V minulosti na to doplatila řada klubů, hodně známý – protože filmařsky zdokumentovaný – je případ Sunderlandu. Šlo o to, že i o po sestupu do nižší soutěže držely platy hráčů na úrovni Premier League s vírou, že si hned vybojují postup zpět mezi elitu. Někdy to vyšlo, někdy ne. Pak to ovšem znamenalo pro klub finanční katastrofu.

Záložník Tomáš Souček
Anglie řeší Součka. Zbaví se ho West Ham? Z modly fanoušků je terč nadávek

Proto se West Ham United, spoluvlastněný českým miliardářem Danielem Křetínským, chce dopředu pojistit, že na podobnou eventualitu nedojde. Podle informací britských médií začal londýnský klub do nových hráčských smluv zahrnovat klauzuli o razantním snížení platu v případě pádu z nejvyšší soutěže. Odhaduje se, že by šlo o škrty ve výši 20 až 30 procent.

Na sestup jsme příliš dobří, říká útočník

K podobnému kroku sáhl také Leicester, který se stejně jako West Ham pohybuje těsně nad pásmem sestupu (jen o skóre) a strašák pádu do druhé anglické ligy je tedy víc než reálný. Když Hammers hrozil sestup před třemi lety, vedení klubu hrozilo krácením platů až o 50 procent. Zabralo to, tým se nakonec s odřenýma ušima zachránil.

Tomáš Souček v dresu West Ham United
Souček: West Ham? Jsme zklamaní. Bramborový salát se se mnou táhne skoro doteď

Navenek se West Ham ovšem tváří sebevědomě. „Určitě víme, že jsme příliš dobří, abychom sestoupili,“ prohlásil útočník Michail Antonio s tím, že hráči prý o možnosti pádu z Premier League vůbec nepřemýšlejí. „V minulých dvou sezonách jsme předvedli, čeho jsme schopni, a pořád máme dostatek kvality, abychom se zvedli.“

Zmíněné klauzule o snížení platu se týkají pouze nově uzavřených kontraktů s čerstvými (a drahými) posilami. Hráčů, jako je třeba reprezentační kapitán Tomáš Souček s ročním příjem 3,5 milionu liber (asi 95 milionů korun), by se to týkat nemělo. Jiná věc je, zda by v případě sestupu nepřišel výprodej dobře placených opor, případně další změny ve smlouvách.