„Před touto sezonou jsme měli velké starosti, jestli vůbec nastoupíme a kdo za nás bude hrát. Proto jsme si stanovili za cíl stabilizovat kádr a hrát v první polovině tabulky. To se nám podařilo, po podzimu jsme skončili čtvrtí. Navíc se otevřela možnost, že bychom mohli postoupit z druhého, případně i třetího místa. Proto jsme cíl přehodnotili a chtěli bychom skončit na druhém místě,“ vytyčil předseda 1. FK Prostějov Petr Langr.

„To by mělo zaručovat postup do třetí ligy. Abychom tento cíl splnili, rozhodli jsme se mužstvo před startem jarní části výrazně posílit,“ doplnil s tím, že oddíl už oficiálně požádal o sloučení pod hlavičku 1. SK Prostějov. Pod ní bude vystupovat od příští sezony.

Prioritou byli Bureš se Zbožínkem

Jména nových prostějovských akvizic pronikla na veřejnost už před tiskovou konferencí. Na Hanou se vracejí odchovanci Tomáš Bureš a Ivo Zbožínek, kteří naposledy hájili barvy druholigové Zbrojovky Brno. Po angažmá v prvoligovém maďarském Honvédu Budapešť se na české trávníky vrací bývalý reprezentační záložník Lukáš Zelenka a z islandského Grondviku Michal Pospíšil, které spojuje někdejší angažmá ve Spartě.

„Naprostou prioritou pro nás bylo, abychom do klubu přivedli Ivo Zbožínka a Tomáše Bureše. Přiznám se, že tohle byl můj sen. Aby se tito kluci vrátili do Prostějova, kde fotbalově vyrostli,“ sdělil trenér 1. FK Prostějov František Jura.

„Je to pro mě obrovská úleva i radost. Budou nejen posilami na hřišti, ale i v kabině,“ podotkl spokojeně.

„Chuť vrátit se do Prostějova byla tak velká, že jsem vůbec neváhal,“ řekl Bureš, který bude mít na starosti kromě hájení prvoligové branky i výchovu gólmanských talentů. Společně se Zbožínkem by měli být velkými vzory pro mládež.

„Aby všichni kluci viděli, že i z Prostějova se dá dostat do vrcholovému fotbalu. My dva jsme toho důkazem a teď jim můžeme ukázat cestu. Už nemusejí odcházet do okolních klubů,“ vysvětlil Bureš.

Tomáš Bureš na tiskovce

„Oba si pamatujeme, když se tu hrála ještě jenom divize. My byli mládežníci, dívali se na muže a chtěli jsme taky hrát jednou divizi,“ přidal se Zbožínek.

„Tohle by mělo fungovat i teď. Napřed musí chtít hrát za Prostějov divizi nebo třetí ligu. Když se jim to splní, tak si mohou stanovovat další cíle. Myslím si, že tady je hodně talentovaných fotbalistů a někomu se to určitě povede,“ zamyslel se vysoký stoper, který se stejně jako Zelenka podílel brankou na sobotní výhře s Rousínovem 3:0 v prvním přípravném zápase.

V případě exsparťanské dvojky zase rozhodla rychlost prostějovských funkcionářů. „Reagovali jsme na to, že u nás skončil Míra Baranek. Využili jsme ale jeho kontaktů, stejně jako kontaktů Romana Janouška nebo Tomáše Hunala. Díky tomu jsme věděli, že se ze zahraničních hráčů vracejí Michal Pospíšil a Lukáš Zelenka. Byli jsme první, kdo je oslovil,“ objasnil Jura.

Generální partner bude z Prostějova

Kromě posil ale klub poprvé představil oficálně i postavu, o jejímž vlivu na prostějovský fotbal se dlouho spekulovalo. Svůj vstup do oblasti kopané potvrdil Miroslav Černošek, šéf prostějovského tenisového klubu a majitel agentury TK Plus, která se stala hlavním marketingovým partnerem 1. FK Prostějov. Díky jejímu renomé získá oddíl nového hlavního sponzora.

„V pátek jsme uzavřeli smlouvu o smlouvě budoucí, že do fotbalu vstoupí jedna velká firma z tohoto regionu. Stane se generálním partnerem a přinese poměrně velkou částku. Smlouva bude na dva roky s opcí na další rok. Takže máme před sebou tři sezony, které díky tomu budou zajištěné a tento objem peněz by měl stačit na plnění záklaního rozpočtu divizního, respektive třetiligového mužstva. Do týdne budeme moci zveřejnit informaci, o kterou firmu se jedná,“ uvedl Černošek s tím, že jde o firmu, která má své sídlo v Prostějově.

Manažer Petry Kvitové i Tomáše Berdyche je připraven i na to, že postupové ambice nebudou naplněny.

„Ani v tenise, ani v basketbalu jsme nezačínali s tituly a úspěchy, které teď máme. Jsme agentura, která se snaží běhat na dlouhou trať. Když jsme teď do fotbalu vstoupili, tak rozhodně nechceme za rok odejít,“ ubezpečil Černošek.