Ten i letos slibuje kvalitní přípravné duely, kromě Rousínova se svěřenci Františka Jury utkají například s Vyškovem, druhým týmem divize D Bystrcí nebo domácí Líšní nastupující v MSFL.

„Loni v Kralicích jsme zvolili způsob domlouvání přípravných zápasů. Letos jsme upřednostnili turnaj. Každý týden nás tak čekají slušní soupeři, bohužel vypadlo béčko Zbrojovky, jinak by to bylo ještě kvalitnější. Celý turnaj by nám měl posloužit hlavně k tomu, abychom si vyzkoušeli některé varianty rozestavení. Tím, že přišli tak ofenzivní hráči, je možné, že doma se budeme snažit o ještě útočnější pojetí,“ nastínil hlavní cíl zimní přípravy trenér Jura.

Rovnýma nohama do divize

Pro 1. FK Prostějov je to v podstatě první možnost, jak si něco podobného vyzkoušet. V srpnu naskočil do divize E až po 1. kole a do poslední chvíle nevěděl, jestli vůbec bude moct do čtvrté nejvyšší soutěže zasáhnout.

„V létě jsme do toho spadli rovnýma nohama, v podstatě bez jakékoli přípravy. Na konci podzimu už jsme hráli celkem slušně, takže jsme to zvládli, ale teď je to něco jiného. Čas, který na přípravu máme, hraje pro nás a já věřím, že to na jaře bude vidět,“ kvitoval Jura.

Přestože jeho tým aktuálně trápí marodka, na kterou usedlo sedm hráčů, chce v prvních duelech líšeňského turnaje dát příležitost všem hráčům.

„Výsledky v prvních třech nebo čtyřech zápasech nebudou vůbec rozhodující. Budu točit sestavou a podívám se, jak to s jednotlivými hráči vypadá. Zhruba od pátého utkání už bych chtěl hrát podle toho, jak by to mělo vypadat v sezoně.“

Zkušené posily

Prostějov se i přesto hned při své premiéře zařadil mezi hlavní favority na celkové vítězství, které obhajuje Vyškov, pátý tým divizní skupiny D. Můžou za to hlavně respekt budící posily, jež 1. FK angažoval v posledních týdnech. Z druholigové Zbrojovky se vracejí na místo svých fotbalových začátků brankář Tomáš Bureš a obránce Ivo Zbožínek, už v prvním zápase s Rousínovem by se navíc mělo představit pro změnu bývalé duo ze Sparty Praha – ofenzivní záložník Lukáš Zelenka a hrotový útočník Michal Pospíšil.

Tedy hráči, kteří ještě nedávno váleli za hranicemi České republiky. Pospíšil má za sebou angažmá ve skotské Premier League, kde vstřelil dvanáct branek v dresu Heart of Midlothian F.C., někdejší supertalent českého fotbalu Zelenka se v roce 2000 stal v dresu Lvíčat mistrem Evropy a nakoukl i do seniorské reprezentace. Po angažmá ve Spartě se vydal do tureckého Manisasporu a přes belgické Westerlo se vrátil do české ligy, kde působil ve Slovácku. Podzim sezony 2011/2012 odehrál v Maďarsku. V sestavě Honvédu Budapešt, třináctinásobného maďarského mistra a někdejšího působiště takových legend jako Ferenc Puskás nebo Sándor Kocsis, nastoupil k devatenácti zápasům a vstřelil v nich dvě branky.

„Prostějov posiluje opravdu mohutně. Navíc i Bystrc už bude příští sezonu pravděpodobně hrát MSFL, Vyškov patří ke špičkovým týmům divize. Kvalita je na turnaji opravdu vysoká,“ podotkl trenér pořádajícího celku Zbyněk Zbořil.

Přestože je Líšeň jediným účastníkem MSFL a tedy největším favoritem, s jejím vítězstvím se příliš nepočítá. Klub zažívá ekonomické problémy a z kádru zmizí zkušení borci.

„Pro nás jsou tentokrát důležitější zápasy s divizními celky než třeba s druholigovými. Skládáme nové mužstvo. Dáme přednost hráčům, pro které je motivace hrát třetí ligu,“ upozornil kouč Líšně Zbyněk Zbořil.

Kromě líšeňské umělé trávy se turnaj hraje i v Brněnských Ivanovicích. Ve všech svých zápasech tamní tréninkové centrum využijí nejmladší účastníci – Zbrojovka U19.

LÍŠEŇ CUP 2012

Program

1. kolo

Sobota 21. ledna

13.00 Rousínov – Prostějov

15.00 Bystrc – Blansko
Neděle 22. ledna

10.00 Zbrojovka U19 – Vyškov *

2. kolo

Sobota 28. ledna

11.00 Rousínov – Bystrc

13.00 Vyškov – Prostějov

15.00 Líšeň – Zbrojovka U19

3. kolo

Sobota 4. února

11.00 Bystrc – Vyškov

13.00 Blansko – Rousínov
Úterý 14. února

17.30 Prostějov – Líšeň

4. kolo

Sobota 11. února

12.00 Zbrojovka U19 – Prostějov *

13.00 Vyškov – Blansko

15.00 Líšeň – Bystrc

5. kolo

Sobota 18. února

12.00 Zbrojovka U19 – Bystrc *

13.00 Vyškov – Rousínov

15.00 Líšeň – Blansko

6. kolo

Sobota 25. února

12.00 Zbrojovka U19 – Blansko *

13.00 Prostějov – Bystrc

15.00 Rousínov – Líšeň

7. kolo

Sobota 3. března

12.00 Zbrojovka U19 – Rousínov *

13.00 Blansko – Prostějov

15.00 Vyškov – Líšeň

Pozn: zápasy označené hvězdičkou se hrají v Brněnských Ivanovicích