Harmonium je doplněno dvěma měchy, které se zpravidla ovládají nohama. Je to nástroj starý téměř dvě stě let. Jeho název pochází od pařížského nástrojaře Alexandra Francois Debaina, který dal svůj nástroj patentovat v roce 1840 a zavedl také rejstříkovou hru.

Tyto a další zajímavé informace zazněly na komentovaných prohlídkách konaných u příležitosti slavnostního otevření první soukromé expozice harmonií v České republice ve dnech 26. a 27. listopadu.

Otevřel ji prostějovský hudebník, pedagog a varhaník Ondřej Mucha s kolegou Janem Tomankem v půdních prostorách svého domu v Rejskově ulici v Prostějově.

Vášnivý houbaři si přijdou v lese na své i na podzim.
GALERIE: Hlíva plicní i hřib peprný, Vánoce jsou za dveřmi, ale houby rostou

Návštěvníci zde mohli vidět opravdové skvosty – celkem třicet nástrojů postavených v letech 1873 – 1973 našimi i zahraničními firmami. Jmenovat můžeme například Jana Tučka z Kutné Hory, Aloise Hugo Lhotu či Antonína Petrofa z Hradce Králové.

Návštěvníci mohli poznat bohatou historii toho nástroje, jeho stavbu, osobnosti varhanářů i ukázky skladeb. Je zde vystaveno harmonium, na které se hrálo ve filmu Vlčí jáma natočeného na motivy knihy Jarmily Glazarové (z roku 1958, v režii Jiřího Weisse), harmonium z domu prostějovského podnikatele Arnošta Rolného a harmonium hudebníka Eduarda Navary.

Ondřej Mucha také pátral po osudech Tomáše a Eduarda Navarových a objevil dokonce i Eduardovu vnučku.

Pomezí Moravy a Slovenska, rozsáhlé pohoří Javorníky.
VIDEO: Putování po hranicích aneb Na pomezí Moravy a Slovenska, do Javorníků

Připomněl také osudy prostějovského rodáka, učitele hudby a zpěvu na Městské hudební a zpěvní škole a varhaníka v klášterním kostele sv. Jana Nepomuckého u Milosrdných i výborného zpěváka – tenoristy Tomáše Navary (1861–1929). Neméně zajímavou osobností byl profesor varhanní hudby na Státní konzervatoři v Praze Bedřich Antonín Wiedermann.

Výstavu také doprovázejí dobové fotografie, plakáty, inzeráty a tištěné informace. Přidány byly i historky z výprav za starými nástroji. „Jeden nástroj prodával jeho majitel za neskutečných 500 Kč a další zase byl uzavřený ve skříni a lidé si mysleli si, že je to vlastně peřináč,“ vyprávěl Ondřej Mucha.

Sněhová nadílka u Obchodního domu Zlín.
Vánoční šalina i obří kola. Podívejte se vánoční trhy v Olomouci, Zlíně a Brně

K vystavení jsou připraveny další nástroje. Majitelé soukromého muzea věří, že se jim podaří najít pro vystavení harmonií důstojnější prostory. Plánují také komentované prohlídky včetně koncertů.

Hana Bartková

 217.výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2022.
Ve Tvarožné si připomněli bitvu tří císařů u Slavkova, nechyběl ani Napoleon
Maxmilián Aaron Mootz.
Do Prostějova míří výstava maleb členů skupiny Fake Gucci Studio