Rozhodnutí o stavbě údolní přehrady nad Vranovem nad Dyjí učinila vláda Československé republiky v roce 1929. Další tři stupně přehradních těles, i když podstatně menších, měly být podle původního projektu postaveny na řece Dyji až po jez Kamenného mlýna u Znojma. Ještě před zahájením vlastní stavby vranovské přehrady, navštívil Vranov nad Dyjí prezident státu T.G. Masaryk.

Zámek Vranov nad DyjíZámek Vranov nad DyjíZdroj: Martin Kubát

Roman Branda, mistr provozu chemie v Elektrárně Ledvice, je i mistrem v chytání sumců. Všechny „veleryby“ se po vyfocení opět dočkají svobody.
Podívejte se na kapitální úlovky. Na háčku skončila trofejní štika i obří sumec

Místní mlynář Jaromír Grund vzpomíná, že při této vzácné návštěvě, nebylo se pro lidi ve Vranově kam hnout.Stavba přehrady byla zahájena už v roce 1930 a hráz samotná dokončena v roce 1932! Rychlost, na kterou nejsme dnes právě zvyklí. Dokončení všech technických prací bylo potom ukončeno v roce 1934, kdy byla přehrada uvedena do funkčního provozu. Otcem tohoto díla byl rakouský stavební inženýr Ferdinand Schmidt (1887-1941), na jehož náhrobku na vranovském hřbitově je vyryto „Initiator Frainer Talsperre“.

Potápka roháč na Podhradském rybníku
Co nového v Plumlově? Vody Podhradského rybníku brázdí Potápka roháč

Zdroj: vranovsko.cz dostupné on-line zde