Podle předsedy havířovského klubu Libora Pristáše se o sobotním termínu dozvěděli, když jim zástupci Prostějova telefonovali pětačtyřicet minut před zápasem, kde se nacházejí.

„V původním rozpisu měl 1. FK Prostějov jako hrací den neděli. My žádnou hlášenku o změně termínu neobdrželi a proto jsme počítali s tím, že se hraje v neděli. Měli jsme objednaný autobus, všechny přípravy probíhaly normálně,“ sdělil Deníku Pristáš.

V Prostějově nepříjezd hostů vyvolal velké rozpaky.

„Opravdu nevím, co si o tom myslet. V klubu funguje spousta lidí, nechápu, že by si nikdo nevšiml, že se hraje v sobotu. Tento termín visel na stránkách fotbalové asociace už několik týdnů. Osobně jsem navíc Havířovu hlášenku posílal,“ oponuje František Jura, trenér 1. FK Prostějov.

„Není naše povinnost sledovat svazové stránky,“ argumentuje Pristáš.

O bojkot se nejednalo, vzkazuje Havířov

Zároveň tvrdí, že ze strany jeho oddílu rozhodně nešlo o bojkot. Tím totiž Havířov i ostatní kluby vyhrožovali v úvodu sezony. Vadilo jim, že Prostějov, který do divize vstoupil na úkor zkrachovalého klubu FC Vítkovice, byl do soutěže zařazen až po jejím rozehrání.

„S tím už jsme se srovnali, Prostějov bereme jako normálního soupeře. Nicméně ze strany FAČR zůstala spousta věcí bez vysvětlení. Jak jsem zjistil, tak Prostějov měl posílat hlášení o změnách hracích dnů až 21. srpna, tedy týden poté, co podle soutěžního řadu měly být odeslány,“ říká havířovský předseda.

„Je to pravda, my ale do té doby ještě nevěděli, jestli do divize nastoupíme,“ odpovídá prostějovský trenér.

Prostějov požaduje kontumaci

Havířovský klub by ale i tak dle svého předsedy k utkání nastoupil.

„Když jsem se to dozvěděl, tak jsem si chvíli myslel, že to byla moje chyba a uvažoval jsem, že kvůli tomu skončím s fotbalem, protože na takové úrovni by to opravdu bylo neodpustitelné. Ale chyba se nestala na naší straně. Jsem zvědavý, jak se s tím asociace popere,“ naráží na stanovisko Prostějova, který osobou svého předsedy Petra Langra nepřijal nabídku Havířova sehrát utkání v jiném termínu a požaduje kontumaci ve svůj prospěch.

„Hrát utkání v náhradním termínu pro nás nepřipadá absolutně v úvahu,“ vyjádřil se pro Týdeník Prostějovska s tím, že jeho klub měl na organizaci utkání vynaložit dvojnásobné náklady kvůli možnému příjezdu hokejových fanoušků AZ Havířov.

Ten hrál v Prostějově v sobotu utkání druhé hokejové ligy proti domácím Jestřábům.

Kompenzace pro fans: příští zápas zdarma

Obě strany teď věří, že se rozhodne v jejich prospěch.

„Absolutně netuším, jak se asociace zachová. Třeba bude zápas kontumován pro nás. Každopádně bychom byli pro řešení fotbalovou cestou. Fotbal v posledních měsících dostává spoustu těžkých ran a my nechceme zasazovat další,“ komentuje předseda MFK Havířov Pristáš.

Prostějovský kouč František Jura to ale vidí jako velkou komplikaci.

„Muselo by se hrát ve středu, už tak máme velmi náročný program. Také jsme chtěli zápas odehrát na hřišti. Těšili jsme se na něj, hlavně Mira Baranek,“ naráží na fakt, že bývalý český reprezentant a nejvýraznější postava divizního Prostějova pochází právě z Havířova.

„Navíc se na zápas těšila spousta fanoušků, kteří na něj přišli. Havířov nepřijel. Přestože jsme chybu neudělali, můžu jim vzkázat, že na poslední domácí utkání podzimní části proti Mohelnici mohou jít zdarma,“ doplňuje Jura.