Můžete na úvod shrnout průběh podzimní části tak, jak jste ji viděl svýma očima?
Nejlepším utkáním bylo hned to první doma proti Jihlavě, které jsme však po vítězství 2:1 nakonec paradoxně prohráli kontumačně 0:3. Tam to bylo přímo na hřišti výborné jak po stránce fotbalové, tak z hlediska složení mužstva. Šlo totiž o jediný zápas, který jsme odehráli v optimálním složení. Solidně jsme si poté vedli i proti Kroměříži, Brnu B, Mutěnicím, béčku Sigmy, Karviné a rezervě Zlína. V těchto střetnutích kluci předváděli pohledný a kvalitní fotbal, jen to chtělo získat víc bodů. Vyloženě nepovedené byly tři poslední duely se Slováckem B, Břeclaví a Bystrcí, které jsme v okleštěné sestavě nezvádli herně ani takticky. Tady mě bolí bodová ztráta nejvíc.

V polovině sezony jste ve třetí lize předposlední, což určitě není důvod ke spokojenosti. Můžete rozebrat hlavní příčiny tak špatného postavení v tabulce?
Největším důvodem našeho nelichotivého umístění v MSFL je nezkušený, málo kvalitní a psychicky méně odolný hráčský kádr, v němž chybí vůdce, který by režíroval tým přímo na trávníku herně i slovně ve zlomových situacích. Dostali jsme spoustu laciných a naprosto zbytečných gólů po individuálních i taktických chybách, navíc jsme v útočné fázi nedokázali proměnit dost vyložených šancí. Oba tyto aspekty ovlivňovaly naše nezkušené kluky natolik, že to psychicky nezvládali a většinou pak přicházel řetězec dalších zbytečných hrubek.

Má vůbec Lipová coby C-tým Sigmy Olomouc na lepší výsledky ve třetí lize?
V současném složení hráčského kádru na stabilně lepší výsledky v této soutěži nemáme.

Našel byste na nepříliš vydařeném podzimu i nějaká pozitiva?
Mezi klady řadím výkony a střeleckou potenci Pavla Simandla, který dal ve třinácti odehraných utkáních osm gólů při stabilně dobrých výkonech. Ve srovnáním s nejlepším střelcem béčka Sigmy Hořavou s pěti brankami je určitě pozitivní i to, že náš Matůš Pekar skóroval rovněž pětkrát a navíc přidal tři gólové asistence. Potěšila mě i dobrá parta a kamarádské vztahy uvnitř kolektivu, jež nenabouraly ani krizové situace během první půlky soutěže.

Pokud můžete, zhodnoťte ve stručnosti jednotlivé hráče.
To je interní věc. V kabině jsme si zhodnotili výkony každého hráče v jednotlivých utkáních a z toho vyplynula mozaika kvality na jednotlivých postech. Jedno je ale jisté: pozitivních věcí ohledně hráčské kvality bylo málo. Přitom je však potřeba vidět momentální strop výkonnosti jednotlivců a na druhé straně ochotu kluků na sobě tvrdě pracovat. Speciálně u takto mladých fotbalistů hraje důležitou roli dostatečný časový prostor pro jejich rozvoj, jenže ten v naší situaci nemáme. Jde o hledisko porovnání kvality MSFL jako celku a kvality našich hráčů pro úspěšné působení v této soutěži.

Uspokojuje vás osobně práce trenéra ve třetí lize?
Je rozdíl vést v MSFL áčko jakéhokoliv klubu a céčko Sigmy. Nemůžu ovlivňovat hráčskou politiku a tvořit si mužstvo podle svých představ i přesvědčení o správnosti uplatnění jeho členů na jednotlivých postech. Přednost má A-tým, pak následuje béčko, poté je zde ještě starší dorost bojující o titul mistra ČR a teprve na konci přicházejí na řadu chlapci pro Lipovou. Tímhle sítem samozřejmě neprojdou ti nejkvalitnější borci, kteří logicky zůstávají výš. Já mám přidělené hráče a pracuji s nimi podle svého nejlepšího svědomí. Pokud poctivě trénují a v zápasech drží výkonnost na hranici svých schopností, tak jsem spokojený a nemůžu jim toho moc vytýkat. Na víc prostě v současné době nemají a mým cílem je dostat jednoho či dva jedince ze stávajícího kádru o stupínek výš v hierarchii klubu, ty ostatní pak vést tak, aby se jejich výkonnost postupně zlepšovala. A pokud nárůst kvality není v určitém časovém horizontu vidět nebo nevidíme perspektivu uplatnění ve vrcholovém fotbalu, musíme se umět s takovými fotbalisty důstojně rozloučit a najít jim uplatnění v jiných oddílech. Osobně beru tuto štaci ve specifických podmínkách jako cennou zkušenost pro další trenérskou práci, ale vzhledem k výše uvedenému musím respektovat strategii klubu. Mnoho věcí tedy nemůžu dělat podle svých představ a proto mě taková práce plně neuspokojuje.

Věříte v reálnou možnost záchrany SK Lipová v MSFL?
Udržení třetí ligy pro Lipovou samozřejmě reálné je, ale stávající kádr jej realizovat nedokáže. Béčko Sigmy má již účast v příštím ročníku díky zisku šestatřiceti bodů jistou a pokud management klubu nebude chtít jeho postup do druhé ligy při současném zachránění SK v MSFL, jsou pravděpodobné až nezbytné větší přesuny hráčů oběma směry.

Jaký mělo mužstvo program po posledním podzimním duelu, co dělají hráči nyní a kdy začne zimní příprava?
Trénujeme až do 14. prosince, i když tréninky jsou volnější a vedeny spíše zábavnou či individuální formou. Zimní přípravu pak zahájíme v pondělí 14. ledna ve skupině přibližně dvaatřiceti hráčů společně s béčkem Sigmy. Oba celky budou makat společně a k definitivnímu rozdělení jejich kádrů dojde až koncem února 2008.

Na čem hodláte v zimní přípravě nejvíc pracovat?
Tato fáze je dostatečně dlouhá a je během ní časový prostor na vše potřebné – na kondici, techniku, agresivitu, dynamiku, taktiku, standardní situace, psychologickou přípravu i regeneraci. Proto budeme pracovat komplexně a průběžně na všem, neboť ani v jediné ze zmíněných oblastí nejsme bez problémů. Pravdou je, že základem dobrých výsledků je kvalitní obranná fáze a my přitom dostali velké množství naprosto zbytečných gólů po individuálních či taktických chybách. Právě na defenzivu se tedy zaměříme ze všeho nejvíce.