„Byl to ale náročný zápas, hráčům musím za výkon poděkovat,“ říkal Machala po duelu, který rozhodl především vynikající výkon devětatřicetiletého veterána Karla Kroupy. Vytáhlý matador jeden gól vstřelil a na druhý přihrál, navíc vynikal i ve hře.

„Nezbývá než před ním smeknout. Je pro nás extrémně důležitý,“ uvedl kouč.

Jak složité pro vás bylo připravit tým rychle po utkání v Ústí nad Labem, kde jste prohráli?

Úplně snadné to nebylo. Zápas v Ústí se nám nepovedl, i když si myslím, že jsme tam mohli u hrát bod. Na druhou stranu jsme udělali dvě velké chyby, které domácí potrestali. Bylo tedy jasné, že doma musíme vyhrát a udělat pro to všechno. Klukům musím poděkovat za výkon.

Jak těžkým soupeřem byl dnes Sokolov?

Bylo náročné utkání, ale to jsme věděli, že to se Sokolovem takhle bude. I když jsme pak vedli dva nula. Mrzí mě penalta před koncem a to, že jsme zápas nedohráli s čistým kontem. Sokolov měl ale své šance ke skórování, ovšem i my jsme ještě dali břevno. Z celkového pohledu si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Body jsou to pro nás strašně důležité.

Lámal se zápas ve druhé části prvního poločasu, kdy jste se jakoby začali strachovat o výsledek a Sokolov si vytvořil šance?

Je to tak. Za stavu 1:0 tam měl Sokolov opravdu několik šancí, které jsme odvrátili jen se štěstím, ale tak to někdy bývá. Vzpomenu si třeba na zápas v Jihlavě, kde jsme v podstatě měli vyhrát a nakonec jsme prohráli. Byly tam taky dvě nebo tři příležitosti, které soupeř vykopával na poslední chvíli. Štěstí v takových chvílích k tomu zkrátka patří. Štěstí jsme měli, ale přesto trvám na tom, že jsme tři body získali zaslouženě.

I trenér hostů chválil vaše dva veterány Jana Poláka a Karla Kroupu. Dokonce řekl, že Sokolov porazili oni dva v 80 letech. Co říct k jejich výkonu?

Oba jsou hodně důležití. Honza Polák se rozehrál do dobré formy. Má sice problémy s achillovkou, ale chce pomoct, tak hraje. Chtěl jsem po něm, aby na hřišti vydržel co nejdéle. Nakonec to skousl až do konce. Za to jsem moc rád.

Klíčovým mužem zápasu byl Karel Kroupa.

Karel je pro nás extrémně důležitý. Na konci tady sprintoval po pravém křídle. Mladému Píchalovi jsem říkal, že takhle má hrát pravý záložník. V devětatřiceti letech je to vážně obdivuhodné a nezbývá, než před ním smeknout. Pořád dělá všechno na sto procent a pomáhá nám neskutečně. Jeden problém s ním ale máme.

Jaký?

V zápasech venku mu rozhodčí pískají snad každý souboj. Karel přitom vůbec není hráč, který by fauloval, nebo si pomáhal lokty. V žádném případě to není zákeřný hráč. Všechny venkovní zápasy, nebo třeba i domácí zápas s Budějovicemi jsou ale jako přes kopírák. Jakýkoliv dlouhý míč, který Karel uhraje se pískne proti nám. To nás dostává pod tlak a je pak složité hrát.

I proto jste Kroupu šetřil v Ústí, když mu hrozila čtvrtá žlutá karta?

Kdyby hrál v Ústí, tak by nehrál tady doma se Sokolovem. To mi bylo úplně jasné. Pro nás je to klíčový hráč a proto nehrál v Ústí od začátku. Nakonec jsem ho tam poslal v závěru zápasu, ale vysloveně jsem ho musel prosit, aby hlavně nedostal tu kartu. Ať raději jen stojí, snaží se uhrát míče, ale jinak se do ničeho nemíchá.

Na druhou stranu dnes dostal žlutou kartu za protesty, což je zbytečné. Nebudete mu to vyčítat?

Nemyslím si, že to vůbec byl faul. Karel tam šel z boku, vůbec se nemělo pískat. Žlutou kartu za reakci dostal a bude nám chybět. Stejně jako Vošahlík. Vrátí se nám Tomáš Janíček (vyloučený v Brně i v Ústí – pozn. red.), tak doufám, že zase on nedostane příště červenou. Na můj vkus dostáváme karet příliš mnoho.

Proč to tak je? Hrajete příliš tvrdě?

Vůbec ne. Nejsme mužstvo, které by hrálo přehnaně agresivně, nebo by někoho rozkopalo. Takové hráče vůbec nemáme. Rozhodčí jsou na nás ale z nějakého důvodu přísnější.

Výhra nad Sokolovem vám pomohla v tabulce odskočit od sestupových příček. Když porazíte v dalším domácím zápase Táborsko, bude už dobře?

Hlavně musíme zvládat domácí utkání. Když jsme všichni pohromadě a vyhnou se nám zranění, tak jsme dostatečně silní. Utkání jsou to ale samozřejmě těžká. Jak se Sokolovem, tak předtím se Znojmem to bylo složité. Zvlášť ve chvíli, kdy jste v situaci, že nutně body potřebujete. Je pak těžké hrát nějaký pěkný fotbal. My potřebujeme hlavně body, abychom se zachránili. To je náš úkol. Jsme nováček a chceme v soutěži zůstat.