Právě podzimní umístění donutilo klub mírně přehodnotit své ambice.

„Chceme postoupit. Na podzim jsme si říkali, že prioritou je stabilizovat klub po sestupu. V té druhé lize jsme prohráli spoustu zápasů po sobě a v minulosti bylo mnoho klubů, které po sestupu spadly ještě níž,“ uvědomoval si před startem nové sezony šéf klubu František Jura.

Především závěr podzimní části ale přinesl Prostějov sérií dobrých výsledků, která „eskáčko“ katapultovala na první místo před Velké Meziříčí.

„Podzim se nám povedl výsledkově, ale nebylo to tak, že bychom byli dominantní všechny přejeli. Odehráli jsme dobré i špatné zápasy. Nejdeme do jarní části jako jasný favorit, ale rozhodli jsme se, že se nebudeme schovávat za slova jako: zkusíme nebo možná,“ vyhýbá se Jura klasickým frázím.

Jsme první a nechceme se za nic schovávat

Stejný slovník volí i trenér Oldřich Machala, který má hlavní podíl na stabilizaci mužstva a na dobrých výsledcích z podzimu.

„My tu roli musíme přijmout. Jsme první v tabulce a nechceme za nic schovávat. Chceme postoupit za každou cenu,“ hlásí odhodlaně prostějovský trenér, jehož tým se tak ocitá pod větším tlakem než na podzim.

Podle Machaly to ale velká změna nebude.

„Tlak je tu vždycky. Na podzim jsme byli osm bodů za Velkým Meziříčím a postup vypadal jako utopie. Ale když jsme k nim ve 13. kole přijeli, spekulovalo se o odložení a oni hrát nechtěli. Měli velké obavy. Když jsme tam pak vyhráli, všechno se to otočilo,“ vzpomíná na zlomový moment podzimu Machala.

Ten se bude chtít spolehnout na zkušené opory v čele s kapitánem Karlem Kroupou, který by měl usměrňovat mladé spoluhráče.

„V kabině je nás dost zkušených, abychom si to tam ukočírovali. Ti mladí kluci se taky chtějí posunout výš a zase si zahrát druhou ligu. Někteří pamatují zápasy s Baníkem nebo Sigmou a rádi by se je zopakovali,“ řekl Kroupa.

Finance pro druhou ligu?

Když se prostějovským hráčům na jaře podaří cíl naplnit a vyhrají MSFL, bude potřeba k postupu splnit ještě jednu nezbytnou podmínku. A tou je zajištění financí na druhou ligu.

„Je to na dobré cestě,“ ujišťuje předseda František Jura.

„Je ale pravda, že klíčová jednání mám teprve před sebou. Nálada je ale zatím pozitivní a nikdo neřekl, že by nás nechtěl v případě postupu podporovat,“ prozradil Jura.

Spolupráce s Olomoucí

Pokud se Prostějov do druhé ligy vrátí, otevře se klubu možnost spolupráce s prvoligovou Sigmou Olomouc. Ta by ráda využila nedaleký Prostějov k rozehrání hráčů, kteří jsou kvalitativně na pomezí první a druhé ligy, Prostějov by na oplátku získal do svého týmu kvalitní hráče, které by jinak získával jen těžko.

„Bylo by to prospěšné pro obě strany,“ přitakává šéf 1. SK Prostějov.

Jura a sportovní ředitel Radim Weisser se již setkali se sportovním ředitelem Sigmy Ladislavem Minářem a obě strany nastínil možný rámec spolupráce.

„V minulosti ta spolupráce nebyla ideální a nedařilo se nám sladit požadavky. Teď jsme si ale nastavili některé parametry spolupráce a chceme být rovnocennými partnery. Má logiku, aby hráči Sigmy, kteří hostují někde v Sokolově, byli tady,“ podotkl František Jura.

Základním předpokladem pro spolupráci ale bude právě postup Prostějova do druhé ligy. Cestu za ním zahájí „eskáčko“ až v pátek 30. března v Hulíně. Předchozí dvě kola totiž byla kvůli nezpůsobilým terénům odložena.