Na první pohled dobrá zpráva pro prostějovské fotbalové fanoušky. Radost z těchto kroků ale nesdílí minimálně Jiří Dobiáš, Ondřej Dýčka a Ondřej Kostelka - organizátoři Petice za zachování tradičního fotbalového klubu 1. SK Prostějov a podporu jeho mládežnických družstev. A nejsou zdaleka sami, o čemž svědčí stovky lidí, které už petici signovaly.

Trojice autorů upozorňuje především na fakt, že klub s největší mládežnickou základnou na Prostějovsku je při jednáních o budoucnosti prostějovského fotbalu opomíjen. Přestože je 1. SK legitimním pokračovatelem nejúspěšnějších fotbalových klubů v historii Prostějova, nemá ani vlastní hřiště, ani mužský tým. Některá jeho mládežnická družstva musejí hrát svá utkání v nedalekých vesnicích.

Dýčka: Chceme zachovat tradici

Fúzi Hané a Trundova Fotbalu jako krok správným směrem nevnímají. „Už dlouho avizujeme, že sloučení Hané a Fotbalu Prostějov otázku fotbalu v Prostějově vůbec neřeší,“ říká za petičný výbor Ondřej Dýčka.

„Haná nemá narozdíl od 1. SK větší základnu mládežníků. Fotbal Prostějov má tři členy, takže to ani nic řešit nemůže,“ vysvětluje.

„Spojuje se klub řekněme rekreačního fotbalu s nedostatečnou mládežnickou základnou s neznámým subjektem, od kterého nikdo neví, co má očekávat. Pořád zůstává nevyřešena situace kvalitního reprezentování města na vyšších soutěžních úrovních i otázka mládeže, která tu stále existuje. Nový subjekt zatím nenabízí nic, co by dávalo opodstatnění jeho vzniku,“ připojuje se Jiří Dobiáš.

Ani jeden ze tří mladých mužů se nehodlá smířit s tím, že by se klub jejich srdce měl stát součástí nějakého nového. „V prvé řadě bychom chtěli zachovat tradici, která tady v Prostějově existuje a je více než stoletá. Kdokoliv, kdo se o to trochu zajímá, tak ví, že ve 40. letech se tu hrála první liga. Nehledě na to, že i v 70., 80. letech, na přelomu tisíciletí tu byl kvalitní mužský fotbal. 1. SK se k tomuto odkazu hlásí,“ připomíná Dýčka.

„1. SK nemá důvod se s někým slučovat. Vzhledem k tomu, kolik má mládežníků. Tam je jasně vidět, že to dělají dobře. Ostatní kluby v těchto kategoriích úspěchy předložit nemohou. Sloučení podle našeho názoru ničemu neprospěje,“ pokračuje.

Chová se město k mládeži lajdácky?

Největší chyby v řešení fotbalové otázky podle nich dělá samotné město Prostějov. „To nějakým způsobem na fotbal přispívá. Právě proto, že dotuje mládež, tak by v tom mělo mít nějaké slovo. To, že to nechávají na panu Trundovi, je podle mě až lajdáctví,“ nebojí se Dobiáš silnějších výrazů.

Právě Trundův projekt má totiž v zádech městskou podporu. Fotbal Prostějov navíc vyhrál soutěž o správcovství nového areálu na sídlišti Edvarda Beneše. Na něm nyní trénuje i několik týmů 1. SK. Podle autorů petice je to ale málo.

„Pokud má 1. SK na 250 registrovaných hráčů v mládežnických kategoriích a Haná jich má maximálně několik desítek, tak není možné, aby na jednom stadionu trénovala tři družstva z jednoho a tři z druhého klubu. To je prostě nepoměr,“ vysvětlují.

A na podobný nepoměr upozorňují i v případě rozdělování městských peněz pro mladé fotbalisty. „Neříkáme, že by to mělo všechno spolknout 1. SK, ale jde o nám o spravedlivější rozdělení. Jasná pravidla, podle čeho budou kluby dostávat dotace na mládež,“ vyzývají autoři, kteří založili i vlastní internetové stránky www.prostejovskyfotbal.xf.cz, kde je jejich petice také k dispozici.

Naprosto zásadní věcí, nad kterou se autoři pozastavují, je rovněž totální absence jakéhokoliv jednání mezi všemi zainteresovanými stranami.

„My jsme něco podobného požadovali. Když nic, tak jsme voliči a máme právo se ptát. Myslíme si, že by bylo vhodné, aby si k jednomu stolu sedl jak předseda Trunda, tak pan Kocourek z 1. SK a někdo z radnice. Tohle vnímáme jako zásadní věc proto, aby se ten problém vůbec začal řešit,“ říkají na závěr.

Bude jejich žádost o dialog vyslyšena?

SOUVISEJÍCÍ:Trunda: Chceme stavět na hráčích z Prostějova

ANKETA: Co dál s prostějovským fotbalem?

CO VY SI O CELÉ VĚCI MYSLÍTE? PŘISPĚJTE SVÝM NÁZOREM DO DISKUSE POD ČLÁNKEM