Včelaři zvolili pestrou výsadbu, aby stromy a keře kvetly postupně od jara až do podzimu. Někde se rozhodli pro lísky, jinde pro kaštanovníky, ptačí zoby, růže dužnoplodné, meruzalky, rybízy, moruše, muchovníky, jeřáby černé nebo jabloně v keři.

Včelaři z Hané se tím snaží vyřešit takzvané převčelení – na množství potravy je v Česku příliš mnoho včelstev. Když mají málo pylu a nektaru, zvyšuje se konkurence a přirozená selekce přináší rozvoj moru včelího plodu, viróz a dalších chorob.

Žáci zapojení do soutěže Mladý pěstitel.
Prostějovští zahrádkáři se představili na Hortikomplexu v Olomouci

„Výsadba bude sloužit pro hmyzí opylovatele, aby jim doplnila stravu, kterou potřebují v průběhu celé sezony. U nás je nedostatek keřů a souvislých výsadeb, které by navazovaly kvetením od časného jara přes léto až po podzim a zajistili včele medonosné, čmelákům nebo motýlům zdroj potravy, tedy nektar a pyl,“ vysvětlila předsedkyně Českého svazu včelařů z Němčic nad Hanou Helena Zahradníková.

Kromě Nadace ČEZ, která poskytla zásadní grant, přispěli na výsadbu také další dárci, například Olomoucký kraj, společnost Recovera Využití odpadů, Agrodružstvo Tištín, Ovocná školka Litenčice, město Němčice nad Hanou a městys Tišín. Velkou pomocí bylo i zapojení dobrovolníků od seniorů až po děti ze škol – těm včelaři za odměnu připraví jako zpestření školní výuky zajímavé přednášky o stromech i včelách.

Projekt 72 hodin - Setkání seniorů s dětmi v Soběsukách.
Projekt 72 hodin v ZŠ Plumlov aneb Setkání dětí se seniory v Soběsukách

Grant Stromy Nadace ČEZ, který letos vstoupil do dvanáctého roku své existence, podpořil výsadbu více než 115 000 stromů a dalších dřevin za více než 70 milionů korun.

„Obě čísla již pochopitelně opět narůstají, neboť právě probíhá podzimní výsadba. Zájem o grant Stromy je stále veliký – samosprávy, ale třeba i hasiči nebo další spolky, mohou na výsadbu zeleně získat až 150 000 korun. V přijatých žádostech stále převažují aleje a stromořadí, čím dál častěji se ovšem objevují i další nápady, například zakládání nových obecních sadů, zastiňování venkovních sportovišť či koupališť. Zakládají se třeba i arboreta,“ podotkla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