„Hráli jsme s posledním týmem tabulky a už od začátku jsme byli lepší. Postupem času jsme se prosadili i gólově a po poločase vedli už 3:0. Vítězství tedy bylo za mě zasloužené,“ popisoval čtyřicetiletý borec jasný vývoj zápasu.

Z celkových čtyř gólů vstřelil dva. Jednalo se navíc o první, tedy tu důležitější, polovinu. „První gól padl tak, že jsem si pokryl míč na půlce hřiště, navedl si jej na vápno, kličkou vyřadil několik obránců a vystřelil. Druhý gól pak pramenil z přetaženého centru, po kterém jsem si míč zpracoval a placírkou ho poslal na zadní tyč,“ líčil klíčové okamžiky střetnutí, ve kterých sehrál hlavní roli.

Gólů jsem očekával více

Společný tým Jesence a Dzbelu hrál ještě v minulé sezoně krajskou I. B třídu. Dokázal však uhrát pouhých dvanáct bodů a přišel pád. A to nejen do okresního přeboru, ale rovnou o dvě úrovně níž. Třetí okresní třídu si tak řada jeho hráčů zkouší poprvé. Čížek se v dosavadním průběhu trefil pětkrát.

TJ Sigma Lutín - TJ Sokol Čechovice
Ohlasy z KP: Kostelec remizoval v Lipové, Čechovice daly šestku, Konice vyhrála

„Je pravda, že ač je mi čtyřicet, tak jsem si myslel, že těch gólů z mé strany bude v této soutěži podstatně více. Na druhou stranu jsme si ale teprve v týmu sedali a byli jsme rádi, že se u nás vůbec fotbal zachránil. Naše hra tedy byla dost rozháraná. Postupem času jsem tedy svůj postoj přehodnocoval a už to pro mě přestalo být o gólech,“ přiznává.

Nebylo to navíc pouze o nesehranosti týmu, ale i o osobních zdravotních problémech, které tomuto hráči zamezily ve větší úspěšnosti. „Neměl jsem nejlepší vstup do ročníku. V prvních třech kolech mě brzdila zdravotní omezení a nemohl jsem pořádně střílet. Jinak mě ale tato soutěž nepřekvapila v podstatě ničím. Akorát mě trochu mrzí nedostatek rozhodčích. To je skutečný problém,“ krčí rameny.

Musíme klub stabilizovat

A proč vlastně došlo hned k dvojnásobnému pádu? Slova jeseneckého kapitána nepotřebují už další vysvětlení. „Vyhodnotili jsme si to jednoduše tak, že nemá smysl vstupovat do okresního přeboru. Bohužel u nás došlo k mnoha odchodům a bylo jasné, že to bude lepší varianta. Opustili nás v podstatě všichni útočníci a jsme tak ve fázi hledání jejich náhrady. Bohužel se od toho odvíjí celá naše hra směrem dopředu,“ vysvětluje ne zrovna lehkou aktuální situaci v tomto malém klubu.

„Rozhodli jsme se tedy klub stabilizovat a postupně zapojit naši mládež, která funguje celkem dobře. A potom se posunout o něco výš. Minimálně okresní přebor by klubu slušel,“ snaží se dále nastínit další nezbytné kroky.

Fotbalové střípky David Kobylíka
Střípky Davida Kobylíka: Méně „hihihi, hahaha“, víc profesionality

Fotbal i z jiné perspektivy

Jedno lovení klubu z okresních vod už v minulosti Čížek se svými tehdejšími spoluhráči absolvoval. V rámci těchto snah si navíc vyzkoušel fotbal i z jiné perspektivy, než jen té hráčské.

„Když jsme kdysi spadli do okresu a byl to vyloženě boj o bytí a nebytí, tak jsme se já a řada dalších hráčů stali členy výboru a pokusili jsme se to tady znovu nakopnout. To se podařilo a hned v dalším roce se postoupilo. Ve výboru jsem pak zůstal ještě zhruba osm let. Postupem času mě to ale už dost unavilo, ztratil jsem jiskru a skončil jsem,“ popisoval.

Už jsem přibrzdil

Věk čtyřiceti let je u mnoha hráčů zlomový. Většina z nich chce sice ještě pokračovat tak dlouho, jak to jen půjde, ale už se také začínají poohlížet po tom, co budou dělat dál. Nutno dodat, že u amatérských fotbalistů není toto rozhodování ani zdaleka tak dramatické, jako u těch profesionálních.

Jakub Elbel (s číslem 4) v obležení svých spoluhráčů po své první druholigové trefě
Trošičku ten tlak ze mě spadl, říká po svém prvním druholigovém gólu Jakub Elbel

Dále pak mnohdy přichází přemýšlení nad tím, zda daný hráč již dosáhl všech svých cílů, které si kdy zadal. „Já jsem v tomto směru už dost přibrzdil. V osmatřiceti letech jsem prodělal dva úrazy kolene a teď už chci jen důstojně hrát kvalitní fotbal. Přál bych si také, abychom se zlepšili jako tým a měli z fotbalu i větší radost. A také budu rád, když mi vydrží zdraví,“ uzavřel David Čížek.