Život v Němčicích nad Hanou komplikují místním lidem rozbité vedlejší komunikace, nedaleká skládka komunálního odpadu a zrušené pobočky finančního úřadu a referátu státní sociální podpory.

„Někdy si připadám, že snad ani nejsem ve městě, ale na tankodromu. Obzvlášť pro mne, jako pro invalidu, je to v některých místech hororová záležitost,“ nadnesl problém, který se dotýká valné většiny lidí z Němčic, Ladislav Dvořák.

„Město bylo velmi zadlužené a teprve teď začíná investovat. Prozatím máme opravené hlavní tahy na Prostějov, Mořice a Vrchoslavice, protože rekonstrukci kanalizace v těchto místech už máme za sebou,“ uvedla starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková s tím, že na konci května začala komplexní rekonstrukce ulic Jablonského a Tyršova.

„Získali jsme dotaci z fondu ministerstva zemědělství a také z Olomouckého kraje, takže tyto ulice opravíme včetně kanalizace, vozovek, chodníků, veřejného osvětlení, zeleně a dopravního značení,“ slíbila starostka s tím, že to bude první vlaštovka podoby, do jaké by Němčice měly v budoucnu dospět. Město samo z vlastního rozpočtu na akci uvolní deset milionů korun.

Do snahy o zlepšení stavu silnic však citelně zasáhly přívalové deště z minulého týdne. V několika ulicích voda zaplavila sklepy s dvorními trakty, v dalších pronikla až do obytných místností. Nánosy bahna splaveného z kopců likvidovali lidé i dobrovolní hasiči.

„Máme poškozené chodníky a problémy se studnami. Spodní voda stoupla vysoko, je nepoužitelná a kontaminovaná bahnem a odpadem z kanalizace,“ poznamenala Dvořáková, která na příští týden dohodla schůzku se zástupci vodohospodářské správy, prostějovského hasičského sboru, správy silnic Olomouckého kraje, odboru životního prostředí a dalšími organizacemi. „Budeme hledat způsoby, jak eliminovat vzniklé škody,“ vysvětlila starostka.