VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tým mužů? Jsme připraveni, říká Kocourek. Ale musíme mít kde hrát

Prostějov /FOTOGALERIE/ - Předseda 1. SK Prostějov hovoří o současné situaci, nově vzniklém klubu Fotbal Prostějov i možnosti vytvoření vlastního mužského oddílu

16.3.2010 26
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaný fotbalový stadion na sídlišti E. Beneše v ProstějověFoto: Jiří Kopáč

Je to fotbalový klub s největší mládežnickou základnou na Prostějovsku, ale jeho mladí fotbalisté nemají vlastní hřiště. Natožpak vysněné družstvo mužů, které v současné době oddíl ani z výše uvedeného důvodu neprovozuje.

Historický nástupce tradičního SK Prostějov – 1. SK Prostějov, není vlastníkem žádné fotbalové plochy, a na lepší časy se mu zatím neblýská ani po dobudování nového sportovního areálu na sídlišti Edvarda Beneše.

Výběrové řízení města Prostějov na jeho spravování vyhrál nově vzniklý subjekt Fotbal Prostějov předsedy místního OFS (okresní fotbalový svaz, pozn. red.) Vladimíra Trundy, který se netajil vizí spojit dva stávající prostějovské kluby – 1. SK a Hanou, pod svoji hlavičku. K tomuto sloučení ale nedošlo a podle všech indicií ani nedojde. Alespoň to tvrdí šéf 1. SK Prostějov Jiří Kocourek.

„Já to hlavně nechápu. Nechápu konání zúčastněných činovníků, kteří se angažují v tomto projektu třetího subjektu. V Prostějově jsou dva bezproblémově fungující kluby a podle mě není důvod, aby vznikal nějaký další, který by měl navíc tyto dva shrnout,“ podivuje se Kocourek.

Zároveň odmítá tvrzení hlavy okresního fotbalu, že na téma sloučení probíhala nějaká jednání. „Neproběhla. S panem Trundou jsme měli jedno sezení a to bylo jenom mezi ním, mnou a dalším zástupcem našeho klubu, panem Langrem. Haná tam vůbec nebyla. Takže o žádných jednáních nevím,“ říká.Šéf 1. SK Prostějov jiří Kocourek

Co se tedy probíralo na onom posezení, když ne rovnou sloučení? „Padly jen návrhy typu kdyby, coby. O žádná zásadní stanoviska se nejednalo. Jak říkám, ani tam nebyl třetí subjekt. Žádná další jednání už neproběhla, proto mě překvapuje, co se dovídám z novin,“ přemítá Kocourek. „Nikdo z nás to nechápe a myslím si, že to nechápe ani širší veřejnost. Nevím, kdo za tím stojí.“

HLASUJTE V ANKETĚ: Co dál s prostějovským fotbalem?

Fotbal Prostějov? Krok vedle, tvrdí Kocourek

Když je Kocourek tázán na budoucnost Trundova klubu, příliš se do odpovědi nehrne. „Nevím, jakou má budoucnost. Já vím jen to, že občanské sdružení Fotbal Prostějov má tři členy. Kdo dopustil, že je zaregistrovali na ČMFS bez členské základny, to nevím. Jestli chtějí žádat o nějakou dotaci, tak nevím, kdo jim ji dá na tři členy, ještě k tomu dospělé,“ vyhýbá se přímé odpovědi.

Stejně jako na to, jestli akceptuje fakt, že šéf okresního svazu založil vlastní fotbalový klub, a zdali to nepovažuje jako možný střet zájmů. „To musí posoudit jiní. Pan Trunda jako šéf OFS Prostějov by se měl především starat o rozvoj kopané na Prostějovsku. Ne o to, aby zanikaly kluby. Na okrese ve fotbale je potřeba řešit důležitější věci než zánik klubů,“ zdůrazňuje Kocourek.

Které konkrétní věci má v tomto případě na mysli? „Není dostatek hřišť, vyškolených rozhodčích, činovníků klubů a v neposlední řadě přislíbil finanční pomoc klubům na okrese. Většina představitelů klubů ho ještě za dobu jeho působení ani neviděla, natož aby jim pomohl s nějakým řešením vzniklé situace. Tímto směrem by se měla ubírat jeho činnost.“

Kocourkovi se nelíbí ani fakt, že Fotbal Prostějov vstupuje do hry o veřejné finance od města. „Jako vrcholový manažer OFS by měl shánět peníze pro všechny kluby, a ne žádat peníze na městě Prostějov z veřejné finanční podpory určené pro mládež města Prostějova. Veřejná finanční podpora je určena především pro prostějovskou veřejnost, a ne pro OFS, který dělá servis pro okresní fotbalové kluby,“ vysvětluje.

