No není se čemu divit, když jen spotřeba soli v našich domácnostech je až 12 krát větší než doporučený denní příjem a naše stravovací zvyklosti se od vyváženého stravování značně odlišují. Nárůst civilizačních onemocnění jak u dětí, tak u dospělých každý rok narůstá, zdravotních komplikací přibývá.

Jak je to možné?
Dle mých průzkumů mezi nejčastější příčiny patří přejídání se, nedostatek pohybu, minimální konzumace ovoce, zeleniny, nedostatek vlákniny, přebytek živočišných tuků a v neposlední řadě i přísun enormního množství cizích látek do těla. Těm se říká průmyslově zpracované potraviny („mrtvé potraviny“, kam patří například i léky).

Tělo je neumí zpracovat a odkládá je jako odpad. Postupně dochází k „zanešení, znečištění“ organismu. Toxiny se ukládají, buňky přestávají plnit naplno svoji funkci a hrozí pokles imunity. Je jen otázkou času, pokud nezačneme dělat v životě změny, kdy se projeví první intoxikační příznaky jako například časté únavy, bolesti hlavy, ekzémy, nervozita, nadýmání, zácpy, otoky, cysty, celulitida, či jiná nepříjemná zatížení. Z života se stává začarovaný kruh období, kdy se cítíme dobře a následně nás přepadají zdravotní problémy. 

Jak z toho všeho ven a život si co nejrychleji zpříjemnit?
V prvé řadě nejdříve zapracujte na psychice. S pozitivní myslí dojdete mnohem dále než ti, co všechno již předem odsoudili.

Začněte pozvolna změnou stravy. Jezte pravidelně po menších porcích, zabráníte hladu a přejídání. Potraviny střídejte. Zařaďte do vašeho jídelníčku ve větším množství ovoce, zeleninu. Jezte výrobky s dostatkem vlákniny. Kupujte pouze kvalitní potraviny s nízkým obsahem soli, přídatných látek.

Vyřaďte nezdravé uzeniny, nahraďte je kvalitní bílkovinou. Cukry upřednostňujte komplexní a tuky rostlinné. V neposlední řade se rovněž hýbejte. Když nemůžete ven, inspirujte se oblíbenými cviky na doma. Hlavně věřte, že změnou vám začíná úplně nový život s neomezenou energií, dobrou náladu a s upevněným zdravím. Každá změna k dobrému je jen otázkou času a trpělivosti. A nezapomeňte, pokud vás trápí jakékoliv zdravotní problémy, nejdříve vše prodiskutujte se svým lékařem.

Autorka textu: Pavlína Podloučková,
Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Certifikovaný Poradce pro výživu, Odborně způsobilá osoba k zajišťování úkolů v prevenci rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Kontakt: pajapodlouckova@seznam.czwww.zdravevestrave.czwww.facebook.com/Zdravevestrave1/, telefon: 605 300 835