Žádné bifteky, steaky, ani chlebíčky. Hecování před vzájemnou bitvou není potřeba. Prostějovské regionální derby Protivanov – Konice má samo o sobě cejch prestižnosti. A není jen bojem na hřišti, ale také taktiky.

Trenérem domácích je Radim Weisser, který kouče Konice Karla Procházku učil na fotbalové škole v Olomouci. Předčí žák učitele? Jen jedna z mnoha peprných otázek, jaké dokreslují atmosféru před zápasem pár okamžiků do výkopu. Šlágr začíná v Protivanově ve středu v 16.30.

Pánové, kdo je favoritem?
Procházka: Hrozně nerad to říkám, ale asi Protivanov. Vzhledem ke zranění mi to tak vychází. Chybí nám pět hráčů!
Weisser: Otázka favorita v derby se těžko odpovídá. Výsledkově minulé kolo vyšlo Konici, ne nám. Z pohledu bodů je tedy favorit Konice.
Procházka: Ano, výsledkově nám vyšlo, ale herně to nebylo dobré. Otrokovice nás dlouho přehrávali.
Weisser: Každopádně budeme chtít vytěžit co nejvíc bodů. I proto, že jsem si představoval, že v této fázi soutěže jich budeme mít víc. Ve Ždírci to bylo nepovedené také z naší strany.

Co vás těsně před startem zápasu trápí?
Procházka: Tady nemůžu říct nic jiného, než zranění. Chybí nám pět hráčů. Tomáš Režný s Jirkou Kobylíkem se zranili v minulém utkání. Oba jsou v domácím léčení. Tomáš má naražené koleno, Jirka natažený sval v kotníku. Nemohu počítat se čtyřmi hráči do ofenzivy. Proto jsem povolal tři kluky z béčka.
Weisser: Tak mně taky vypadli z optimální sestavy někteří hráči, ale vymlouvat se na kádr nemůžu. Hráči, kteří dostanou šanci, mi musí jasně říct: Ano, já jsem ten hráč do sestavy! Spíš se na klucích může projevit nepovedený výkon ze Ždírce. Ale budeme spolu ještě hovořit, věřím, že nás to neovlivní.

To vás netrápí ani červená karta, kterou dostal stoper a kapitán Koláček?
Weisser: Disciplinární komise zasedá ve středu odpoledne. Třeba mít stop nebude, i když s tím počítat nemohu. Ovšem podle případů, které byly v minulé sezoně, není vyloučené, že dostane jen podmínku. Nebyl by první. Když tak se zaregistruji a budu hrát stopera s Pazderou. (rozesměje se)

Motivovali jste nějak speciálně hráče?
Procházka: Speciální motivace není potřeba. Samozřejmě že to prožívají funkcionáři a tak dále, ale hráče jsem nijak nemotivoval. Jinak tomu je s taktikou. Mám připravených několik variant dle výsledku. Mohu prozradit, že spíše budeme čekat, co vymyslí soupeř.
Weisser: Ani my jsme nesáhli po speciální motivaci, ta nebyla předmětem žádné diskuze. Pro hráče je to práce, jsou hodnoceni za výkony a ty očekávám.

Kde vidíte největší sílu soupeře?
Procházka: V útočníkovi Michalu Večeřovi, poctivé defenzivě a buldočí zarputilosti. Slabiny si nechám pro sebe. (usmívá se)
Weisser: Ale my máme dobrý i útok! To dokázala minulá sezona. Co se týká síly soupeře, tak ta spočívá hlavně v tom, že jsou spolu déle pohromadě. Určité mechanismy a návyky jsou automatické. Osa týmu je dlouho pohromadě.

Derby mohou rozhodovat brankáři. Jak by dopadlo srovnání Vítek – Kmecik?
Procházka: Víme, že Kmecik patří dlouhodobě k nejlepším gólmanům v soutěži. Ale Vítek nás minule vychytal. Rozhodně to není jejich slabina.
Weisser: Každý zápas je jiný. Kmecik je opravdu kvalitní brankář, ovšem Vítek taky. Záležet bude i na tom, jak jim spoluhráči pomohou.

Jaký průběh utkání očekáváte?
Procházka: Jak jsem říkal, uvidíme, s čím vyrukuje Protivanov. Možná je necháme víc hrát s míčem.
Weisser: Ze začátku opatrnější i díky problémům se sestavami. Věřím, že se projeví naše chuť po vítězství a hra bude nabírat na obrátkách. Diváci se mají na co těšit. Hřiště je připravené, k prvnímu zápasu po rekonstrukci, skvěle.

Jak byste charakterizovali jeden druhého?
Procházka: Radima Weissera si vážím. Je to můj učitel. Po všech stránkách borec.
Weisser: To je hezké. Děkuji. V rámci vzdělávání trenérů v Olomouci jsem Karla Procházku učil. Je to mladý, pracovitý trenér, který je rozhodně perspektivní. Že tak mladý získává zkušenosti už v divizi, je pro něj jenom dobře.