Předchozí
1 z 6
Další

KFS Olomouc

V Krajském fotbalovém svazu je momentálně 63 rozhodčích, což na pokrytí krajského přeboru, dvou I. A tříd a tří I. B tříd nestačí. O víkendu se ve dvou dnech odehraje v mužské kategorii 44 utkání, k tomu ještě musíme připočíst další v mládeži.

„Je to hodně málo. Bojujeme s podstavem,“ potvrdil člen a sekretář Komise rozhodčích KFS Olomouc Václav Januš.

Proto si mnohdy Krajský fotbalový svaz musí půjčovat rozhodčí z okresních fotbalových svazů, kteří často plní úlohu asistentů rozhodčího.

„Abychom mohli delegovat jen naše rozhodčí bez pomoci okresních fotbalových svazů a Moravy, kteří nám hodně pomáhají, bylo by optimální mít kolem 90 až 95 rozhodčích,“ prozradil Januš.

Milan Kovařík, trenér Hodolan
Nováček z Hodolan vede: Lidé vykřikují postup, říká kouč. Strach o budoucnost?

Tedy o třetinu více, než je tomu teď. Bývaly navíc doby, kdy sudích bylo v KFS Olomouc přibližně 110, což byl více než dostatek a na listinu se tak nedostal každý, ale jen ti, kteří patřili mezi nejlepší.

Čím to je, že je rozhodčích málo? „Problém je ve společnosti a v tom, jak se chová. Je čím dál agresivnější a nikdo se moc nehrne dělat rozhodčího. Není to ale problém jenom rozhodčích v Olomouci,“ myslí si Januš.

Řešili v nedávné době v KFS Olomouc výraznější stopku? „Byli dva rozhodčí, které jsme vyřadili z listiny pro ztrátu důvěry. Bylo to citlivé a nebudu jmenovat ani specifikovat. Byli předáni k dispozici okresním fotbalovým svazům, ale ani tam už s nimi nespolupracují,“ řekl Václav Januš.

Fotbalisté Velkých Losin remizovali na svém trávníku s Medlovem.
Ohlasy z KP: Podzimním mistrem Jeseník. Lutín na závěr zabral, Medlov remizoval

OFS Olomouc

Na Okresním fotbalovém svazu v Olomouci mohou být v klidu. Tamní listina rozhodčích čítá 70 rozhodčích, což je optimální stav. Navíc také věková struktura je rozložena rovnoměrně mezi mladou, střední a starší generaci sudích. Právě OFS často vypomáhá posíláním rozhodčích na krajské zápasy vyšší úrovně nebo do jiných okresů.

Nedohraný duel okresního přeboru: TJ Blatec - Sokol Střelice
Inzultovaný sudí i jeho asistenti vyfasovali vysoké tresty. Jaké a proč?

Více v rozhovoru s šéfem Komise rozhodčích OFS Olomouc Ladislavem Rosskohlem:

Šéf Komise rozhodčích OFS Olomouc a sudí Ladislav Rosskohl (uprostřed).
Rozhodčích je u nás dost. Rádi bychom kamery v okrese, říká šéf sudích Rosskohl

OFS PROSTĚJOV

Pouze dvaceti rozhodčími, z toho dva jsou dlouhodobě omluveni, disponuje Okresní fotbalový svaz Prostějov. To je hodně málo na to, že musí obsazovat hned tři dospělé soutěže.

„Chybí nám dost rozhodčích a máme tedy velký podstav. Pár starších skončilo a potřebovali bychom omladit, většinou tam jsou totiž starší kluci,“ sdělil předseda komise rozhodčích Tomáš Řezníček.

„Nejstarší měl dokonce v létě 84 let a pořád jezdí pravidelně pískat,“ přidal jedno uznání.

Michal Zapletal
Fotbalový Prostějov testoval nové hráče. Tipsport ligu zahájil remízou

Omladit se ale příliš nedaří. „Přes portál Chci pískat se nám pár kluků přihlásilo, ale teď je taková společnost, že rychle končí. Vydrží třeba měsíc a pak jdou raději jinam na brigádu. Skončili nám teď tři mladí perspektivní kluci, ale přihlásili se zase tři noví, kteří začali na konci podzimu, takže přes zimu s nimi budeme pracovat a uvidíme,“ popisoval Řezníček.

