V nováčkovské sezoně nepropadli, v té nadcházející se však chtějí pohybovat v horní polovině tabulky a přilákat co největší počet fanoušků. Fotbalisté 1. SK Prostějov vyhlížejí nový ročník FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, do kterého vstoupí sobotním domácím soubojem se Slavojem Vyšehrad.

Po devátém místě a sezoně jako na houpačce zní z hanáckého klubu smělejší plány.

„Před jarní částí minulé sezony byla naší ambicí záchrana. To se nám podařilo, skončili jsme devátí, což bychom před sezonou brali. S minulým ročníkem musíme být spokojeni, i když jsme byli namlsaní skvělým startem,“ ohlédl se předseda klubu František Jura za uplynulým ročníkem druhé nejvyšší soutěže. „Nyní chceme hrát v lepší polovině tabulky, kádr na to kvalitu určitě má,“ prohlásil Jura.

Prostějovská soupiska doznala přes léto řadu změn, odešla sedmička fotbalistů včetně brankáře Le Gianga nebo útočníka Jana Vošahlíka.

Kvalita do středu hřiště

Tým naopak posílilo šest nových fotbalistů. „Přivedli jsme kvalitu. Hráče, kteří mají něco za sebou,“ těšilo předsedu Juru.

Největším jménem je bezpochyby záložník Marek Střeštík, vicemistr světa do 20 let z roku 2007, který posledních osm let strávil v Maďarsku.

„Má výbornou kariéru. Přichází jako hráč, jakého jsme neměli dlouhou dobu. Věřím, že své i naše ambice naplní. Hráče jeho kvalit jsme do středu hřiště potřebovali,“ nechal se slyšet Jura. Dvaatřicetiletý záložník rozšířil už tak početnou kolonii Brňanů v prostějovském týmu. „Cítím, že už jsem trošku fotbalově starší, ale neberu to tak, že jsem přišel jenom domů. Kdybych neměl fotbalové cíle, tak do Prostějova nejdu,“ prohlásil Střeštík.

„Máme hodně zkušených, ale zároveň i spoustu mladých a perspektivních kluků. Když si to všechno sedne, v což doufám, tak by z toho mohla být pěkná sezona,“ dodal zkušený středopolař.

Doplnění útoku

Do útoku přivedlo prostějovské vedení sedmadvacetiletého Jakuba Rolince, bývalého forvarda Sigmy Olomouc, který naposledy působil v Polsku.

„Říkali jsme, že potřebujeme někoho, abychom časem nahradili Karla Kroupu. On je na hřišti stále platným hráčem, zároveň už je ale takovou spojkou mezi kabinou a trenéry s vedením klubu. Očekávám, že teď bude předávat zkušenosti právě Kubovi Rolincovi,“ prohlásil Jura.

„Chtěli jsme přivést útočníka ke Karlosovi. Uvidíme, jak se Kuba chytne, ale mám ho zapsaného jako skvělého útočníka. Věřím, že bude velká posila,“ prohlásil hlavní trenér Oldřich Machala.

Na hostování ze Sigmy přichází mladý obránce Jan Kotouč, defenzivní řadu doplní rovněž Jiří Kiška. Tým dále posílili záložníci David Pašek a Ukrajinec Viktor Korovnikov.

„Mužstvo je kvalitativně na úrovni, že jsme rozhodně neoslabili. Dokonce bych řekl, že jsme výrazně posílili a tomu by měly odpovídat výsledky,“ prohlásil František Jura.

Předseda 1. SK Prostějov pak vyslovil největší přání: „Potřebujeme na stadion dostat fanoušky ve větší míře. Cíl tedy je hrát atraktivní fotbal a přilákat co nejvíc lidí do ochozů,“ stanovil Jura, se kterým souhlasí i hlavní kouč týmu.

„Chceme se pohybovat do osmého místa, aby nebyly žádné problémy se záchranou. Přejeme si, aby chodilo víc lidí na fotbal, což v Prostějově vždycky bylo zvykem,“ doplnil Machala.

Ten bude i nadále spolupracovat s asistentem Ladislavem Onofrejem. Jako asistent číslo dvě přichází Tomáš Hunal. „Bude se podílet na trénincích áčka, ale bude mít výraznou úlohu u naší mládeže,“ řekl Jura na adresu muže, který svoji aktivní fotbalovou kariéru zakončil právě na Hané.

„Příprava byla krátká, soutěž začíná o čtrnáct dní dřív, ale věřím, že mužstvo je dobře nachystané na sezonu. Jsem ale spokojený s tím, jak jsme tým doplnili,“ hodnotil Machala, kterého mrzelo především zranění zkušené opory Jana Poláka.

Prostějov do druholigové sezony vstoupí sobotním soubojem se Slavojem Vyšehrad, který startuje v 17 hodin. O týden později Hanáci přivítají Vlašim.

Soupiska 1. SK Prostějov

Brankáři:

Miloslav Bréda, Filip Mucha

Obránci:

Tomáš Janíček, Lubomír Machynek, Aleš Schuster, Oleksandr Pernatskyi, Martin Sus, Jiří Kiška, Jan Kotouč

Záložníci:

Jan Koudelka, Jan Polák, Jan Šteigl, Matěj Biolek, Milan Lutonský, Michal Zapletal, Viktor Korovikov, Marek Střeštík, David Pašek

Útočníci:

Karel Kroupa, David Píchal, Jakub Rolinc

Výsledky v přípravě:

FC Vysočina Jihlava – 1. SK Prostějov 4:0 (2:0)

1. SK Prostějov – Fotbal Třinec 2:2 (2:1)

1.SK Prostějov – FK Dubnica nad Váhom 3:4 (2:2)

FK Senica – 1.SK Prostějov 2:1 (1:0)