Jaké byly vaše fotbalové začátky, kdo vás k němu přivedl?

Nejsem z žádné fotbalové rodiny, táta a strýc ho sice hráli, ale jen rekreačně. K fotbalu mě nicméně přivedl táta, který mě vzal na první trénink a už to bylo. Zpočátku jsem trénoval jen jednou týdně s kamarády, to úplně stačilo. K chytání jsem se dostal až na druhém stupni, na naší škole existovaly sportovní třídy, kde holky hrály volejbal a kluci fotbal. U přijímacích zkoušek mi řekli, že když půjdu chytat, tak mám jistotu přijetí, protože do branky se nikomu nechtělo. Mně chytání šlo a v patnácti jsem to dotáhnul až do reprezentace.

V roce 2002 jste zamířil ze Stropkova do Sigmy Olomouc, jak se o vás dozvěděli?

Bylo to právě díky reprezentaci, za kterou jsem nastupoval až do dvaceti. Slovensko jsem reprezentoval jen na mládežnické úrovni a stačilo mi to k angažmá v Sigmě. Za ni tehdy hrál Luboš Reiter a možná i díky jeho doporučení jsem přišel ze Stropkova na zkoušku. Vedení klubu se mnou bylo spokojené a nabídli mi smlouvu, díky níž jsem se stal hráčem Olomouce.

Brankář Peter Kmecik

Co vás tedy přivedlo do Konice?

V Sigmě jsem se neprobojoval do áčka a bylo mi naznačeno, že klub se mnou už nepočítá. Začal jsem se poohlížet po novém působišti, vystřídal jsem několik hostování, až jsem zakotvil v Konici. Bylo to v roce 2006, hrála se tady divize a pan Kučera mi navíc nabídnul práci u něj ve firmě, takže nebylo co řešit.

Teď je vám 27 let, jak vidíte svoji budoucnost v Konici? Máte pořád ambice chytat vyšší soutěž někde jinde?

Určitě bych si ještě rád zachytal ve vyšší soutěži, alespoň než mi bude třicet, takže na to mám nějaké tři roky zhruba (smích). Chtěl bych to ještě zkusit, asi jako každý jiný.

Loni v zimě se hodně mluvilo o vašem přestupu do Uničova, proč z něj nakonec sešlo?

Bylo to hodně ovlivněné tím, že jsem byl v Konici jediný gólman, pak už tam byl jen Vojta Nakládal, který hrál za dorost. Jiného brankaře nemohli v Konici sehnat, nakonec koupili Honzu Vítka, ten ale ihned zamířil na hostování do Vrchoviny, která neměla brankaře a potřebovala se zachránit v divizi. Spíš se ale nedomluvila Konice s Uničovem na podmínkách, k čemuž prostě dochází a nedá se s tím nic dělat.

Brankář Peter Kmecik

Jak jste zmínil, chytal jste i za reprezentaci, snažíte se své zkušenosti dál předávat v Konici?

Ano, snažím se nějak vychovat Vojtu Nakládala (smích). Po skončení kariéry bych se rád věnoval trénování brankařů, možná spíš rekreačně, asi by to nemuselo být každý den.

Přímo v Konici nebo uvažujete o návratu na rodné Slovensko?

Uvidíme, zatím jsem nad tím nepřemýšlel, nevím, co bude zítra, za týden nebo za rok, takže záleží, jak se bude všechno vyvíjet, těžko na to teď najdu odpověď.

V roce 2007 jste v poháru vyřadili Sigmu Olomouc, jak na to dnes vzpomínáte?

Já a pár kluků, kteří stále hrajeme za Konici, jsme u toho byli, ale nijak zvlášť na to nevzpomínám. Nedá se říct, že by to byl úspěch, ze kterého bych žil. Byl to skvělý výsledek hlavně pro klub, možná historický úspěch, protože se postoupilo přes ligový mančaft na penalty. Zajímavý zápas to byl určitě pro místní fanoušky, ti si ho, myslím, užili. Takže utkání sice mám v hlavě, ale nějak často na něj nemyslím, pro mě to byl zápas jako každý jiný.

Brankář Peter Kmecik

Před sezonou jste avizovali, že se chcete hned letos porvat o návrat do divize, má na to současný kádr kvalitu?

No…(přemýšlí) Současný kádr nevím, musel by se ještě trochu sehrát. Hodně lidí nám odešlo, chybí hlavně střední záložník Radim Dvořák, Davida Škody je škoda (smích). Mančaft na postup máme, ale jak říkám, musíme se více sehrát.

Myslíte, že někdo ze současných hráčů Konice to může dotáhnout do vyšších soutěží?

Ano, někteří mají určitě šanci dostat se hodně vysoko. V současnosti má skvělou formu třeba Martin Schön nebo Karel Kryl (smích). Vlastně Pavel Kryl. A jsou tam ještě i mladší kluci, ti mají ještě hodně před sebou, hlavně musí trénovat a makat. Stačí, aby se nám začalo dařit, a někdo si jich všimne.

První čtyři jarní kola nemůžete nastoupit kvůli červené kartě…

To mě teď začíná hodně mrzet, o víkendu se hrál první zápas a nemohl jsem klukům pomoci na hřišti.

Zanechá na vás něco prodloužená zimní pauza?

Nedá se říct, že by mi chybělo zápasové vytížení, jsem schopen ihned nastoupit proti komukoliv, nebyl by v tom nejmenší problém.

Jaké to je sledovat utkání z tribuny?

No určitě horší než v brance… o nervy! Ale zas můžu říct z pohledu diváka, že náš víkendový zápas hodně ovlivnil rozhodčí.

Kolik jste vůbec musel dát do kasy za poslední červenou kartu?

Normálně jako za každou červenou kartu, takže pět set. Je to mírné, kluci v šatně říkali, že by mi to navýšili, ale ten řád jsem dělal já, já jsem ho sestavoval, takže je tam napsané za červenou, za kecy a za blbosti pět set. A tady ten rozhovor bude myslím minimálně za dvě stě (směje se).

Autor: VOJTĚCH BÍLÝ

Peter Kmecik

Narozen: 26. července 1984

Post: Brankář

Preferovaná noha: Pravá

Předchozí působiště: Stropkov, Sigma Olomouc, Lipová, Horka na Moravě

Koníčky: Hudba, přítelkyně

Úspěchy: Reprezentační starty od 15 do 19 let, postup do MSFL s Lipovou