„Zdá se mi to celé jako neuvážený krok. Krok vedle,“ podotýká.

Hráči pro muže jsou připraveni

Koneckonců je to vcelku pochopitelné. I on má ambici postavit mužský mančaft. Bez Fotbalu Prostějov. Nebo s jeho finanční podporou. „Náš klub tady funguje. To jsme panu Trundovi taky řekli. Ať položí peníze na stůl a není problém. Jestli chce mužský fotbal, tak my s tím problém nemáme,“ říká Kocourek.

„Neříkám, že by to měla být divize nebo krajský přebor, to určitě ne, protože na to momentálně nemáme finance. Dokud se nezlepší situace a nevytvoříme nějaké zázemí, na kterém by se dalo postavit samofinancování klubu,“ vysvětluje.

„Hráči jsou nachystaní. Jestli se najde někdo, kdo to bude podporovat, jsme připravení. Ale pokud není ochoten, tak pak se bohužel není o čem bavit. My děláme mládež, myslím si, že ji děláme dobře. Co se týče města, máme s nimi jen ty nejlepší vztahy. Patří mezi naše největší přispívatele na chod družstev a my se naopak chováme s vůlí řádného hospodáře vůči těmto příspěvkům,“ upozorňuje předseda prostějovského 1. SK.

„Za celou dobu našeho působení se nestalo, že by byla nesprávně vyúčtována podpora z města, a rovněž všechny kontroly na tuto dotaci proběhly v pořádku, z čehož jsou i zápisy,“ pokračuje. „Navíc v osobě pana starosty vidíme osobu, která nám vychází všemožně vstříc v podobě řešení různých problémů spojených s provozem klubu.“

Jak taková podpora starosty Jana Tesaře vypadá v konkrétních krocích? „Zajistil prostory šaten na velodromu pro mládežnická mužstva, pomáhá nám řešit problém s financováním hřiště a šaten v novém areálu a spoustou dalších problémů,“ vypočítává Kocourek.

„My se městu naopak snažíme vrátit jeho investice v podobě sportující mládeže a dosaženými sportovními výsledky jednotlivých mužstev a jejich reprezentací města Prostějova po celé ČR, dokonce i v zahraničí.“

Nedostatečný počet hřišť přetrvává

Situace, do které se prostějovský fotbal v posledních letech dostal, začíná nabývat poněkud bizarních poměrů a „spásný“ plán předsedy OFS dostává vážné trhliny. Alespoň co se týče začlenění rozsáhlé a úspěšné mládežnické základny 1. SK Prostějov pod vzniknuvší Fotbal.

Ve složité situaci je ale i samotný 1. SK, jehož dorost nastupuje k domácím utkáním v Olšanech u Prostějova, béčko žáků vzalo zavděk Mostkovicemi. Další mládežnické týmy 1. SK musí využívat dalších okolních vesnic, tolik diskutované hřiště v areálu mládežnického centra na sídlišti Edvarda Beneše nebo využívají bývalých hřišť svého předchůdce za řekou Hloučelou, která jsou však v tristním stavu.

Protože má 1. SK dvanáct mládežnických týmů, aktuální kapacity Prostějova mu nedostačují. Ani s novým areálem. Tam už podle rozpisu některé kategorie stráví jaro. „Máme to tak v plánu. V rozpise už tam máme divizní žáky, takže se v Prostějově bude hrát druhá nejvyšší žákovská soutěž,“ upřesňuje Kocourek.

„Ten areál ale není nafukovací a víc se tam toho nevleze, protože tam hraje ještě Haná, její muži A i B, nějaké přípravky, hrají tam naše přípravky a to si myslím, že plně pokryje kapacitu toho nového stadionu. Ostatní mládež bude muset znovu hrát v okolí. Tomu nelze zabránit, protože v Prostějově další hřiště nejsou,“ pokrčí rameny.

