V roce 1946 hrál první ligu naposledy.

V roce 2003 sestupuje pod názvem SK LeRK Prostějov z druhé ligy. Přichází nejhorší pád klubu v jeho historii.

V roce 2007 nástupnický klub 1. SK Prostějov musí úplně zrušit tým mužů.

V roce 2010 jej znovu formuje a nastupuje do nejnižší fotbalové soutěže – IV. třídy.

V roce 2011 se oddílu 1. SK podařilo získat pro Prostějov divizi ze zkrachovalých Vítkovic.

Začíná tím nová éra prostějovské kopané?

Nad tím možná přemýšleli mnozí návštěvníci sobotního fotbalového klání, kterým Prostějov pod názvem 1. FK vstoupil do nové sezony ve čtvrté nejvyšší soutěži – divizi.

A to ani nemuseli mít před očima takový krátký historický výběr důležitých dat, jako máte vy. Stačilo jim jen to, že si v sobotu odpoledne mohli zajít v Prostějově po dlouhých letech na fotbal, ke kterému by přijel soupeř alespoň zpoza hranic Olomouckého kraje.

Byl to valašský Brumov a do ochozů fotbalového areálu Za Místním nádražím dorazily stovky diváků, kteří si nenechali ujít první start „nového“ Prostějova.

Návštěva byla nádherná

Litovat mohli maximálně toho, že při průtrži mračen se na stadionu zrekonstruovaném za více než 50 milionu korun neměli kam schovat…

Jinak jim premiéra 1. FK Prostějov musela udělat radost. Padlo sedm branek, na trávníku se objevili odchovanci SK i hvězdná jména jako Petr Papoušek, Tomáš Hunal nebo Roman Janoušek.

„Návštěva byla nádherná,“ musel si pochvalovat i muž, který má na aktuálním stavu věcí zásadní podíl – František Jura, trenér a funkcionář Prostějova.

„Všem bych chtěl strašně moc poděkovat, že přišli a fandili nám. Byli naprosto úžasní a my jsme za to neskutečně rádi,“ rozplýval se předseda 1. SK Prostějov a kouč divizního 1. FK.

Tato prostějovská fotbalová dvojjedinost byla jednou z podmínek, aby se do padesátitisícového města nejpopulárnější sport na slušné úrovni vrátil.

Nový klub ve starých dresech

Jelikož se vše šilo horkou jehlou a konečný verdikt o převodu práv z Vítkovic vzešel až v průběhu rozehrané soutěže, museli v Prostějově narychlo založit nový oddíl – 1. FK.

Ten ale nastoupil v dresech 1. SK, jako by tím chtěl všem dokázat, že FK je opravdu jen povinný ústupek regulím fotbalové asociace. Oba kluby by se také měly po sezoně spojit a ukončit tak celý proces.

První utkání Prostějova v divizi si nenechal ujít ani muž, který své jméno s kdysi slavným klubem spojil v posledních dekádách snad nejvýrazněji – Vítězslav Kolda. Několikanásobný trenér, specialista na zachraňování v soutěžích, neskrýval svou radost.

„Prožil jsem tu dlouhé roky svého sportovního života, od žáka až po trenéra. Vracím se do tohoto prostředí s nostalgií a jsem rád, že se tu opět fotbal hraje,“ řekl Prostějovskému deníku.

„Snad to po roku neskončí a bude to pokračovat dál,“ projevil své přání. A nejenom svoje.