Dopravní situace

Nadměrnému zatížení vnitřního okruhu v oblasti mezi Kosteleckou a Plumlovskou ulicí částečně ulevila severní obslužná komunikace zprovozněná v září roku 2005. Na ni by měl během několika málo let navázat jižní obchvat. Jím chce radnice propojit Plumlovskou ulici s výpadovkou na Brno.
„Severní i jižní obslužná byly už v zastavovacím plánu z roku 1948, který je mimochodem vyvěšený na radnici jako historický obraz. Podle něj je patrné, že už tehdy město s těmito komunikacemi počítalo,“ podotkla mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že tehdy ovšem plánované cesty vedly vně města, protože na okrajích Prostějova ještě nestála sídliště.

Kruhová křižovatka a supermarkety

„V současné době už jižní obslužnou nelze vést jinak, než poblíž obytných bloků,“ dodala Gáborová. S plánovanou jižní spojkou souvisí právě probíhající výstavba pětiramenné kruhové křižovatky na styku ulic Holandská, Anglická a Anenská. Ta je úzce spjatá s budováním Lidlu, jenž bude dalším nákupním centrem ve městě.
„Supermarketů různých firem je v Prostějově víc, než v kterémkoliv srovnatelně velkém městě. Nechápu, jak se všechny můžou uživit, ještě k tomu na tak malé ploše,“ poukázala Alice Chytilová na téměř na dohled stojící Albert, Sandru, Interspar, Big Billu, Penny market, Hanou a další malé obchody s potravinami v západní části města. K nim je potřeba připočítat také Kaufland a Tesco na dvou různých okrajích Prostějova.
Množstvím nákupních center překonal Prostějov i Německo, které má nejproduktivnější obchodní síť v Evropě s 1 100 až 1 300 čtverečními metry prodejní plochy na tisíc obyvatel. V Prostějově připadá na stejný počet obyvatel 1 700 metrů prodejní plochy. „Plánování města se mi nelíbí. Staví se hypermarkety místo hřišť,“ prohlásil kriticky Evžen Kučera.

Dětská hřiště

Přestože v minulém roce investovala prostějovská radnice do obnovy dětských hřišť přibližně sedm milionů korun, rodičům to nestačí. Míst ke hraní, která bývala v rámci občanské vybavenosti téměř u každého paneláku, ubylo, a nahradila je centrální hřiště s bezpečnou dopadovou plochou a herními prvky pro děti různého věku. Odpovídají požadavkům současné legislativy.
„Kromě plánovaných investičních akcí reaguje radnice i na konkrétní požadavky občanů. Záleží samozřejmě na možnostech realizace a finančních prostředcích,“ připomněla obyvatelům Prostějova za městský úřad Jana Gáborová.
Při obnově a úpravách dětských hřišť musí kompetentní pracovníci přihlížet chtě nechtě ke stavu a rozmístění inženýrských sítí a především k tomu, má–li příslušný odbor v rezervě finanční prostředky.