23. ročník regionální soutěže - Hanácký skřivan 4-15 let

V sobotu 16. dubna se uskutečnila 23. regionální soutěž ve zpěvu o Hanáckého skřivana pro děti od 4-15 let tradičně v sále restaurace U Hřiště ve Smržicích u Prostějova.

Soutěží v jednotlivých kategoriích se tentokrát zůčastnilo 33 soutěžících dětí, ve všech  5-ti kategoriích a samozřejmě přijel i fandící doprovod a sál byl plně obsazen.

Soutěžily zde děti z Olomouckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, několik přihlášených dětí i z jiných krajů, které se pravidelně soutěží zúčastňují nemohla přijet kvůli nachlazení.

Hrachor jarní, Nové Sady-Drahany u řeky Hané v lese.
OBRAZEM: Fialová kráska vykvetla v lese u řeky Hané

Zákaz zpívaní ve školách se stále projevuje , a je to velká škoda, protože podle našich zkušeností by právě odolnost proti respiračním chorobám se zvyšuje pravidelným zpíváním!!

Porota byla opět složená ze současných nebo dřívějších zpívajících muzikantů, konstatovala kvalitní zpěv dětí, byla tu pohodová atmosféra, fandění , potlesk a přítomní se určitě dobře bavili .

Velmi příjemné bylo, že soutěž přijel i letos podpořit i primátor města Prostějova pan František Jura, který soutěžící pozdravil, zhlédl několik vystoupení a odjel velmi spokojen.

Výstava Odkryté příběhy 20. století institutu Paměti národa.
Protiatomový kryt v Olomouci již měsíc odkrývá příběhy 20. století v našem kraj

Tradice - každý kdo zazpíval si opět mohl vybrat jednu z kvalitní čokolády a pro první tři vítěze v jednotlivých kategoriích byla přichystána vždy hodnotná cena /mikrofony , flétny, pasch-disky /.

Vítězové jednotlivých kategorií pro rok 2022 se stali:

I. kat. Skřivan 4-7 roků – nejlepší byl Mareček Kovář z Hrušky / 6 roků /, druhá byla Mariana Štefková 4 roky z Myslejovic a třetí místo obsadila Anežka Štěpánová / 4 roky /z Křelova-Břuchotína.

II. kat. Skřivan 8-10 roků – 1. místo – Táňa Oplocká z Němčic n.H., , 2. místo Tereza Štěpánová z Křelova-Břuchotína a 3. místo Samuel Vlček z Vyškova.

III. kat. Skřivan 11-12 roků – výborná úroveň této kategorie – vítěz Tomáš Křupala z Olomouce, 2. místo obsadila Lucie Sedláčková z Ivanovic na Hané a 3. místo jako vloni Ema Prokopová z Určic. Tato kategorie měla velký úspěch a vyrovnané výkony soutěžících.

IV. kategorie 13-15 roků – zde bylo 7 soutěžících na velmi vysoké pěvecké úrovni. Nakonec porota musela vybrat vítěze – 1.místo – Lucie Štefková z Vyškova , 2. místo Viktorie Martincová z Prostějova a dvě 3. místa – Michal Trojanowski Z Vítkova u Opavy a Nicol Pattarello z Olomouce. V této kategorii byly doslova profesionální pěvecké výkony.

Kategorie DUA,TRIA – na 1. místě DUO Lucie Kudrnová z Oc s Viktorií Martincovou Pv , na 2. místě Nela Viková a Nicol Pattarello – obě z Olomouce a na 3. místě Miroslav Oplocký z Němčic n.H. a Tereza Kovářová z Hrušky. Opět nádherné pěvecké výkony!

Čarodějnický týden v mateřském centru Cipísek v Prostějově.
V dubnu Cipísek čaroval, v květnu se bude věnovat rodinám. Podívejte se

Celkové zhodnocení  - větší účast dětí jako v loňském roce i z jiných krajů , což vždy zvýší uměleckou úroveň Skřivana , protože konkurence vždy vede k větší kvalitě, děti si zvykají na vystoupení na veřejnosti a na soutěžení. Porota měla velmi těžkou úlohu vybrat vítěze spravedlivě a žádnému soutěžícímu nic neodpustila.

Do dalšího ročníku si opět přejeme – aby se mohlo opět ve školách normálně zpívat / i vyučovat /, aby opět za námi přijelo více děti z Olomouckého i z jiných krajů Moravy a aby byli všichni lidé zdraví a v pohodě.

Regionální soutěž Zpívající rodina 2022

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 6 „Zpívajících rodin“ a bohužel se na poslední chvíli některé omluvily, z různých důvodů, je to škoda nejen pro ně, ale hlavně pro jejich děti.

Jedna z propagačních fotografií skupiny Beatles.
RETRO: Beatlemania byla i u nás. Sbírali jste také plakáty a fotky?

Každá z rodin využila možností – zazpívat několik písní a udělat i druhým přítomným pěkný odpolední program.

Na 1. místě – rodina Terezka Kovářová + Mareček Kovář s maminkou z Hrušky

Na 2. místě se umístila rodina Sedláčkových z Ivanovic na Hané , která ve dvojici maminka Lenka a hlavně malá Lucinka předvedla výborný zpěv.

Na 3. místě rodina Oplockých z Němčic n. H. ve složení – Miroslav, Miroslav, Táňa, Táňa.

Do našich zahrad i příbytků přišlo jaro.
Pestré šafrány, voňavé hyacinty, modré hořce, zářivé tařice. Krása kolem nás

Všichni soutěžící jednak výborně pobavili sebe a všechny přítomné a podali výborné hudební a hlavně pěvecké výkony, které byly také ohodnoceny nejen tradičními čokoládami, ale i krásnými cenami potřeb pro zpěváky a hudebníky.Opět byl z toho krásný kulturní zážitek, pohoda a radost. Všechny rodiny samozřejmě obdrží i celý záznam soutěže na CD.

Regionální soutěž ve zpěvu - Zpívající rodina 2022 byla opět ve Smržicích 16. dubna a opět se vydařila i přes omluvy některých rodin – čemuž se nedá bohužel vyhnout, absence rodin z celého Olomouckého kraje je v tomto čase realita, bohužel asi ještě není „normální stav“ a někteří se bojí nebo neměli s dětmi klid na zpívání.

Bukovanský mlýn, možnosti ubytování.
Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle, to tě dojme. Moravské Toskánsko je ráj na zemi

Věříme, že na příští ročník se do soutěže přihlásí další „hudební“ rodiny i z jiných krajů , které si svůj um momentálně ukrývají v domácích prostorách a třeba potřebují jen impulz od někoho – aby šly udělat sobě i jiným radost do regionální soutěže ve zpěvu - Zpívající rodina.

Bohumil Moudrý,
ředitel soutěží

Třemešské rybníky na Šumpersku.
OBRAZEM: Třemešské rybníky, skvělé místo na pozorování ptáků