Tak vypadá dohoda mezi insolvenčním správcem FC Vítkovice Ladislavem Teterou a zástupci prostějovského fotbalu.

Přestože původní zprávy hovořily o tom, že by Prostějov měl odkoupit celý vítkovický klub i s jeho slavnou historií a splatit všechny jeho pohledávky, nakonec se na Hanou stěhuje pouze divizní mužská soutěž a některé majetkové hodnoty ostravského klubu.

Mezi nimi i práva vycházející ze smluv o přestupech hráčů či tzv. solidarity payment, neboli výchovné.

„Insolvenčnímu správci Vítkovic se podařilo oddělit mládež od dospělých a tím pádem mládežnické týmy ve Vítkovicích zůstanou, jen se přesunou do nového klubu FC Vítkovice 1919. Na nás se převedou pouze členská práva na start v mužských soutěžích,“ vysvětlil František Jura, předseda 1. SK Prostějov.

„Součástí transferu by měla být i případná procenta z přestupů hráčů Vaclíka a Kušníra,“ potvrdil.

Oba jsou totiž odchovanci Vítkovic, a pokud by nyní nebo v budoucnosti přestoupili, peníze by putovaly do Prostějova.

V případě Kušníra se jedná o pět procent z každého přestupu právě v rámci výchovného, u brankáře Vaclíka, který už měl v létě nakročeno do holandské ligy, kromě toho i o dalších dvacet procent z přestupu nad částku 1 250 000 Kč.

Na Hané si tak mohli zpětně oddechnout, že přestup Vaclíka do nizozemského klubu De Graafschap na poslední chvíli ztroskotal na lékařské prohlídce.

Gólman, mnohými považovaný za nástupce Petra Čecha, tak zatím zůstal na Žižkově. Tedy alespoň v případě, že celý převod práv posvětí Fotbalová asociace České republiky. Ta stále definitivně nerozhodla a tak zatím není divize pro Prostějov stvrzena oficiálně.