„Z Filipa Muchy se postupem času stal velice dobrý gólman, musel si to odsedět, odpracovat a už si zasloužil, posunout se do vyšší soutěže. Bude to mít těžké, ale věřím, že se může prosadit. Je to pro nás velká ztráta, protože nám odešla jednička,“ vrátil se krátce sportovní ředitel 1. SK Prostějov Ladislav Dudík k odchodu brankáře.

„Také Filip Žák už v Blansku patřil k lepším hráčům a potvrdil to i u nás. Jsme zatím klub, který je přestupní stanicí. Snažíme se zapracovat na hráčích z nižších soutěží a posunout je dál. Za každého takového jsme rádi a v poslední době se nám to daří,“ pokračoval.

Boj o jedničku

Místo Muchy klub získal ze Slovácka na pozici gólmanské jedničky pětadvacetiletého Víta Nemravu, který v loňské historické sezoně dovedl celek z Uherského Hradiště do evropských pohárů, když naskočil do 23 zápasů.

„Je to zkušený a velice dobrý gólman, věřím, že se nám povedlo Filipa nahradit,“ věří Ladislav Dudík.

Záleží však, jak na tom bude Nemravův zdravotní stav, protože dlouhou dobu laboroval s patou. „Zranit se může každý, přejeme si, aby se mu zranění vyhýbala a nechceme si připouštět, že by měl zdravotní trable,“ dodal Dudík.

O místo jedničky se Nemrava utká s dalším zkušeným borcem Michalem Bártou (32). Ani ten není bez šance. „Nemravu bereme jako číslo jedna, ale začíná se od nuly. Michal vždy když nastoupil, ukázal, že má kvalitu,“ potvrdil Dudík.

O všem totiž bude spolurozhodovat další nová posila. Tou je trenér brankářů Dušan Melichárek. „Bude to v jeho kompetenci a vyhodnotí, kdo půjde do zápasů,“ sdělil Dudík.

Dva hroťáci

Po soustředění s áčkem Slovácka by se mohl k Eskáčku připojit také talentovaný útočník Filip Vecheta (18).

„Dlouhodobě jej sledujeme, je to velký talent a se Slováckem jsme předběžně domluveni, byli bychom rádi, kdybychom tady tohoto vysokého útočníka měli, protože od konce Karla Kroupy v Prostějově nikdo takový nebyl. Je soubojový a pomohl by nám i při hlavičkách a standardních situacích,“ slibuje si Dudík.

Kromě Vechety dotahuje Prostějov příchod dalšího snajpra v podobě vlašimského Marka Červenky (29), který dal v minulém ročníku v osmnácti duelech F:NL devět branek, v tom probíhajícím ale nedostával tolik prostoru.

„Je gólový. Náš trenér jej trénoval, takže ho zná a sedli si. Kdyby nebyla Vlašim farmou Slavie, byl by útočníkem číslo jedna. S Vlašimí jednáme a jsou ochotni nám jej uvolnit na přestup. Dolaďují se poslední detaily a je to na dobré cestě,“ popisoval Dudík.

Právě v Červenkovi vidí náhradu za Žáka. „Jsou to podobné typy hráčů. Je bojovný a rvavý,“ přiblížil sportovní ředitel.

Talenti na zkoušku

Na zkoušku z třetiligového béčka Slovácka přichází krajní záložník Libor Pernica (21). „Je to rychlostní typ, mladý kluk, který by si posun zasloužil, ale trenéři se na něj chtějí nejprve podívat,“ objasnil Dudík.

Na testy z Plzně by měl dorazit další záložník Dominik Kříž (22). „Bývalému hráči Brna kvůli zranění nevyšlo hostování v Seredi. Nyní se chce přesunout blíže k domovu. Můžeme si jej na dva až tři týdny vyzkoušet,“ řekl Dudík.

Z hostování z Uničova se vrací Roman Bala s Adamem Dittmerem a minimálně do konce ledna zůstává také Jakub Vichta.

„Kuba se novým trenérům líbí a kdyby jej nepřibrzdil covid přítelkyně, kvůli kterému musel zůstat v karanténě, určitě by dostal šanci v posledních zápasech v základní sestavě. Na tohle měl opravdu smůlu. Proto mu trenéři nabídli, že může zůstat na přípravu, což mu Uničov umožnil.

Naopak další stoper, který strávil část podzimu na hostování, Martin Sus by měl zůstat v Bohunicích. Z hostování se do Karviné vrátil Martin Vlachovský a do Sigmy Marek Hausknecht.

Další změny v kádru nejsou vyloučeny. „Sledujeme ještě pět hráčů, ale říkat jména by bylo předčasné. Uvidíme až podle vývoje,“ uzavřel Dudík