Některé kluby chtějí se svazem bojovat a připouští možnost připojení k žalobě, kterou hodlají podat zástupci Stonavy.

Dokonce se už mluví o bojkotu případných zápasů Prostějova.

Některé divizní celky navíc uvažují o tom, že proti Prostějovu nenastoupí, jelikož tento klub nebyl řádně rozlosován a není proto jejich partnerem.

„Když byl zvolen do funkce Ivan Hašek, začalo se mluvit o očistě fotbalu, ale ten dostává jednu ránu za druhou. Problémy s určením sportovních center a sportovních tříd, při jejichž výběru si členové výběrové komise sami změnili během procesu předem daná pravidla, vystřídal problém s Vítkovicemi a divizí. Ani po prvním kole soutěže nemá svaz oficiálně jasno, ale zaručené zprávy už o převodu hovoří jako o jisté věci,“ poukázal na nejasnosti předseda MFK Havířov Libor Pristáš.

Ten dokonce připustil, že rozhodnutí výkonného výboru společně s ostatními napadne a proti Prostějovu nenastoupí.

„Budeme přitom dbát na to, aby fotbalová veřejnost dobře věděla, kteří lidé za tuto kauzu zpackali a nesou za ní zodpovědnost. Proti Prostějovu nic nemáme, ale pravidla musí platit pro všechny stejně. Neustále se jen ale posouvali termíny, aby mohli nyní činovníci v Praze říct, že už musí rychle rozhodnout. My jsme například museli šest let postupovat a volné místo nám bylo odepřeno. Výkonný výbor jednoznačně převod soutěže odmítl, ale nyní klidně poruší stanovy, soutěžní řád a další pravidla, jen aby asi jen vyšel vstříc spřízněným duším,“ dodal Pristáš.

Prostějov není našim soupeřem

Společně s ním protestují i další celky regionu.

„Víme, že vedení asociace z moravské části je v tomto směru malým pánem a vše se rozhoduje jen v Praze. Je to nehorázné a fotbalu to dělá další ostudu. Společně s ostatními týmy se budeme snažit, aby byla soutěž regulérní, takže jsme odhodlaní proti svazu také bojovat. Chystáme společné kroky a jsme moc zvědaví, jak se s nimi vedení vypořádá. Je možné, že proti Prostějovu také nenastoupíme. Nejsou totiž naším protivníkem a soutěž už začala,“ připojil se i předseda SK Kravaře Josef Večerek.

I zástupci dalších divizních klubů mají na věc stejný náhled.

„V této podobě je soutěž jasně neregulérní. Na losovacím aktivu slíbil správce konkursní podstaty, že budou hrát Vítkovice. Nyní chce něco jiného. My máme hrát s Vítkovicemi v neděli a vlastně nevíme, kam jet. Přiřadíme se proto rádi k iniciativě, která odmítá hrát s Prostějovem. Tento celek není prostě naším soupeřem. My máme jet do Vítkovic,“ uvedl předseda FC Elseremo Brumov Milan Opat.

Chtějí to řešit i soudem

Vedení moravského fotbalového svazu zatím převod soutěže z Vítkovic do Prostějova neschválili.

„Čekáme na rozhodnutí výkonného výboru. Chtěli jsme po legislativních pracovnících a právnících svazu jasné stanovisko, jaké máme možnosti, ale žádné jsem doposud neviděl. Proto nemůžu bohužel říct žádné oficiální stanovisko. Rozhodnout musí každopádně výkonný výbor, jehož stanovisko už my změnit nemůžeme,“ přiznal předseda řídící komise pro Moravu Pavel Nezval, který vyslovil pochopení s názory, které protestující kluby vznesly a mnohé označil za logické a oprávněné.

Stonavští už potvrdili, že se spojili se zástupci Pusté Polomi a Břidličné a hodlají vše řešit klidně i soudní cestou.

„Už nám nejde o náš postup, ale o pravidla. Čekáme jen na to, kdo kde odehraje první zápas. Už jsme společně najali právníka a podle úvodního zápasu Vítkovic nebo Prostějova se rozhodneme. Máme přitom širokou podporu fotbalového hnutí a nahoře si musejí uvědomit, že oni jsou naší servisní organizací. Ta musí ctít stanovy a soutěžní řády jako první. Jediná možnost pro nás je ta, že Vítkovice nastoupí pod svou hlavičkou na vlastním hřišti. Jinak je vše špatně a všichni to vědí,“ konstatoval předseda SK Stonava Jiří Frait.