V areálu Hotelu Tennis přední český sportovní manažer společně se zástupci klubu i města nastínil, jaké budou jeho krátkodobé i dlouhodobé cíle. Trenér František Jura zároveň poprvé oficiálně představil čtyři nové posily pro jaro – slavné odchovance Tomáše Bureše a Ivo Zbožínka i další ostřílené prvoligisty Lukáše Zelenku a Michala Pospíšila, někdejší fotbalisty pražské Sparty.

'Člověk nikdy nemá říkat nikdy'

„Po stovkách tiskových konferencí je to moje premiéra na téma fotbal. Premiéra o to komplikovanější, protože je to pro mě velmi senzitivní téma. Vždycky jsem říkal, že se nebudu motat ve dvou sportech – ve fotbale a v hokeji. Udělal jsem chybu, člověk nikdy nemá říkat nikdy,“ odstartoval s úsměvem Černošek, který se k úzké spolupráci s 1. FK Prostějov poprvé vyjádřil oficiální cestou.

Do fotbalu v Prostějově přitom jeho vliv vstoupil už před třemi lety, i když v mnohem skromnější podobě.

„S mým kamarádem z dětství Petrem Langrem (současný předseda 1. FK Prostějov, pozn. aut.) jsme se dohodli, že naše agentura bude podporovat jeho tým s hráči ročníku 2000, který je velmi perspektivní a jsou v něm velice šikovní fotbalisti. Jenže ti musí dojíždět z různých vzdáleností a někteří rodiče měli problémy sehnat peníze na jejich podporu. Proto jsme na jaře roku 2009 uzavřeli několik smluv o podpoře při zajištění sportovní výchovy. Tímto krokem jsme začali budovat fotbalovou akademii, která bezprostředně souvisí s náplní naší činnosti. Jsme agentura, která je investorem ve světě sportu. Tím pádem i fotbalu, “ vrátil se k začátkům Černošek.

'Peníze sice netiskneme, ale jsme schopni je sehnat'

Větší angažovanost TK Plus na zelených trávnících pak přinesly změny ve fotbalové legislativě. Mít například status sportovního centra mládeže je podmíněno určitou úrovní dospělé kopané. Rok 2012 je druhým, kdy jsou nová pravidla pro celý mládežnický fotbal v platnosti a lze očekávat, že výjimek bude nutně ubývat.

„Pokud chceme s mládeží pracovat, potřebovali jsme minimálně divizi a věci, které s tím souvisí. Nakonec z toho vyplynula jediná nutnost. Aby společnost TK Plus ochránila své investice do talentů, o kterých se domníváme, že by ve fotbalovém světě mohli jít stejnou cestou jako Tomáš Berdych nebo Petra Kvitová v tenise, museli jsme fotbal v Prostějově podpořit a dostát svým závazkům,“ vysvětlil Černošek i s odkazem na české tenisové jedničky, které rovněž patří do stáje.

Prostějovské impérium, které během dvaceti let vybudoval, kromě tenisu zahrnuje i volejbal nebo basketbal. Tyto kluby se rychle prosadily mezi českou elitu. V případě fotbalu ale Černošek žádné megalomanské plány nechystá.

„Vstoupili jsme do toho procesu, když se jednalo o přesunu divize z Vítkovic. To se nám podařilo a zjistili jsme, že na této úrovni je fotbal sportem, který se rozpočtově blíží desetkrát nižšímu rozpočtu, jaký máme u volejbalu a patnáctkrát nižšímu, než je u basketbalu. Peníze sice netiskneme, ale jsme schopni je sehnat,“ uvedl.

Cíl? Špička třetí ligy

„Jsme schopni diviznímu týmu vytvořit takové podmínky, aby postoupil do třetí ligy. Takový je náš zájem. Několik manažerů už se mě ptalo, kdy s Prostějovem vyhrajeme první ligu. Ale já jim na to říkám, že mám rád absurdní divadlo, ale určitě ho nebudeme hrát s prostějovskou kopanou. Náš horizont je špička třetí ligy, s tím jsme schopni se vměstnat do stávajícího areálu. Ten už by na druhou nebo první ligu nestačil. Nemyslím si, že bychom směřovali k profesionálnímu statutu. Prostějov se špičkovou třetiligovou kopanou a se špičkovou mládeží je to, co by nám slušelo,“ uzavřel Černošek.

Více o dalších cílech a novinkách v 1. FK Prostějov se dočtete v úterním vydání Prostějovského de­níku.