Druhé kolo Poháru České pošty se bude hrát také v Uničově, kam přijede druholigová Opava, a v Zábřehu, kde přivítají 1. HFK Olomouc.

Před dvanácti lety, přesně 30. srpna 2000, prohrála olomoucká Sigma, finalista tehdejšího Intertoto cupu, ve 2. kole Poháru ČMFS s LeRKem Prostějov 2:0.

Od té doby se A týmy obou dávných regionálních rivalů nepotkaly. Prostějov dokonce na čas z fotbalové mapy zmizel. Objevil se znovu až loni, v divizi. Letos po postupu válčí v MSFL.

A s kádrem prošpikovaným bývalými prvoligovými fotbalisty chce Sigmu potrápit.

„Myslím si, že je v našich silách odehrát dobrý zápas. O postupu vůbec mluvit nebudu, protože by to bylo příliš troufalé. Chtěl bych, abychom předvedli takový výkon, že lidé, co se přijdou podívat, budou odcházet spokojeni," uvedl trenér Prostějova František Jura.

Bude to zajímavý duel. Na straně jedné dravé mládí a vesměs fotbalisté, kteří mají kariéru před sebou. Na té druhé matadoři, kteří mají zkušenosti na rozdávání. Jako ještě loni kapitán Jablonce Petr Pavlík nebo Lukáš Zelenka, jenž svého času hrával Ligu mistrů za Spartu a dostal se i do Brücknerovy reprezentace.

V kádru Prostějova jsou i další známá jména. Útočník Michal Pospíšil, který ale v poháru hrát pro zranění nebude, Petr Papoušek, mistr ligy s Libercem, Tomáš Hunal, Ivo Zbožínek, Tomáš Bureš, jenž strávil dvě sezony i v Sigmě, nebo Tomáš Kazár, který také oblékal olomoucký dres. Tato osmička má na svém kontě jen o sedmdesát ligových startů méně než celý čtyřiadvacetičlenný kádr Sigmy dohromady!

Favoritem je ale Olomouc, přestože asi dá šanci hráčům širšího kádru.

„Pauza mezi středou a sobotou je dost krátká. K nějakým změnám určitě dojde. Máme tady hráče, kteří nebyli tolik vytížení, takže určitě dostanou příležitost. Ale budou to spíš hráči z té první šestnáctky. Věřím, že to zvládnou. Pokud si neporadí, tak tady nemají co dělat," řekl trenér Roman Pivarník, který bojuje se sílící kritikou. Po pěti kolech má Sigma v lize stejný počet bodů, což je vzhledem k předsezonním ambicím málo.

V Prostějově se hraje od 17 hodin.

Opava v Uničově: Výměna trenéra? Nevýhoda

Podle představ se nevede ani druholigové Opavě, která hraje ve stejný čas v Uničově. Na Olomoucko míří podruhé za sebou.

V sobotu prohrála v Holici 1:2, což odnesl vyhazovem trenér Josef Mazura. V Uničově povedou Opavu bývalí prvoligoví hráči slezského klubu Jan Pejša a Jaroslav Kolínek. Vedení však intenzivně hledá náhradu. Novým koučem Opavy by se prý mohl stát další bývalý hráč Jan Baránek.

„To, že Opava vyměnila trenéra, je pro nás jednoznačná nevýhoda. Hráči se určitě budou chtít předvést. Ale neskládáme zbraně. Je to soutěžní utkání a chceme postoupit," uvedl trenér Uničova Miloslav Machálek.

Uničov trápí na začátku sezony rozsáhlá marodka. „V neděli nám přibyli další zranění hráči, ale nějak to musíme zvládnout. Nějaký kádr tady máme, tak si musíme poradit," řekl kouč.

Vítěz utkání si to v příštím kole rozdá buď s Prostějovem, nebo Sigmou.

Zábřeh vs. HFK: souboj olomouckých legend

Třetí neméně prestižní utkání se bude hrát rovněž od sedmnácti hodin v Zábřehu. 
V trenérském souboji si to rozdají dva spoluhráči z dob působení v olomoucké Sigmě. Domácí vede Jiří Balcárek, hosty Oldřich Machala.

„S Balcim se dobře známe, ale myslím si, že tohle půjde stranou. Utkání se Zábřehem měla prestiž vždycky," řekl Machala.

„S Oldou či s Michalem Kovářem z HFK si pravidelně voláme a píšeme esemesky, ale že bychom probírali pohárový zápas, to ne," směje se Balcárek.

V roli favorita půjdou do zápasu určitě hosté. „HFK je nyní v obrovské herní pohodě, smetl třeba Zlín čtyři k nule, je zbytečné říkat, že je favoritem," míní Balcárek.

„Cítíme se jako jednoznačný favorit, protože hrajeme druhou ligu. Pro Zábřeh to bude možná trochu prestižnější než pro nás. Rozhodně ale chceme postoupit," podotkl kouč HFK, přestože plánuje zásah do sestavy.

„Nebojím se toho. Máme tady hodně dobrých hráčů, kteří toho zatím moc neodehráli. Já ale na ně spoléhám a věřím, že to zvládnou," doplnil.

Vítěz duelu se může pravděpodobně těšit na pražskou Duklu, která hraje v Kolíně.

„Nemá cenu nějak předbíhat, ale vítěz našeho zápasu by se měl utkat s Duklou Praha, což je určitě atraktivní soupeř. Nejenom pro diváky. I pro nás by to byla zajímavá zkouška," řekl Machala.

„Přivést do Zábřehu tým s takovou tradicí, který navíc nyní prožívá obrození, to je velká motivace. Ano, chceme porazit HFK, abychom mohli hrát s Duklou Praha," řekl odhodlaně Balcárek.