Není tak divu, že na některé zápasy prostě rozhodčí nezbyli. „Okresní přebor máme vždy obsazený, ale stalo se nám během podzimu, že když se hrála většina zápasů v sobotu, tak třeba čtyři zápasy III. třídy nebyly obsazené a pískal je laik,“ potvrdil předseda.

I proto si OFS Prostějov vypomáhá s OFS Svitavy. „Máme spolupráci a pomáháme si navzájem. Vždycky jede jedna trojka od nás tam a jedna trojka od nich sem. Podle zápasů, které se hrají v sobotu a v neděli. Pomáhá nám také okres Olomouc,“ dodal Řezníček.

A jak je to se stopkami v OFS Prostějov? „Nevzpomínám si, že bychom řešili nějakou výraznější stopku nebo pokutu za dobu, co dělám v komisi rozhodčích,“ uzavřel Řezníček.

OFS Přerov 

Také v okresu Přerov na tom nejsou s rozhodčími úplně ideálně. Disponují čtyřiadvaceti rozhodčími ve věku od 15 do 77 let.

„Je to podstav. Deset až dvanáct dalších v produktivním věku bychom potřebovali. Sami bez pomoci krajských rozhodčích nebo jiných okresů bychom všechny soutěže neobsadili. Kolikrát se nám stává, že nemáme asistenty na zápasech a mávají laici. To znamená, že ne vždy jsou na utkání tři rozhodčí. Někdy se navíc stane, že se sudí omluví, zraní nebo něco a některé zápasy zůstanou neobsazené,“ sdělil předseda Komise rozhodčích OFS Přerov Petr Caletka.

Právě i věk arbitrů je v Přerově problém. „Je tady asi osm rozhodčí, kteří mají mezi patnácti a osmnácti a nemůžou tak pískat mužskou kategorii jako hlavní. To jde až v sedmnácti na výjimku, když s tím souhlasí rodiče. Do té doby je můžeme používat na mládež nebo jako asistenty. Také ti, kteří mají nad sedmdesát, tak chodí hlavně na lajnu,“ popisoval Caletka.

Tomáš Matušík v dresu Želatovic
Nespokojené Želatovice. Vytáhne je návrat Matušíka? A co divize?

V okrese Přerov by tak potřebovali posílit minimálně o osm sudích. „Optimální stav by byl tak 32 rozhodčích, aby se to už dalo. Ale zase by záleželo, kolik by bylo starších a kolik pod osmnáct let,“ řekl.

A ani šikovný mladý kluk není spása pro OFS na dlouho. „Když přijde někdo, komu to jde, tak vydrží sezonu nebo dvě a jde nahoru, protože i v kraji a všude je podstav. V České republice by to chtělo celkově přibližně 6500 rozhodčích a je jich, tuším, něco okolo 3200, takže o polovinu méně,“ prozradil Caletka.

Ten tak může být spokojen alespoň s tím, že nemusí řešit žádné výrazné prohřešky. „Když to srovnám s jinými okresy, tak u nás je situace docela klidná. Nemáme žádné inzultace nebo zásadní pochybení. Řešíme jen běžné věci, že rozhodčí špatně popíše přestupek nebo mu v zápise o utkání něco chybí, to jsou takové běžné administrativní věci. Žádnou stopku jsme tedy v poslední době nedali, ani jsme rozhodčí netrestali. Měli jsme tady jeden neoprávněný start v mužích, což rozhodčí vyřešil dobře. Dlouhodobě žádné zásadní problémy a excesy neřešíme,“ uzavřel Petr Caletka.

OFS Šumperk

Šumperský fotbalový svaz se může pyšnit hned 52 rozhodčími. Jenže… Aktivních je momentálně pouze 38. „Ostatní jsou zranění nebo dlouhodobě omluvení. Ale jsou vedení jako rozhodčí,“ prozradil předseda Komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Šumperk Robert Šrejma.