Zatím bez finanční podpory

A přidává další důvod, proč mládež 1. SK zatím v zrekonstruovaném areálu netrénuje – finanční náročnost. „Vyvolali jsme jednání s domovní správou, která byla a v současnosti ještě je dočasným správcem nového areálu. Chtěli jsme to hřiště už užívat. Ale kdybychom ho chtěli využívat čtyři hodiny denně, od 15.00 do 19.00, jednalo by se o pronájem hřiště za 800 korun na hodinu a 10 korun za osobu v šatně, což přibližně dělá při tomto počtu hodin 20 tisíc korun týdně pro naši mládež,“ počítá Kocourek.

„Tento problém nám ale pomáhá řešit pan starosta, protože to znamená 80 tisíc měsíčně jenom na tréninky bez zápasů. Jen ty domácí dělají dalších 20 tisíc měsíčně. To jsem přednesl panu starostovi a ten nás ujistil, že ceny budeme mít jiné a od toho se bude vázat i veřejná finanční podpora,“ vysvětluje, proč nebylo v únoru hlasováno o rozdělení finanční podpory fotbalovým klubům.

„Takže jsme v jejím přidělení byli dočasně pozastaveni. Bude se to řešit v dubnu, až bude stanovený nějaký nájem. Ten byl zatím stanovený od města pro domovní správu. Pan starosta dal pokyn nesepisovat novou smlouvu, a vyčkat, jak bude s areálem naloženo. Následně by se podle toho měla řešit finanční podpora města pro náš klub,“ dodal Kocourek.

I další fotbalová hřiště pro Fotbal Prostějov?

Velká otázka vyvstává také nad tím, jak město naloží s dvěma hřišti za Hloučelou v Olympijské ulici, která nedávno koupilo za sedmnáct a půl milionu korun od soukromého vlastníka.

„Co se týče dvou hřišť v Olympijské, tak zatím patří městu. Komu to přidělí, jestli znovu Fotbalu Prostějov, to nevím. Je to možné, těžko říct, co má radnice v plánu,“ předkládá Kocourek možnost, že by expanze Fotbalu nemusela končit správcovstvím zrekonstruovaného sportoviště.

Nemusela by dokonce končit ani tady. Už v prosinci minulého roku uvedl Trunda pro Deník, že počítá i s chátrajícím prostějovským fotbalovým stadionem. „Patrně je to tak. Pokud se na žádné hřiště kvůli neakceptovatelným podmínkám nedostaneme, mužský tým udělat nemůžeme.“

Faktem ale zůstává, že na výkonném výboru ČSTV se probírala ohledně tohoto areálu možnost výstavby sportovní haly, nikoliv fotbalového stánku či kdysi hojně diskutovaného atletického stadionu.

Krach Protivanova očima Jiřího Kocourka

Prostějov – Fotbalová veřejnost na Prostějovsku musela v uplynulých týdnech zkousnout další fotbalový krach. Po LeRKu Prostějov a Lipové skončil další tým z vyšší soutěže – divizní TJ Sokol Protivanov. Jak se na tuto politováníhodnou skutečnost dívá předseda 1. SK Prostějov Jiří Kocourek?

„My to máme za sebou,“ připomíná. „S odstupem času to vnímáme stejně jako to, co se kdysi stalo nám. Myslím si, že z toho mrazí veškerou fotbalovou veřejnost. Na druhou stranu se dokážu vžít i do rolí činovníků Protivanova, kteří to několik let budovali. Několik let na vrcholové úrovni dokázali vydržet. Divize přitom pro takový klub znamená velké náklady. Smekám před nimi, že je vůbec dokázali sehnat, že tu práci tak dlouho dělali, a je mi velmi líto, že to všechno přišlo vniveč,“ lituje Kocourek.

„Pro nás to byl jeden z klubů, kam naši hráči mohli odcházet do kvalitní soutěže. Pro přechod z dorostenecké kategorie to byla dobrá soutěž, aby měli nějaký posun, buďto přímo k profesionální kopané, nebo k té výkonnostní, ale na velmi vysoké úrovni. Takže pro nás je to škoda ze dvou hledisek,“ upozorňuje šéf 1. SK Prostějov.

„Z pozice funkcionáře vnímám, že to pro ně muselo být nepříjemné. Vypořádali se s tím, jak se s tím vypořádali. Řekli stop, dál tu agónii neprodlužovali, protože by to vedlo k dalšímu zadlužování. V Protivanově se skutečně vždy chovali férově a nikdy neměli žádné nevyplacené částky vůči hráčům. Pro nás jako pro klub je to další mužstvo, které zmizelo z mapy uplatnění našich hráčů. Určitě je to špatně,“ říká Kocourek.

