Jenže přišel poněkud nečekaný odchod do Slovácka, kde se nedokázal prosadit, stejně jako na následných testech v belgickém Westerlo, v němž se potkal s Lukášem Zelenkou. Znovu to zkoušel v Sigmě, v druholigové Čáslavi a ve Znojmě. Na Slovensku nakoukl do nejvyšší soutěže v dresu Dunajské Stredy, aby se vrátil tam, kde jeho kariéra v dospělé kopané v roce 2005 odstartovala, do 1. HFK Olomouc.

ČTĚTE TAKÉ: Nejnovější posilou 1. SK Prostějov je Tomáš Kazár ze Sigmy

Týmu z olomouckého předměstí v minulé sezoně pomohl k postupu do druhé ligy dvěma brankami a třinácti asistencemi.

„A proto jsem asi tady," krčí smutně rameny na prvním tréninku v Prostějově, kam přišel na roční hostování. Velké zklamání z toho, že mu v Holici nenabídli nový kontrakt, je na něm bezpečně znát. V HFK strávil několik sezon a stal se mu v podstatě domáckým klubem, přestože je stále kmenovým hráčem Sigmy.

„Takový je prostě fotbal," ví už ve svých sedmadvaceti letech zatraceně dobře.

„Každopádně jsem rád, že jsem s Holicí mohl postup oslavit a že jsem k němu přispěl. Kluci si druhou ligu zaslouží, stejně jako pan Dostál (předseda představenstva 1. HFK Olomouc, pozn. aut.), nebo Míša Kovář, který ten postup taky strašně chtěl. Nervy za poslední půlrok byly opravdu velké a já jim teď přeju jen to, aby ve druhé lize měli co nejméně starostí, protože je nečeká nic lehkého. Když budu mít čas, budu se na ně chodit dívat, protože tam mám spoustu kamarádů. Budu jim držet palce, i když tam nejsem," povídá už smířeněji. Ostatně, pochází z Jeseníků, kraje, který zoceluje.

Proti Prostějovu naposledy v žácích

Nyní na něj čeká nová výzva. Přichází do klubu, v němž se potká hned s několika hráči s obrovskými zkušenostmi z první ligy.

„Proti některým jsem nastoupil, s Lukym Zelenkou jsem se zase potkal v Belgii, kde jsem byl na testech. Ujal se mě tam jako starší brácha a od té doby jsme kamarádi. Jsem rád, že tady můžu být, protože jsou to hráči, kteří mají v první lize odkopáno opravdu velké kvantum zápasů," pochvaluje si Kazár, který v nejvyšší soutěži odehrál 31 utkání a vstřelil v nich čtyři branky.

Když odpovídal na otázky Prostějovského deníku, byl trochu nervózní. První trénink probíhal na hřišti Za Hloučelou a levonohý univerzál se bál, že netrefí zpátky na stadion Za Místním nádražím. Doby, kdy se v Prostějově hrál fotbal na vysoké úrovni, už totiž nepamatuje. „Proti Prostějovu jsem naposledy hrál asi ještě v žácích za Jeseník. Když jsem pak začínal mezi dospělými v Holici, tak tady už fotbal nějak nefungoval," vzpomíná.

Teď ale věří, že 1. SK pomůže splnit předsezonní cíle.

„Je tady mančaft na třetí ligu, ale až samotná soutěž ukáže, jaká je naše kvalita. Nerad bych zbytečně předjímal, ale samozřejmě bych byl rád, kdyby se nám podařilo splnit ty cíle, které si vedení stanovilo. Tedy hrát v popředí, do šestého místa by to bylo super. Na druhou stranu vím, že to bude velmi těžké, protože ta soutěž má svoji kvalitu," přemítá.

„Jsou tam zkušená mužstva, jako Zábřeh nebo Uničov, které jsou dlouho pohromadě a hrají dobrý fotbal. Pak jsou tam mladé týmy, protože některá béčka zůstala. Myslím si, že soutěž bude velice vyrovnaná a každý může porazit každého. Nejdůležitější bude start, ten vždycky rozhoduje. Musíme nasbírat nějaké body, čekají nás dva zápasy venku, což nebude lehké. Ale já doufám, že se připravíme tak, aby naše role byla více než důstojná," věří Tomáš Kazár.