„Po přečtení rozhovoru s předsedou OFS Prostějov Vladimírem Trundou jsem se po určitém váhání přeci jen rozhodl reagovat a pokusím se nejen mu několik zásadních věcí znovu objasnit. Souhlasím s tím, že největší událostí minulého roku ve fotbalovém prostředí našeho okresu bylo odstoupení mužů 1. SK Prostějov ze soutěží ČMFS. To je zřejmě jediný bod, ve kterém se s panem předsedou shodneme. Je docela možné, že bez vědomí všech souvislostí se tento výše uvedený krok může jevit jako velká manažerská chyba a absolutní nezvládnutí situace, jak uvádí předseda OFS.

V době, kdy jsme se rozhodovali, zda odstoupit z krajského přeboru mužů, jsme vůbec nevěděli, jakým způsobem nadále bude město Prostějov podporovat klub 1. SK Prostějov. A protože jak uvádí předseda OFS (a to je druhý a poslední bod, ve kterém s ním lze z mého pohledu souhlasit), ve městě chybí jakékoliv zázemí pro fotbal a sponzoři, naše situace byla velmi složitá a v případě, že bychom zachovali tým dospělých, velmi podstatně jsme mohli ohrozit chod našich v té době třinácti družstev mládeže. Naše sportovní cíle byly a jsou postaveny na znovudobytí ztracených pozic především v oblasti mládeže a proto jsme ve vedení oddílu nakonec po velmi dlouhých diskusích rozhodli o dočasném přerušení činnosti mužstva. Tuhle situaci velmi podstatným a rozhodujícím způsobem zapříčinilo to, že v momentě odstoupení mužů bylo v kádru pouze šest našich odchovanců a zbytek mužstva byl v našem klubu na hostování doslova z celé Moravy a tudíž všechny náklady spojené s důstojným účinkováním v KP mužů byly v té době pro náš oddíl velkým a nepřekonatelným problémem. Uvažovali jsme také samozřejmě o tom, jestli nepřihlásit mužstvo do nižší soutěže, ale vzhledem k tomu, že v klubu v důsledku předešlých událostí (před tím než jsme oddíl jako nové vedení převzali) absolutně chyběly dorazové ročníky dorostu 1987 a 1988, nebylo to možné ani vzhledem k tomu, že chceme stavět především na vlastních odchovancích.

Strategie vedení 1. SK Prostějov je naprosto jednoznačná a dle mého názoru v současné situaci také jediná možná: postavit klub znovu od základů. Velmi mě mrzí, že se pan předseda vůbec nezmínil ve svém rozhovoru o mládeži a jejich nesporných úspěších v našem oddílu za poslední dobu. Samozřejmě jsem si vědom toho, že veřejnost a média zajímají především výsledky dospělých. Ovšem to půjde velmi těžko, pokud v klubu, který chce mít ambice vrátit se na fotbalovou mapu důstojným způsobem (v horizontu několika let uvažujme o návratu mužů do divize), nefunguje na nejvyšší možné úrovni mládež (žákovská liga, moravskoslezská dorostenecká liga). S tím samozřejmě souvisí opětovné založení sportovních tříd a v budoucnu snaha pokusit se vrátit do klubu Sportovní centrum mládeže. To je zcela jistě závislé na vybudování důstojného areálu a dalších souvisejících potřeb pro oddíl, jenž má provozovat až patnáct celků. Ovšem to podstatné, co jsme si dali za cíl, se nám daří postupně naplňovat. Stabilizovali jsme klub, to znamená zastavili jsme početné odchody a v každém kádru se počet hráčů pohybuje okolo osmnácti. V kategoriích přípravek máme dětí v jednom týmu více než dvacet. V současné době se tak počet našich fotbalistů blíží číslu 300. Podařilo se nám znovu postoupit v kategorii žáků do moravskoslezské divize a věříme, že se silným ročníkem 1994 budeme v příští sezoně atakovat postupové příčky do nejvyšší žákovské soutěže v republice. V kategorii dorostu se v probíhajícím ročníku pohybujeme s velkým náskokem na špici krajského přeboru a tudíž věříme, že postup do moravskoslezské divize nám neunikne. Vrátíme se tak do pozice, kdy opět budeme hrát nejvyšší soutěže mládeže na okrese a to je cíl, který se nám daří realizovat. A o tom všem jsem se bohužel ve zmíněném rozhovoru nikde nedočetl.

Město Prostějov se v roce 2006 postavilo kladně k fotbalu a za nemalou částku čtyř a půl milionu korun odkoupilo licence a hráče od pana Kresty. Tím dali městští představitelé jasně najevo, že fotbalová mládež jim není lhostejná. S ohledem na to je velmi zarážející vyjádření předsedy OFS, který uvažuje o vzniku nějakého nového subjektu, který by vrátil fotbal do města. Nevím, co bychom kam vraceli, když fotbal jako takový nikam nezmizel. Pouze kvůli okolnostem na určitý čas neprovozujeme výběr dospělých. Naše představy a plány jsou takové, že jakmile nám dorostou silné ročníky dorostu 1990 až 1992, znovu založíme družstvo mužů složené z naprosté většiny našich vlastních odchovanců. Já věřím tomu, že společně budeme všichni, kterým záleží na prostějovském fotbale, pracovat na tom, abychom se vrátili na úroveň ztracených pozic v důsledku předešlých událostí v klubu 1. SK Prostějov (před rokem 2006). Ty jsme stejně jako OFS nemohli nijak ovlivnit.“

František Jura, sportovní ředitel 1. SK Prostějov