Na tiskové konference 1. SK se vydává promluvit za tým Miroslav Takáč, oficiálně trenér týmu, který pomáhá Františku Jurovi. Ten nemá pro tuto soutěž potřebnou licenci. Pro rodáka z Olomouce a poradce kouče Jury byl duel v hanácké metropoli obzvlášť hořký a svým osobitým stylem se pustil do hodnocení.

„Mně se fotbal honí v hlavě furt stejně, otázkou je, co se v ní honilo mým svěřencům. Měli ukázat, jak se hraje fotbal. Jak se to dohrává, jak je to o pohybu, agresivitě, rychlosti. Ale my to nemáme. Je tam pár talentů, ale ty zůstaly na půli cesty," litoval ostřílený fotbalový srdcař, jenž se chtěl v Olomouci prezentovat lepší hrou.

„Vrátil jsem se po x letech domů a my předvedeme toto… Čekal jsem méně gólů v naší síti," hlesl zklamaně Takáč.

Hanáci v šestnácti zápasech druhé ligy poznali, že profesionální soutěž již není žádný med. „Kvalita té soutěže je rozdělená. Během podzimu se vykrystalizovalo, že Olomouc, Baník a Opava jsou dle mého někde jinde. Co se týče nás, viděli jste, že v prvním zápase se Sigmou jsme bodík uhráli. Bylo to víceméně tím nasazením a bojovností," zamýšlel se prostějovský kormidelník.

Záchrana není nereálná

Otázkou zůstává, co bude s prostějovským fotbalem na jaře. Odpíská 1. SK veškeré své druholigové ambice a bude chystat kádr na tradiční boje v MSFL? Nebo bude chtít v zimě posílit a soutěž za každou cenu zachránit?

„Teď si hráči v dlouhé přestávce musejí uvědomit, jestli na to vůbec fotbalově mají. Musejí si uvědomit, jaký je trend, a dostat se do toho, pokud chtějí druhou ligu hrát," ujasnil ze všeho nejdřív Takáč.

Podle něj není záchrana Prostějova, který na čtrnácté Pardubice ztrácí osm bodů, nereálná. „V tříbodovém systému je to o třech, čtyřech zápasech, které vyhrajete a dostanete se úplně někam jinam. Budeme pracovat. Kromě té špičky totiž dalších osm, devět mančaftů podle mě nemá až takovou kvalitu, co jsem viděl u nás."

Doplnění kádru by však přivítal všemi deseti. Hanákům se totiž stále nepodařilo nahradit Lukáše Zelenku, který několik let držel střed pole, ale v létě skončil. Dalším problémem je úzký kádr.

„Uvidíme, co se dá s nynějším kádrem dělat. U nás je strašně znát, když někdo z klíčových opor nemůže hrát. Třeba ta obrana bez Suse… Nebo v útoku Karlos Kroupa uhrává vysoké balony, ale když chybí, je problém. Potřebovali bychom nějakého středního halva, který by uměl ty mladé podirigovat a rozhazoval by jim míče," uzavřel Miroslav Takáč.

Autoři: Stanislav Heloňa, Michal Kvasnica