Prostějovská kolonie se začala tvořit v Teplicích v momentě, kdy tamní áčko převzal trenér Jiří Jarošík, který ke sklářům zamířil právě z druholigového Eskáčka. Nejprve si s sebou vzal asistenta trenéra Tomáš Hunala a kouče brankářů Petara Aleksijeviče. Ty následovali v zimě právě útočník Filip Žák a brankář Filip Mucha a v létě je doplnil ještě Jakub Urbanec. Fotbalovým prostředím se proslýchalo, že zájem byl i o křídelníka Vasila Kušeje, který ale nakonec v Prostějově zůstal.

Filip Žák si téměř okamžitě po svém příchodu vybojoval místo v sestavě a naskakoval na většinu minut zápasů. Jenže na konci minulé sezony musel část nadstavby vynechat kvůli zlomenému loktu. Vrátil se na přípravu, jenže v duelu s Varnsdorfem si poranil hlavu.

„Měl jsem kvůli otřesu mozku velký výpadek. V optimu jsem se cítil až v sedmém kole. Chybělo mi zápasové tempo a v úvodu sezony to ode mě nebyly dobré výkony,“ popisoval Filip Žák, který prošel také mládeží Sigmy Olomouc a vyzkoušel si už v mužské kategorii kromě jiných také dres Mohelnice či HFK Olomouc.

Fotbalové střípky David Kobylíka
Střípky D. Kobylíka: Další skandální rozhodnutí u VARu. Jak je to možné?!

V úvodu ročníku jej ale zastoupil Jakub Urbanec, který hned v prvním kole dal dvě branky Plzni (2:2), následně se trefil i proti Liberci a čtvrtou trefu přidal s Jabloncem. Ale co se Urbancovi nepovedlo proti mistrovské Viktorii - tedy dát hattrick, protože zahodil penaltu v samotném závěru, to Filip Žák v neděli proti Pardubicím dokázal.

„Hattrick se nedává každý den a tenhle je můj první v profesionálním fotbale, prožívám to, ale hlavní je, že jsme vyhráli. Osobně zaplatím do týmové kasy nějakou tisícovku, ale za ty tři góly jsem strašně rád, protože jsem se střelecky trápil,“ popisoval Žák, jemuž se hattrick nepovedl ani ve druhé lize v barvách Blanska či Prostějova. Jeho maximem byly dva góly.

V této sezoně má na svém kontě ve FORTUNA:LIZE už čtyři góly, jedním pak pomohl Teplicím k postupu v MOL Cupu přes Žižkov. V uplynulém ročníku se trefil za Teplice pouze jednou, šestkrát pálil ještě v Prostějově o patro níž.

„Poznal jsem, že není sranda dávat góly v první lize tak jako ve druhé. Ale momentálně se cítím dobře, dotrénoval jsem po zranění. Pomohla mi reprezentační pauza a doufám, že tyto góly nejsou výjimka. Jsem rád, že se dostávám do formy. Hattrick je pro mě velkým povzbuzením, žádná trefa nebyla moc hezká, ale to neřeším. Útočník je hodnocený podle čísel, takže jde jen o to ho dát,“ pokračoval Žák.

FK Brodek u Přerova - FK Mohelnice
Ohlasy z KP: Pět remíz! Čechovice ztratily u předposledního, Lipová je druhá

A nejen on se dostává do formy, i Teplice sbírají body. K tomu jim pomáhá také gólman Filip Mucha, který se dostal mezi tři tyče přes Tomáše Grigara ve 4. kole. Od té doby si připsal tři výhry, tři remízy a jednu porážku a také premiérovou nulu v nejvyšší soutěži (proti Zlínu 0:0).