Ne všechny falešné zprávy se musejí týkat politiky nebo koronaviru a některé jsou i docela úsměvné. Zpráva o tom, že se španělský novinář rozplakal nad oznámením Messiho odchodu, možná vznikla původně skutečně jako vtip. Statisíce lidí po celém světě ji ale vzali vážně a sdíleli si obrázek nešťastného fotografa jako zvlášť dojemnou scénu. Snímek se přitom v zavádějícím kontextu neobjevil poprvé.

Plačící Messi a plačící fotograf

Messi oznámil svůj odchod na tiskové konferenci 8. srpna 2021. Čtyřiatřicetiletý hráč, který je šestinásobným držitelem Zlatého míče, nemá v Barceloně od konce června smlouvu a klub tvrdí, že už si ho nemůže dál dovolit. Messi proto připustil jako možnost přestup do fotbalového klubu Paris Saint-Germain a s Barcelonou se v slzách rozloučil.

Týž den se objevily první příspěvky, které spojovaly Messiho tiskovku na rozloučenou s obrázkem plačícího fotografa, pořizujícího snímek, i když mu po tvářích tečou slzy. 

Milan Lasica s orchestrem Bratislava Hot Serenaders.
Lasica zemřel po očkování, spojil se s StB. Konspirátoři zneužívají hercovu smrt

"Tento španělský fotograf se již nedokázal ovládnout poté, co uviděl Messiho na jeho tiskové konferenci v slzách," psal dne 8. srpna 2021 například příspěvek, který se objevil na bengálském Facebooku. Podobné posty sdíleli záhy facebookoví uživatelé po celém světě, včetně Thajska, Nigérie nebo Zimbabwe. Jenže kontext, v jakém daný snímek zmiňovali, nebyl pravdivý.

Podle AFP je ve skutečnosti na fotografii zachycen irácký fotograf Mohammed Al-Azzawi, ronící slzy poté, co Irák podlehl v roce 2019 v Asijském poháru Kataru. S tiskovou konferencí z 8. srpna 2021, na níž Messi oznámil svůj odchod, neměl nic společného.

Po stopách fotografie

Pracovníci tiskové agentury AFP použili při pátrání po původu snímku funkci zpětného vyhledávání ve vyhledávači Google a nalezli jeho původní verzi, publikovanou poprvé na oficiální facebookové stránce Asijského poháru dne 24. ledna 2019.

Fotografie se týž den objevila také v tweetu na oficiálním twitterovém účtu Asijského poháru. Provázela ji informace, že jde o záznam z "AFC Asian Cup UAE 2019" a popisek: "Vášeň. Emocionální chvilka iráckého fotografa během zápasu 16. kola proti Kataru! #AsianCup2019."

Irák podlehl 22. ledna 2019 Kataru 0:1, v důsledku čehož nepostoupil do čtvrfinále. 

Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu
Americký Senát neoznámil, že „Corona“ je lež, bylo to jinak

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkSnímek plačícího fotografa se objevil 23, ledna 2019 také v obrazovém doprovodu ke zprávě o zápase, kterou zveřejnil čínský zpravodajský server Sina Sports, a na oficiální stránce čínské sportovní fotoagentury Osports, zřízené na čínské sociální síti Weibo. Právě pro Osports totiž pracoval fotograf, který plačícího iráckého kolegu zachytil.

"Asijský pohár 2019. Slzící irácký fotograf lidi velmi dojal. Fotbal vás opravdu dokáže rozplakat. Bravo, skvělá práce našeho fotografa Šuej Ke!"

Tisková agentura AFP dohledala také rozhovor, který s Al-Azzawim udělala v únoru 2019 irácká televize Al-Iraqiya. Fotograf v něm připustil, že se neubránil slzám ve chvíli, kdy si uvědomil, že Irák zápas prohrál.

Koronavirus SARS-CoV-2
Byl covid vyroben v laboratoři? Vědec ze Sydney představil zajímavou analýzu

Agentura dále konstatovala, že ani na videozáznamu zachycujícím celý průběh Messiho tiskové konference a zveřejněným na webových stránkách FC Barcelona nejsou zachyceni žádní plačící novináři ani fotografové.

Není to přitom poprvé, co se fotografie plačícího Al-Azzawiho začala sdílet v zavádějícím a nepravdivém kontextu. Letos v květnu odhalila AFP na sociálních sítích příspěvky, které tvrdily, že snímek zachycuje fotografa, který pláče při dokumentaci násilí během izraelsko-palestinského konfliktu.