooperativa NBL: NH Ostrava - Olomoucko, 8. prosince 2018 v Ostravě.
21

BK Olomoucko s urostlou posilou vybojovalo výhru v Ostravě

Prostějov smetl Frýdek a naladil se před nabitým koncem roku

Po pětisetové výhře na Olympu a hladkém pohárovém postupu proti Levski Sofia zvládly prostějovské volejbalistky bez obtíží také extraligový souboj s Frýdkem-Místkem.

-

Jestřábi i bez dvou opor protáhli vítěznou sérii. V pondělí vyzvou lídra

Prostějovští Jestřábi jedou dál na vítězné vlně, slaví potřetí za sebou a posedmé z posledních osmi zápasů. V sobotu na ledě třináctých Benátek nad Jizerou zvítězili ve vyrovnaném utkání 3:1. A to i bez dvou opor – Lukáše Žálčíka a Jana Starého. Navíc dohrávali bez vyloučeného Tomáše Divíška.

-

Klíčové přesilovky i gesto fair play. Jestřábi přehráli Vsetín

Oťukávací první třetina a potom přestřelka, která je v souboji obou moravských rivalů zvykem. Prostějovští hokejisté díky zvládnutým přesilovkám uhájili před valašskými nájezdníky ze Vsetína domácí tvrz a zvítězili 4:2.

Bleskový postup. Prostějovské volejbalistky smetly Bulharky i v odvetě

Minimální počet setů potřebovaly prostějovské volejbalistky k postupu do osmifinále CEV Cupu. Tým Levski Sofia úřadujícím českým mistryním nedělal výraznější potíže ani v odvetě na Hané.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 18 15 1 2 46:16 46
2. FC Viktoria Plzeň 18 13 3 2 27:14 42
3. FK Jablonec 18 10 3 5 38:16 33
4. FC Baník Ostrava 18 10 3 5 25:15 33
5. AC Sparta Praha 18 9 4 5 29:15 31
6. FC Fastav Zlín 18 9 3 6 24:20 30
7. FC Slovan Liberec 17 6 6 5 16:15 24
8. FK Mladá Boleslav 18 6 4 8 35:34 22
9. FK Teplice 18 6 4 8 19:24 22
10. 1. FK Příbram 18 5 4 9 23:42 19
11. Bohemians Praha 1905 18 4 6 8 18:27 18
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT