"Baník potvrdil kvalitu," přiznal po zápase generální sportovní manažer Prostějova František Jura.

Vzápětí ale nezapomněl podotknout: „Nemáme se za co stydět. Nechtěli jsme zalézt a jen bránit, ale také hrát dopředu. Chtěli jsme hrát poctivě z bloku s napadáním soupeře a dobře zvládnutými protiútoky. Ani jsme mu nechtěli nechávat moc prostoru na rozehrávku."

Stanovenou taktiku jeho svěřenci zpočátku plnili vcelku obstojně. Dokonce hned ve třetí minutě zahrozili, Šimon Chwaszcz napálil odražený balon z osy hřiště před šestnáctkou o kousek vedle.

Pak se ovšem začal ozývat Baník, a to nejen prostřednictvím svých fanoušků, ale i svého projevu na hřišti. V šesté minutě si Stáňa narazil s Urgelou a z voleje mířil podobně jako před chvilkou Chwaszcz.

Minutu nato se ocitl sám s míčem ve vápně domácí útočník Urgela, jeho střelecký pokus však stihl zablokovat jeden z Prostějovských. To Mičolova střela placírkou z deváté minuty už doletěla dále, scházela jí ale přesnost.

Prostějov dal o sobě opět vážněji vědět ve 12. minutě. Fládr zahrával volný kop, který ale poslal jen do rukavic brankáře Vaška. Na druhé straně obešel Stáňa tři hráče, centrem z levé strany ovšem nikoho v bílém dresu před brankou nenašel.

Co se nepovedlo mu, povedlo se v 17. minutě Mondekovi. Zprava pasem ideálně našel Petra Nerada, jenž míč pohotově uklidil k levé tyči hostující svatyně. Ihned poté se hezky kroucenou střelou zkraje velkého čtverce prezentoval stoper Pokorný. Možná by i vymetl šibenici, kdyby jeho technický pokus včas nezadržel jeden z protihráčů před ním.

Prostějovští se pokusili o účinnou odpověď průnikem Chwaszcze levou stranou vápna, přihrávku mladého ofenzivního fotbalisty ale nakonec zastavil jeho vrstevník, pozorně bránící Jakub Pokorný.

Fotbalisté ostravského Baníku doma zvládli čtvrtý druhligový zápas, když porazili Prostějov. Zdroj: Foto: Petr Kotala

Nápadité ostravské kombinace

Naopak znovu udeřila Ostrava. Zdeněk Kofroň sice ve 25. minutě podklouzl, zrovna když se z velmi nadějné pozice chystal zakončovat Nerad. Přesto prostějovský gólman jeho střelu zázračně vyrazil. Naneštěstí pro hosty ale jen ke Karolu Modekovi, kterému dorážka nečinila žádné potíže.

To svěřencům kouče Takáče dělaly značné problémy nápadité ostravské kombinace. Po další z nich mohl střílet kapitán Baníku Tomáš Mičola, leč ideální moment prováhal.

Výběr kouče Takáče kontroval znovu prostřednictvím Šimona Chwaszcze, který se prodral přes krajního beka Suse, a jeho pokus ztečoval jeden z domácích hráčů na roh. Ten si vzal na starost Zdeněk Fládr a proti jeho vzdušné nahrávce si Vašek boxování balonu v ošidné mlýnici na malém prostoru.

Ještě lépe si se svým centrem počínal jeho kolega Pančochář a defenziva Ostravy musela reagovat v poslední možný moment. Ve 34. minutě již místo ní zasahoval Vašek, který pokryl utěšenou ránu Chwaszcze.

Ve 40. minutě domácí celek skóroval potřetí, Mondekův zásah ale neplatil kvůli ofsajdu. Doslova tutovku pak zahodil Bronislav Stáňa, který po nabídce Nerada vyplaval sám před brankářem. Ostravský křídelník si ho zvládl položit na zem, následně však trestuhodně netrefil volný prostor mezi třemi tyčemi.

Střela Martina Suse z pravé strany by zase do branky šla, ale mířil pouze do míst, kde stál připravený Kofroň.

Na konci prvního poločasu si dvě akce připravil Prostějov. Nejprve Nerad skluzem promáchl v souboji o míč s Kroupou. Hostující dlouhán, který nastoupil po třízápasové pauze, okamžitě přihrál doprava Nekudovi, jehož centr odhlavičkovával před kým jiným než Karlem Kroupou Hlinka. Poté Fládrův volný kop odvracel před Nekudou brankář Vašek.

Druhý poločas začal podobně jako ten první, jen v opačném gardu. K odraženému balonu se dostal Nerad, mířidla si však neseřídil správně. Prostějovští rozjeli dobrou kombinaci v 56. minutě, kdy kulatý nesmysl po ose Skwarczek-Nekuda doputoval ke Kroupovi, ten ovšem nestačil vystřelit.

Za minutu měl v prostějovském vápně dost času i místa na ránu z pravé strany Mondek, ve finále ale přestřelil. V 59. minutě poprvé v utkání zazvonilo břevno. Martin Sus si zprava dobře zasekl balon do středu a zdálky orazítkoval právě vrchní část konstrukce prostějovské brány.

Fotbalisté ostravského Baníku doma zvládli čtvrtý druhligový zápas, když porazili Prostějov. Na snímku uniká Tomáš Mičola.Zdroj: Foto: Petr Kotala

1.SK zůstává poslední

V 65. Minutě už se však Baník dočkal třetí trefy. Opět u toho nechyběl agilní Karol Mondek, který měl podíl na všech třech ostravských gólech. Tentokrát po přihrávce od Nerada centrem zprava překonal vyběhnuvšího Kofroně a Ľubomíru Urgelovi už zbývalo jenom doklepnout míč do sítě.

„Udělali jsme jednoduché chyby, které pořád opakujeme, a po nich jsme inkasovali," mrzelo prostějovského manažera Františka Juru. „Baník vyhrál zaslouženě," přiznal.

Domácí ještě jednou orazítkovali horní tyč, konkrétně v 87. minutě Mondek.

Hanáci si svou největší šanci vypracovali až v 90. minutě, s hlavičkou Karla Kroupy si ale Petr Vašek dokázal poradit.

„Nešli jsme do zápasu úplně naplno, protože viděl jsem, že někteří kluci ještě cítili středeční derby s Opavou. Jsem však rád, že jsme získali tři body. Řekli jsme si, že se nebudeme nikam hnát, ale touha po gólech nás dopředu stejně hnala," zhodnotil utkání trenér Baníku Vlastimil Petržela.

„Zvládli jsme to celkem lehce, ale na druhou stranu jsme několik dobrých šancí také neproměnili, což by se nám proti silnějším soupeřům mohlo vymstít," doplnil.

Ostrava si vítězstvím 3:0 udržela v tabulce druhé ligy vedoucí příčku, Prostějov naopak stále zůstává poslední.

FC Baník Ostrava – 1. SK Prostějov 3:0 (2:0)

Branky: 17. Nerad, 25. Mondek, 65. Urgela. Rozhodčí: Jílek – Urban, Polák. ŽK: Hučko – Hirsch. Diváci: 3 308.

Ostrava: Vašek – Sus, Zápotočný (82. Lischka), Pokorný, Hučko – Hlinka, Nerad – Mondek, Mičola, Stáňa (73. Helešic) – Urgela (66. O. Šašinka). Trenér: Vlastimil Petržela.

Prostějov: Kofroň – Pančochář, Schuster, Rus, Hirsch – Fládr (73. Langer), Skwarczek, Štrombach – Chwaszcz (78. Píchal), Kroupa, Nekuda (78. Machálek). Trenér: Miroslav Takáč.

Autor: Petr Komárek