„Fotbal se odráží od vývoje celé společnosti. Krize samozřejmě přinesla další problémy, nakupilo se to a padlo to na sport. Myslím si, že jak v hokeji, tak ve fotbale by to chtělo nějaké komplexní řešení, nejlépe přímo ze strany vlády. Situace je fakt špatná,“ přidává smutnou tečku.

Autor: Martin Dostál

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 150 Kč

Svářeči Svářeč kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 190 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Svářeč | 1-směnný | Prostějov (1805001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - umíte svařovat/bodovat nebo máte chuť se naučit svařovat, - vyznáte se okrajově ve výkresové dokumentaci - výhodou, - máte dobrou pracovní morálku, - jste zodpovědný a u práce přemýšlíte, , Budete se věnovat:, - svařování konstrukcí bodovým svařováním, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme práci na HPP, - máte možnost práce přesčas, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: až 190 Kč/hod, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný/dvousměnný provoz , , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt svářeč, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu pečiva, čokolády a cukrovinek *OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU PEČIVA, ČOKOLÁDY A CUKROVINEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Životopisy zasílejte na email BilaL@penam.cz. Více informací na telefonním čísle 582 400 518. Požadavky: dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, spolehlivost. Popis pracovní činnosti: balení výrobků, sázení výrobků do pece, odebírání výrobků z pece, práce u linky, manipulace se surovinami a výrobky. Nástup ihned. Hlavní pracovní poměr na dobu určitou jeden rok s možností prodloužení. Pracovní doba: Po-Ne: ranní 6:00-14:00, odpolední 14:00-22:00, noční 22:00-6:00hod. Nabízíme: stravenky, 1 týden dovolené navíc. Pracoviště: J.B.Pecky 13, Prostějov. Pracoviště: Penam, a.s.., J. B. Pecky, č.p. 3589, 796 01 Prostějov 1. Informace: Lenka Bílá, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍCI / ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 000 Kč

Strojírenští kovodělníci DĚLIČI MATERIÁLU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě Mgr.Bartoňová Kristýna, tel.: 727 961 073 (v době 8:00-14:00 hod.), e-mail: kristyna.bartonova@alper.cz. , Požadujeme: , - vazačský a jeřábnický průkaz výhodou, - platný průkaz na VzV výhodou , - ochotu pracovat ve dvousměnném provozu, - manuální zručnost, - zkušenosti s dělením materiálu výhodou , - spolehlivost, flexibilitu , - dobrý zdravotní stav, fyzická zdatnost - zvedání těžkých břemen, Náplň práce: skladování a dělení hutního materiálu, manipulace s materiálem, obsluha VZV, manipulace s paletovým zbožím. , Nabízíme: dlouhodobou práci na HPP, práci v přátelském kolektivu ve strojírenské společnosti s dlouholetou tradicí , možnost zaškolení, dalšího vzdělávání, seberealizace a rozvoje, náborový příspěvek, mimořádné bonusy za produktivitu, příspěvek při splnění pracovního fondu, příspěvek na stravování a nápoje, příplatky nad rámec zákona, příspěvek pro děti zaměstnanců, možnost zaškolení, dalšího vzdělávání, seberealizace a rozvoje, náborový příspěvek, mimořádné bonusy za produktivitu, příspěvek při splnění pracovního fondu, příspěvek na stravování a nápoje, příplatky nad rámec zákona, příspěvek pro děti zaměstnanců.. Pracoviště: Alper a.s., prostějov, Vrahovická, č.p. 4530, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kristýna Bartoňová, +420 727 961 073.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zákaz vjezdu na Brněnskou ulici strašil řidiče tři a půl měsíce.
3

Brněnská bude od pondělí konečně průjezdná

Určičtí deváťáci udělali tečku za svou základní školní docházkou.
35

Z Určic staveniště? Po školce se dočká prací také škola

Bagr v kině a marihuanové stanové městečko ve vile: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 21. června 2018.

Recept na postup? Rodinná atmosféra, shodují se v Prostějově

Sotva utichly oslavy postupu do druhé ligy, už se pomalu v Prostějově chystají na další sezonu.

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Pošta v centru na tři dny zavře. Kvůli rekonstrukci

Obyvatelé Prostějova se budou muset ve dnech 3., 4. a 7. července obejít bez pobočky pošty na Poděbradově náměstí. Důvodem je plánovaná rekonstrukce prostor pro veřejnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT