Vlastně je až skoro s podivem, že na sestupovou příčku propadl Prostějov až nyní. Má stejný počet 18 bodů jako Chrudim a Táborsko, které se v příštím kole utkají spolu. Nejvyšší čas odrazit se zase nahoru. Jestli se to se Znojmem nepodaří, dají se očekávat rozsáhlejší změny.

„Samozřejmě, že to člověk vnímá. Je to vždycky na vedení, jak se rozhodne. Pokud bychom ten zápas zase nezvládli, tak je jasné, že může být výměna na pořadu dne. Když nejsou výsledky, tak většinou nevyměníte několik hráčů, ale trenéra,“ říká kouč Oldřich Machala.

„Kdybychom ale nevěřili, že se z té složité situace můžeme dostat, tak už v Prostějově nejsem,“ dodává odhodlaně.

„Bude to těžký zápas, ale pořád věřím, že máme kvalitu na to, abychom ho zvládli,“ říká Machala.

Zbrklí a nepřesní

Základní problém Prostějova je momentálně v útočné fázi. Ve čtyřech jarních utkáních dali Hanáci jediný gól, ve třech zápasech s Budějovicemi, Hradcem a Brnem ani jeden.

„Šancí si nevytváříme moc. A když už se nám to podaří, tak je zbrkle zahodíme, nebo jsme nepřesní,“ žehrá na koncovku Machala.

„V Brně jsme věděli, že to bude těžké a domácí jsou favorit. Chtěli jsme vsadit na obranný blok a hrát na brejky, ale hlavně v prvním poločase se nám to vůbec nedařilo. Až po gólu jsme si vytvořili dvě šance, ale zase jsme je neproměnili. A když nedáte góly, vyhrávat nemůžete,“ dodal jasně Machala, který s týmem na koncovce usilovně pracuje.

„Na tréninku to funguje, ale v zápase je to pak samozřejmě o něčem jiném. Tam je to pod tlakem a když jdete sám na bránu a nedáte, tak vám to nepřidá a propadáte se do frustrace,“ uvědomuje si.

Posily do útoku hledal Prostějov celou zimu.

„Hledali jsme útočníka ke Karlovi Kroupovi. On má 39 let a my už se musíme naučit hrát i bez něho. Respektujeme ho, protože pro Prostějov udělal strašně moc. Je to pořád hráč základní sestavy, ale musíme se zamýšlet nad tím, abychom měli někoho dalšího. Bohužel nám nevyšel jeden přestup srbského hráče, protože za něj chtěli více peněz,“ zalitoval Machala.

Nakonec dorazila jiná jména. Jan Vošahlík či Adam Ševčík se ale zatím s týmem spíše sžívají.

„Adam toho ve druhé lize moc neodehrál, je to i pro něj těžký. Vošahlík zase není typický útočník, spíš hráč do pole na desítku. Nečekali jsme, že bude rozhodovat sám všechny zápasy, na druhou stranu je pravda, že jsme počítali, že to bude šlapat trochu lépe,“ připouští Machala.

Cíl? Ukopat výsledek

Věří však, že obrat může přinést i jeden povedený zápas. Třeba už ten proti Znojmu.

„Fotbal je takový. V naší situaci asi ani nejde, abychom zahráli nějak výborně. Jde o to ukopat výsledek a zlomit tu sérii,“ říká Machala.

„Když si vezmu, jak jsme se do této série propadli, tak to byly tři zápasy, ve kterých jsme hráli dobře. Vítkovice, Jihlava i Varnsdorf byly zápasy, ze kterých jsme měli udělat devět bodů nebo minimálně sedm, místo toho jsme získali jeden. Tam se to někde zlomilo. Kdybychom měli dnes o sedm bodů víc, tak hrajeme úplně v klidu a stoprocentně jinak,“ míní kouč.

„Ale o tom to je. Právě na tom jsme viděli, jak se všechno může velmi rychle obrátit,“ dodal.