„Byla to fantastická zkušenost. Byl jsem tam nějakých sedm let, z toho dva roky na hostování. Hrál jsem proti spoustě kluků, kteří jsou dnes třeba na Euru. Strašně moc mi to ukázalo z hlediska profesionality,“ vyznal se jednadvacetiletý ofenzivní univerzál.

„I u mládeže je všechno neskutečně zařízené. Třeba na zápasy se i v dorostu běžně jezdí den předem. Tady jsme i ve druhé lize jeli třeba do Třince až v den zápasu. Podat pak výkon je mnohem složitější. V Německu něco takového neexistuje. I ve třetí lize jsou kluby, které k zápasům jsou schopné létat,“ prozradil Kušej něco málo ze svého německého dobrodružství.

S komfortními podmínkami pochopitelně ale souvisí i veliká konkurence. „Je obrovská. Do áčka chce každý a dostat se tam je složité. Ale šanci vlastním odchovancům dávají. I já ji dostal, i když nakonec ne v ostrém ligovém zápase,“ říká Kušej. „V době, kdy se to lámalo, jsem sice byl s áčkem, ale často jsem chodil pomáhat devatenáctce, která se potřebovala zachránit v juniorské bundeslize. Také se v té době řešilo, že jsem hodně mladý a malý, tak nechtěli nic moc uspěchat, abych se nezranil,“ popisuje 168 centimetrů vysoký fotbalista.

Druholigoví fotbalisté Prostějova se začali připravovat na novou sezonu.  Jiří Jarošík
Fotbalový Prostějov zase staví nový tým. Nebojím se toho, říká kouč Jarošík

„Trenéři, kteří si mě k áčku vytáhli, potom odešli a nový kouč si přivedl vlastní hráče. Moc jsme si nesedli,“ dodal Kušej. Sezonu 2019/20 tak strávil na hostování v druholigovém rakouském Innsbrucku, kde ale odehrál jen pět zápasů. Poslední rok pak zase kopal doma v Ústí.

Do Prostějova přichází jako volný hráč. Na začátku týdne v Drážďanech ukončil smlouvu, která měla končit až za rok a vyrazil do Prostějova za trenérem Jiřím Jarošíkem, pod kterým odehrál v Ústí poslední podzim. „Trenér byl pro mé rozhodování klíčový. Měl jsem víc variant. Ústí chtělo, abych pokračoval tam, měl jsem něco i z první slovenské ligy ze Seredi. Když ale zavolal trenér Jarošík, tak jsem neváhal,“ přiznal autor dvou branek v pětadvaceti zápasech minulého ligového ročníku.

„Je to sice další změna, ale zase znám trenéra i některé kluky, proti kterým jsem hrál. Do Prostějova jsem se těšil. Vím, jak Prostějov hrál v minulé sezoně a to je pro mě momentálně nejdůležitější. I když si poradím v každém systému, jsou mi bližší týmy, které chtějí hrát fotbal. A takový Prostějov je,“ dodal Kušej, který je v ofenzivě schopný obsáhnout prakticky všechny posty. „Jsem ofenzivní hráč, ale jestli budu hrát z křídla, na hrotu, na osmičce nebo na desítce, to je mi jedno. Hlavní v mém věku je, abych pravidelně nastupoval. Jedině tak se můžu zlepšovat a v kariéře posouvat,“ pravil rázně.

Konkrétní cíle před sebe raději nestaví. „Každý by chtěl dát třeba deset gólů za sezonu. Bylo by to senzační,“ smál se. „Ale zásadní je hrát týmově a abychom fungovali jako tým a jako tým byli úspěšní. To ostatní přijde. Ve finále je jedno, kdo bude dávat góly,“ dodal Kušej.