„Herní projev není úplně nejhorší. Od nástupu trenéra Spanilého je skutečně dobrý. Bohužel se ale nedaří bodovat. S ohledem na věk mužstva nám chybí čistokrevný střelec," říká jednatel klubu Jiří Přikryl.

Počet hráčů ze smržického kádru, kteří mají nad 25 let, se dá spočítat doslova na prstech jedné ruky. Chybí tak na hřišti výraznější osobnosti a je to znát. Někteří z nich navíc musí být i na postech, které jim vyloženě nesedí.

„Rozdíl oproti mužstvům se staršími a zkušenějšími hráči je velký. Přemluvili jsme veterána Robina Kotlára, aby s námi vydržel ještě jednu sezonu. Jonáš Tomiga v bráně pak sice pochytal spoustu šancí, ale není to čistokrevný brankář. Hráči se prostě shánějí těžko a je třeba, aby se ti stávající semkli jako kolektiv," vysvětluje.

TJ Sigma Lutín - TJ Sokol Čechovice
Záchrana v kraji za každou cenu? Nikoliv. Lutín bude přemýšlet o nižší soutěži

I přes to všechno se ale celek vedený od druhého kola Josefem Spanilým vyvaroval nějakým opravdu výrazným debaklům. Nejvyššími prohrami se tak staly zápasy pátého kola v Kožušanech a osmého kola v Černovíru, které oba skončily shodným výsledkem 0:6.

„Vše se většinou zlomí v okamžiku, když dostaneme první gól. Najednou jako by všichni zapomněli, že třeba předchozích 70 minut hráli dobrý fotbal. I na tom se v těchto dnech snaží trenér s kluky pracovat," popisuje smržický funkcionář.

A ač by se mohlo zdát, že absence byť jen jediného bodu a jedenáctibodová ztráta na předposlední Velký Týnec je více než propastná, ve Smržicích ještě zdaleka nic nezabalili. Dle Přikrylových slov totiž v právě probíhající zimní přípravě, která odstartovala už v průběhu ledna, ze všech sil pracují na tom, aby se stal na jaře zázrak.

„Od prvního kola se bude bojovat o záchranu, ač už se to někomu může zdát úsměvné. Krajská soutěž nám totiž zajišťuje přísun relativně kvalitních soupeřů a alespoň nějakou úroveň. V případě sestupu pak uděláme všechno pro návrat. Může to už být ale trochu loterie. Museli bychom udržet stávající tým alespoň z části," říká rozhodně.

Simona Bajusz při zápase proti Thüringenu
Jako příprava na Šelmy, říká po Thüringenu prostějovská kapitánka Simona Bajusz

K prvnímu jarnímu kolu nastoupí Spanilého svěřenci již v sobotu 1. dubna proti sedmému Moravskému Berounu a pokud to se záchranou myslí skutečně vážně, bylo by začít rovnou bodově. Na to by je měla připravit čtveřice zápasů, které odehrají v rozmezí konce února a konce března.

„Začneme 26. února s Brodkem u Konice, 5. března budeme pokračovat s Vícovem, 18. s Olšanami a 25. odehrajeme generálku s Otaslavicemi. První tři utkání odehrajeme na umělce v Konici a ten poslední u nás na trávě," uzavřel Jiří Přikryl.