Naděje protivanovského fotbalového klubu na udržení divizní příslušnosti zhasly ještě před výkopem prvního jarního kola. Tým z Drahanské vrchoviny do druhé poloviny ročníku 2009/2010 nenastoupí.

Můžou za to finanční potíže, které klub sužovaly od začátku ročníku.

„Do divize na jaře nenastoupíme. Nesehnali jsme dostatek financí,“ potvrdil ve středu večer Deníku předseda klubu Antonín Krátký.

„Dnes jsme se byli informovat, jaké k tomu máme podniknout konkrétní kroky, a v nejbližší době podáme Řídící komisi pro Moravu vyjádření, že odstupujeme ze soutěže.“

Protivanov, který na podzim vedl bývalý český reprezentant Roman Sedláček, je po třetiligovém Fulneku už druhým klubem v tomto roce, který kvůli špatné ekonomické situaci nedohraje svoji soutěž.

„Každopádně jsme to dohrát chtěli, ale nikdo nám v dnešní situaci nedokázal dát hned nějakou formu dotace. Nemáme žádné nepřekonatelné dluhy, se všemi jsme vždycky jednali férově a u toho bychom také chtěli zůstat,“ vysvětlil Krátký.

„Peníze bychom sehnali až někdy v červnu nebo v červenci a já nemůžu říkat hráčům, že do té doby jim nebudeme proplácet ani cestovní náklady. Z toho důvodu hrát nemůžeme,“ pokračoval dlouholetý funkcionář protivanovské­ho klubu.

Stotisícová pokuta za odstoupení

Za odstoupení ze soutěže však dostane jeden ze dvou divizních zástupců Prostějovska stotisícovou pokutu.

„Je tam sice pokuta, ale dohrání soutěže by bylo finančně až pětinásobně náročnější,“ řekl Krátký.

Fotbal ale z Protivanova nezmizí. Všechny ostatní týmy včetně rezervy hrající II. třídu budou i nadále pokračovat.

„Týká se to jenom prvního mužstva, B-tým i mládež pokračují ve svých soutěžích,“ ubezpečil.

„V létě se pak domluvíme, v jaké soutěži bude pokračovat A-mužstvo. Teď jsme v podstatě prvním sestupujícím. Trest v podobě pádu třeba do IV. třídy nám nehrozí, můžeme se přihlásit do krajského přeboru.“

Sigma ani Fotbal Prostějov tým nespasí

O kritické situaci Protivanova Deník informoval už v lednu, kdy se rovněž spekulovalo o výpomoci ze strany nově vzniklého subjektu předsedy OFS Prostějov Vladimíra Trundy Fotbal Prostějov nebo olomoucké Sigmy.

Ta ale provoz klubu po zkušenostech z Lipové platit nechce a Fotbal Prostějov ustrnul na mrtvém bodě, když se mu zatím nepodařilo sloučit pod svá křídla dva prostějovské kluby – Hanou a 1. SK.

„Co se týče Sigmy, tak ta pro nás udělala naprosté maximum,“ řekl Krátký.

„Já spíš věřil, že větší zájem bude z Prostějova. Jenže na jedné schůzce bylo všechno jasné, a na druhé to zase bylo naopak. Je mi to skutečně velmi líto a je to obrovská škoda pro fotbal na Prostějovsku. Bohužel na slibech se nic stavět nedá,“ doplnil.

„I tak bych ale chtěl poděkovat všem našim partnerům, panu Ondrouškovi, městysi Protivanov a všem sponzorům, že to s námi takovou dobu táhli. Bez nich bychom to nedokázali. Původně jsme chtěli hrát divizi rok, nakonec z toho byly čtyři. Teď nevím, jestli se v Protivanově ještě někdy tak vysoká soutěž hrát bude,“ dodal na závěr smutným, ale smířeným hlasem Krátký.

Prostějovsku už zbývá jen Konice

Prostějovskému regionu tak zbyde už jen jediný zástupce ve „velkém“ fotbalu.

Posledním mohykánem je Konice, která hraje stejnou soutěž, z jaké Protivanov nyní odstupuje.

Po krachu kopané v Prostějově, kde byla v roce 2005 ukončena činnost dlouholetého účastníka vrcholných českých soutěží, a nedávném krachu v té době třetiligové Lipové je fotbalová situace na Prostějovsku ještě kritičtější.

Cesta prostějovského fotbalu zpět mezi českou elitu se začíná rozplývat v neprostupné mlze.