A obojí své snažení může brzy spojit v jeden velký fotbalový úspěch.

Jiný, o poznání skromnější, už mohl oslavit. Znovuobnovený A tým 1. SK vyhrál s velkým náskokem IV. třídu OFS.

„Jsem rád, že se to klukům podařilo. Předpokládali jsme, že mužstvo bude hrát o postup, ale nikdy nemůžete vědět, jak to dopadne. Kádr byl kvalitní, některé zápasy byly velmi těžké, a proto je úspěch, že jsme úkol splnili,“ řekl Jura k vítězství party Pavla Musila v nejnižší soutěži, odkud by se měla nastartovat strmá cesta vzhůru.

K jejímu cíli vede několik cest. Sám Jura preferuje tu svou, prostějovsko-kralickou.

„Diskutovali jsme o tom i s lidmi, kteří nám pomáhají a varianta Kralice je pro nás stále na prvním místě,“ prohlásil k možnosti, že by v létě došlo k dlouho očekávanému zfúzování 1. SK Prostějov a FC Kralice na Hané.

To už bylo dokonce téměř provedeno.

Poslední únorový den se v Kralicích sešla mimořádná valná hromada, která měla podpis smlouvy posvětit, nebo odmítnout. Nestalo se ani jedno, výkonný výbor fotbalového oddílu jen dostal jednohlasně mandát: „k dojednání podmínek pro sloučení FC Kralice na Hané s 1. SK Prostějov včetně přípravy smlouvy o sloučení,“ stojí v zápise ze schůze.

Připomínky k možné fúzi tehdy vyslovili především zástupce městyse Kralice na Hané místostarosta Václav Répal a starosta Pavel Kolář. Ti poukazovali zejména na to, že městys je hlavním sponzorem oddílu.

„Při zániku některého z mužstev FC může městys vyžadovat navrácení poměrné částky financí a další rok bude opět krácen,“ podotkl pak podle zápisu Kolář.

Trenér kralického FC František Jura se tak nechtěně v některých očích ocitl v pozici toho, kdo by mohl kralický fotbal ohrozit.

„Ten tlak byl nepříjemný,“ přiznal Jura.

„Kralicím jsem nikdy nechtěl ublížit, celou dobu to naopak vnímám jako pomoc pro ně. Chtěl jsem s nimi navázat dlouhodobou spolupráci, bohužel to někteří lidé nechtěli pochopit nebo se jim to zdálo málo atraktivní. Ze začátku jsem si myslel, že shodu najdeme snadno, nakonec k ní nedošlo. Teď se postupně vyvíjí, hrany se obrousily a myslím si, že i někteří lidé v Kralicích pochopili, že jsme to mysleli dobře.“

Prostějov divizi, Kralice adekvátní soutěž

Pokračující jednání zatím směřují ke konečnému rozuzlení. Podle Jury existuje velká šance, že vše dopadne dobře, zejména pro kopanou v celém regionu.

„Věřím, že dohoda spěje ke zdárnému konci a budeme schopni se domluvit,“ nechal se slyšet.

V důsledku by pak sloučení obou klubů s sebou neslo některé nutné a nepopulární kroky. V případě, že by Kralice dotáhly svoji postupovou jízdu krajským přeborem do konce, divize by se přesunula do Prostějova, kde by ji hrál klub 1. SK Prostějov.

V Kralicích by ale podle Jury byla brzy zpět adekvátní soutěž.

„Naše nabídka se nemění. První mužstvo by hrálo svoji soutěž v Prostějově. A udělali bychom všechno pro to, abychom s béčkem Kralicím vykopali minimálně I. A třídu. To stále platí. Měly by exkluzivní výběr hráčů, protože minimálně I. A si určitě zaslouží. Do budoucna snad znovu i krajský přebor,“ uvažoval Jura.