Čtvrtá místnost galerie je zaplněna více než padesáti obrázky s různou tematikou i technikou. Najdeme zde kapličky, městská zákoutí, kostelíky, akty, stromy – a to v dřevorytu, linorytu, suché jehle či kolorovaném leptu.

Jozef Drobný sbírá obrazy malíře a grafika Karla Tomana již čtyři roky. Nakupuje je na aukcích, poznává jejich sběratele. Dnes jeho sbírka obsahuje tři sta děl.

Ledové sochy na Pustevnách 2022.
FOTO: Je to tady! Hvězdné ledové sochy na Pustevnách v celé své parádě

„K tomuto malíři jsem se dostal tak, že jsem před lety koupil nemovitost od Českých drah. V kanceláři jsem objevil tři obrázky od Karla Tomana. Zaujaly mě svým stylem a kvalitou, a tak jsem se začal o tohoto malíře více zajímat,“ uvedl na vernisáži Jozef Drobný.

Bylo to však pátrání takřka detektivní. Navštěvoval archivy, pátral po příbuzných a pamětnících. Postupně začal tyto informace shromažďovat. Jednoduché to nebylo ani s Tomanovým dílem.

Vítězka posluchačské ceny Eva Mlčochová ze Seloutek.
V kulinářské soutěži Pochoutkový rok exceloval kozičkový dezert ze Seloutek

U mnohých obrazů chybí popis či datum. Jindy je zase malíř zaměňován s malířem a ilustrátorem Karlem Tomanem (1931–2000. Nyní připravuje Jozef Drobný publikaci o životě a díle s názvem Karel Toman s otazníkem.

Vernisáž proběhla za účasti náměstkyně primátora Statutárního města Prostějova Milady Sokolové. Obsah a náplň výstavy přiblížil její kurátor Miroslav Macík. Zájemci mohou výstavu zhlédnout v úterý, středu a čtvrtek od 13 do 17 hodin a to do 3. února 2022.

Helfštýn, architektonická perla Moravy.
VIDEO: Helfštýn, architektonická perla Moravy, na kterou můžeme být hrdi

Karel Toman narozený 17. prosince 1889 v Prostějově, absolvent zdejší tkalcovské školy, byl malířem- autodidaktem. Jeho dílo obsahuje malby, kresby a grafiku s náměty z Prostějovska, Valašska, Beskyd, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Typické jsou kostelíky, kapličky, památky, ale i náměty z cest po Alpách, Gorici či Itálii. Najdeme zde zajímavé náměty z Prostějovska a okolí, například z Němčic nad Hanou a Kojetína, pohled na Prostějov od mostu přes Hloučelu v Držovské (nynější Olomoucké) ulici či výklenkovou kapličku tzv. poklonu v držovském kopci.

Hana Bartková

#clanek|6351679#