A ač se může zdát počet dostatečný, tak není. „Je to podstav. My své soutěže obsazujeme, ale rozhodčí chybí v krajském fotbalovém svazu i v ostatních okresech. Takže půjčujeme třeba deset arbitrů na kolo a potom nám chybí na naše soutěže,“ dodal Šrejma.

A obdobně jako v Přerově i na Šumpersku je problém rovněž s věkovou strukturou. „Máme na seznamu hodně osmdesátníků a starších rozhodčích, kteří navíc můžou skončit ze dne na den. Je jich asi deset až patnáct, takže bychom stejný počet potřebovali doplnit do optimálního stavu. Potřebujeme generační obměnu,“ potvrdil předseda.

Městské derby mezi 1. FC Viktorie Přerov (v bílém) a FK Kozlovice (1:5).
Podívejte se: Statistiky divize E: Fotbal v kraji táhne, kdo je zlý muž?

„Rozhodčí nad šedesát let už nejsou perspektivní. V okresech je problém, že sem přichází sudí, kteří padají z kraje kvůli věku. My je samozřejmě necháme dopískat a nemáme s tím problém, pokud to zvládají a nejsou na ně stížnosti. Ale potřebujeme spíše mladé, které bychom uvítali,“ pokračoval.

„Díky kampani Chci pískat se nám povedlo, že nějaké mladé pod osmnáct let máme. Jsou tam asi čtyři, potom i nějací okolo dvaceti, kteří mají budoucnost, že by mohli jít do kraje,“ věří Šrejma.

Na rozdíl od Prostějova a Přerova se však nestává, že by museli pískat laici. „V rámci okresů je tady na tom nejlépe Olomouc a my jsme hned za nimi. Nemusíme si půjčovat z jiných okresů, jako je tomu jinde. To spíše my doplňujeme krajské soutěže,“ říká Šrejma.

Ani v OFS Šumperk žádné velké stopky nerozdávají. „Když někoho potrestáme, tak tím, že jezdí jen jako asistent, ale jinak nebyla potřeba někoho výrazně trestat. Měli jsme pouze nějaké rozhodčí, které jsme vyřadili z listiny kvůli alkoholu, jinak jsme stopky nedávali,“ uzavřel Robert Šrejma.

OFS Jeseník

Okresní fotbalový svaz Jeseník má pod sebou pouze jednu mužskou soutěž - okresní přebor. Listina rozhodčích pak čítá 25 rozhodčích. „Mám to na starosti už nějakých deset let a když mi nebudou brát rozhodčí na krajské soutěže, kam doplňujeme asistenty hlavně na zápasy B. tříd, tak je to v pohodě a stačí nám to,“ hodnotil předseda Komise rozhodčích OFS Jeseník Lubomír Samek.

I tady by ale potěšil přísun mladých. „Složení rozhodčích stárne. Je to takový smutný pohled, že utkání řídí důchodci. To je tak ale asi všude,“ uznal Samek.

Předseda disciplinární komise KFS Olomouc Jaroslav Čížek
Předseda DK Čížek: Někdy se strkanice vyskytne, ale nic extra jsme neřešili

V okresním přeboru Jeseníku se pak hraje většina zápasů v sobotu, což však také není pro delegaci optimální. „Máme tam také aktivní hráče a tím, že se hraje hlavně v sobotu a jen jeden zápas v neděli, tak oni jezdí na ten nedělní zápas. Z toho důvodu je problém. Dlouhodobě se snažím, aby se to rozdělilo a hrály se třeba tři zápasy v sobotu a čtyři v neděli. Bylo by to lepší a více v pohodě,“ potvrdil předseda.

No a pokud rozhodčí na Jesenicku nepředvádí optimální výkony, tak dostanou trest, ale ne v podobě stopky. „Žádnou větší jsme nedávali. Jednou za pět kol se ke mně dostane nějaká stížnost, ale vždy jde o tvrzení proti tvrzení. Pokud někdo udělá nějakou vědomou chybu, kterou jsme schopni prokázat, tak sudím neomezuji delegace, ale trestám je tak, že je posílám na štace, kde je to takzvaně za trest,“ uzavřel Lubomír Samek.