V poslední době ale začali být Čechovičtí na fotbalových hřištích méně úspěšní a tak po nelichotivém podzimu 2009, a pokračujících neúspěších v prvních jarních zápasech tohoto roku, vystřídal ve funkci trenéra čechovického A-mužstva, Jana Peška, Stanislav Bilík.

V tabulce se nakonec jeho svěřenci vyšplhali s 35 body s poměrem vstřelených a obdržených branek 36:41 na sedmé místo a na žebříčku I.A třídy OKFS, skupiny B, se dokázali stát nejlépe umístěným týmem z Prostějovska.

Odpovědi zkušeného trenéra Stanislava Bilíka na naše otázky čtenáře jistě zaujmou.

Rozhovor

Jaké byly vaše začátky u mužstva?

Poprvé jsem byl na čechovické hráčské lavičce A-mužstva v sobotu 17. dubna při utkání mých nových svěřenců v Plumlově. Do té doby jsem vedl čechovický B-tým a do konce sezóny pak oba. Nyní už ale jen „áčko“. A-mužstvo mělo v době začátku mého působení u něj jen půldruhé desítky bodů a visel nad ním Damoklův meč. Neúspěchy už viditelně tlumily zájem hráčů, i zkušení starší už ztráceli náladu. V kolektivu bylo třeba zapracovat především na psychice a začít dělat body. Dbal jsem také, aby hráči hráli znovu na místech, kde jsou zvyklí. V Plumlově jsme ještě 0:3 prohráli, ale následně už bylo zřejmé, že se zvedá bojovnost a potom už i úroveň hry, už se dalo na ten náš fotbal dívat. Klíčová byla vítězství v Brodku u Přerova a v Dubu nad Moravou. Opírali jsme se o hru zkušeného Vinklárka na postu stopera, v domácím utkání s Kojetínem nás moc podržel brankář Brablec. Začali jsme těžit z chyb soupeřů a věřit si.

Kteří hráči se na jaře v A-mužstvu vystřídali?

Budu hovořit jen o časovém období od začátku mé trenérské působnosti u týmu. Po zranění a operaci Romana Švédy hájil naši branku Radek Brablec, který se vrátil z hostování v Pivíně. V obraně to byli Petr Mach, Jaroslav Vinklárek, Ladislav Šťastný, můj syn Martin Bilík, Marek Začal a Pavel Gréza, v záloze Radek Šteigl, Petr Bílý, Jaroslav Urbánek, Petr Haluza, Karel Hruda a do svého zranění Jiří Kubalík a v útoku Karel Hruda a Bořek Chmelík. Vytáhl jsem do týmu některé hráče z našeho „béčka“ i dorostu, s Machem, Hrudou a Martinem Bilíkem to byli ještě Martin Horák, Martin Šťastný, Marek Zacpal, František Kolečkář, Vlastimil Šrot a náš jmenovec Tomáš Bilík, počítám s nimi i do budoucna.

Do následující sezóny se díváte s optimismem?

Prognózy dělat nechci, ale důležitá je koncepčnost. Musíme řešit generační problém, posouvat naše mladé hráče výš. Na co bude tým mít, to se ukáže, věřím, že fotbalová kvalita bude vzrůstat. Letní volno skončí hráčům 13. července, následovat má soustředění v Jaroměřicích na Boskovicku. Přípravné zápasy, mělo by jich být asi půl tuctu, nám dojednává vedení oddílu.

Jak je složeno vedení čechovické fotbalové TJ Sokol?

Předsedou oddílu je Vlastimil Ráček, sekretářem Josef Sklenář, dalšími členy oddílového výboru jsou Pavel Spurný, Jiří Jančík, o hřiště se starajíZdeněk Šťastný, Jaroslav Kala a Martin Bilík, ale na chodu čechovického fotbalu mají zásluhy i mnozí další lidé, všem bych chtěl za tu rozsáhlou, obětavou a nezištnou práci upřímně poděkovat. Mými nejbližšími spolupracovníky jsou vedoucí A-mužstva Jaroslav Hejduk a můj asistent Karel Hruda.

VLASTIMIL KADLEC