„Pro mě je postup přes Vsetín ještě o to důležitější, že bych to potom doma nemohl poslouchat,“ usmívá se před sobotním startem čtvrtfinálové série čtyřiatřicetiletý útočník, který v dresu prostějovského soupeře odehrál čtyřiasedmdesát extraligových utkání.

Teď by chtěl svůj mateřský klub co nejdřív vyřadit.

„Chtěl bych to ukončit co nejrychleji, ale myslím si, že to nakonec bude 3:1 pro nás,“ zatipoval si na výsledek série Duba, který v základní části nastoupil do čtyřiatřiceti zápasů a nasbíral stejný počet bodů.

Jste rád, že nakonec půjdete ve čtvrtfinále proti Vsetínu?

Na jednu stranu jsme určitě rád, protože budu v podstatě jezdit hrát domů. Bude to samozřejmě těžké, ale všechny čtyři zápasy, které jsme proti nim hráli, byly celkem pěkné. Hraje se s nimi dobře, je to nahoru dolů a jsou to kvalitní zápasy.

V posledních kolech už bylo jasné, že vás potká někdo z trojice Přerov, Vsetín, Opava. Je nakonec VHK tou nejlepší variantou z těchto možných?

Už jsme se o tom s kluky bavili. Já bych to bral asi jako nejlepší variantu. Kdybych to měl srovnat třeba s Opavou, tam by to bylo takové mrtvé, co se týče divácké kulisy. Navíc hrají takový nepříjemný defenzivní hokej. Ale kdybychom měli hledět na kvalitu jednotlivých mužstev, tak si asi nevybereme. Co se týče atmosféry, tak je jasné, že nejlepší volby byly Přerov nebo Vsetín. A jsme docela rádi, že to nakonec není Přerov, ale Vsetín.

Na ledě Zubrů jste hráli v sobotu a podlehli jste. Na Přerov nyní můžete narazit až ve finále. To by asi byla hodně zajímavá série, souhlasíte?

Teď jsme to doma rozebírali s Daliborem Sedlářem, že chytnout Přerov do finále by byl velmi slušný vrchol sezony. To by asi spadly stadiony jak u nás, tak u nich. Bylo by to pěkné, nejlepší možná tečka. Samozřejmě bychom je ale museli porazit (smích).

Zmínil jste brankáře Sedláře, který se v posledních zápasech rozchytal do vynikající pohody. Navíc je to váš spolubydlící. Jak se před play off cítí?

Dalibor se cítí výborně, o těchto věcech se hodně bavíme. Vím, že teď má formu a že se cítí výborně jak fyzicky, tak psychicky. Na play off si to načasoval naprosto luxusně.

Kdo bude podle vás největším favoritem play off?

Největšími favority jsou Havířov a Karviná, podle mě na tom bude o třošku lépe Havířov. První čtyřka nakonec dopadla tak, jak se očekávalo. Tyto dva týmy, Přerov a Prostějov, takže v základní části to vyšlo.

Vsetín znáte možná lépe než většina vašich spoluhráčů. V čem spočívá jeho největší síla?

Vsetín je nebezpečný hlavně doma. Využívají toho, že mají malé kluziště. Jsou hodně nepříjemní, důrazně napadají. Díky tomu také v domácím prostředí hodně bojují. Ale když se hrálo u nás, tak jsme je přehráli. Navíc play off je úplně jiná soutěž, podle mě začnou daleko víc bránit a betonovat. My se na to musíme poctivě připravit.

Když se podíváme na statistiky, vyčnívají v nich František Zúbek a Daniel Vaněk, kteří jsou mezi pěti nejproduktivnějšími hráči východní skupiny druhé ligy a dohromady nasbírali devětadevadesát bodů. Budete se na ně nějak připravovat?

Vaněk hraje dobře dlouhodobě, v posledních sezonách vždy nasbíral hodně bodů. Letos má ale opravdu výbornou sezonu. Společně se Zúbkem jedou a táhnou celý Vsetín. Když se podíváte na posledních deset zápasů, tak neustále bodují a dávají góly. Určitě si je budeme muset trošku pohlídat, protože mají fazónu. Nemyslím třeba osobku, ale když budou na ledě, musíme si dát pozor. Vsetín má sice Vaňka a Zúbka, ale my máme tři vyrovnané lajny, což by taky mohla být naše drobná výhoda. Když jedna vypadne, tak góly dají další dvě. Máme zkušenější a stabilnější mančaft.

Váš první útok ale v posledních zápasech trochu pokulhával. Čím to?

Sami nevíme, jsme z toho už trošku špatní. Už třetí nebo čtvrtý zápas jsme nedali gól. Ale zase na druhou stranu si říkáme, že když to nejde nám, tak to jde alespoň těm ostatním. Doufejme, že se nám forma na play off vrátí a když začneme hrát i my, tak věřím, že můžeme dojít hodně daleko. Když budou hrát všechny tři útoky, budeme mít obrovskou sílu.